امروز

جمعه, ۳۰ شهریور , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۴:۲۸ بعد از ظهر

سایز متن   /

آیا دانشجویان از شهرداری مشهد تخفیف می‌گیرند؟

پویش دانشجویان مشهدی در خصوص ارائه خدمات نیم‌بها در حمل‌و‌نقل عمومی به آنان، واکنش‌های مختلفی را از سوی شهردار و مسئولان شهری مشهد به‌دنبال داشته است.
به گزارش مشهدنیوز به نقل از ایسنا، جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه‌های مشهد پویشی به منظور پیگیری خواسته‌های خود راه‌اندازی کرده‌اند.
عواملی مانند هزینه‌ی بالای تحصیل و شخصی اعم از شهریه، تامین مایحتاج و… که همگی ملزومات اولیه‌ی امرار معاش دانشجویی هستند، نبود فضای اشتغال مناسب در جهت رشته‌های تحصیلی و توانمندی‌هایشان و سایر موارد زمینه‌های ایجاد این پویش را رقم زده است.
همزمان با افزایش بهای بلیت حمل‌و‌نقل عمومی در مشهد، این پویش در اولین خواسته خود، با کمپین”دانشجو هزینه دارد” از مسئولین می‌خواهد برای دانشجویان دانشگاه‌های مختلف مشهد، سازوکار تخفیف در استفاده از حمل و نقل عمومی (اتوبوس و مترو) را فراهم و مدیریت کنند تا در هزینه‌های این قشر که یکی از بخش‌های اصلی استفاده کننده از سرویس‌های عمومی هستند؛ صرفه جویی گردد.
در همین راستا پویش دانشجویان مشهد در اولین اقدام، درخواست خود را طی نامه‌ای به رییس شورای اسلامی شهر مشهد اعلام کردند.
همچنین پویش دانشجویان مشهد در صفحات مجازی مسئولان شهری مطالبه خود را مطرح کردند که با واکنش‌هایی از سوی آن‌ها همراه بوده است.
لایحه تخفیف را به شورا می‌برم
قاسم تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد در پاسخ به درخواست پویش دانشجویان، در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت :
«دانشجویان عزیز سلام
هر تغییری در قیمت‌ها و تخفیف، مستلزم مصوبه شورای شهر است. ان شالله در این مورد لایحه‌ای به شورا تقدیم خواهم کرد .
تا چه قبول افتد و چه در نظر آید».
اقشار آسیب‌پذیر نسبت به دانشجویان اولویت دارند
علی اصغر نیشابوری، در پاسخ به مطالبه دانشجویان مشهد، اظهار کرد: اگر قرار باشد تخفیفی برای دانشجویان در حمل و نقل عمومی شهری قائل شویم، باید این را در نظر گرفت که اقشار آسیب‌پذیر زیادی نظیر افراد تحت حمایت از بهزیستی، کمیته امداد و بیماران خاص در شهر داریم که نسبت به دانشجویان برای پرداخت هزینه کمتر اولویت دارند.
وی ادامه داد: اگر مصوبه‌ای مبنی بر حمایت از دانشجویان در خدمات حمل‌و‌نقل عمومی شهری به تصویب شورای شهر مشهد برسد، مجموعه شهرداری مکلف به اجرای آن است.
مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد تصریح کرد: هزینه خدمات اتوبوس‌های عمومی در سطح شهر مشهد ۴۷۵ تومان است، در صورتی که این مبلغ در سایر کلانشهرها نظیر تهران تا ۷۰۰ تومان می‌رسد، بنابراین می‌توان گفت ما در سیستم حمل‌و‌نقل عمومی مشهد به همه شهروندان این تخفیف را ارائه می‌دهیم و مشهد از این نظر در بین سایر کلانشهرها مستثنی است.
 نیشابوری تاکید کرد: بخشی از هزینه حمل و نقل عمومی به صورت نقدی و غیرمستقیم و بخشی به صورت مستقیم توسط شهرداری پرداخت می‌شود که از این هزینه یک سوم را شهروندان و دو سوم باقی مانده توسط شهرداری پرداخت می‌شود.
ارائه تخفیف به دانشجویان کاهش کیفیت حمل‌و‌نقل عمومی را درپی دارد
وی عنوان کرد: اگر بهای خدمات به حمل و نقل عمومی در مشهد نزدیک به واقعیت برسد، یعنی از ۴۷۵ به ۶۵۰ تومان نظیر سایر کلانشهرها افزایش یابد. در آن زمان ما از این قبیل پویش‌ها نظیر پویش دانشجویان مشهد استقبال خواهیم کرد. ولی در غیر اینصورت حمایت از این پویش‌ها به دلیل کاهش کیفیت حمل‌و‌نقل عمومی نارضایتی مردم را به دنبال خواهد داشت.
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد بیان کرد: اگر قرار باشد ما از چنین پویش‌های نظیر پویش دانشجویان مشهد به منظور تخفیف در خدمات حمل و نقل عمومی به جهت این که جزو اقشار خاص هستند، حمایت کنیم، در افزایش حقوق کارکنان، قطعات یدکی، تعمیرات، بیمه، عوارض و سایر هزینه‌های اتوبوس‌های شهری با مشکل روبه‌رو خواهیم شد.
نیشابوری افزود: این اتفاقات زمانی می‌تواند رقم بخورد که بهای بلیت حمل و نقل عمومی واقعی باشد و زمانی که این موضوع محقق نشود ما نمی‌توانیم از این پویش‌ها حمایت کنیم زیرا کیفیت خدمات دهی ما کاهش خواهد یافت.
وی اضافه کرد: براساس آخرین نظرسنجی هسته مطالعات پژوهشی دانشگاه فردوسی اولویت انتظارات مردم از سیستم حمل و نقل عمومی ابتدا در حوزه استفاده از ناوگان نو، سیستم گرمایشی و سرمایشی، کاهش زمان سفر، برخورد رانندگان و نظافت است و نرخ بیلت حمل و نقل عمومی در اولویت دهم آنان قرار می‌گیرد.
 
از تخفیف به دانشجویان در قطارشهری استقبال می‌کنیم
وحید مبین مقدم، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطارشهری مشهد با اشاره به پویش دانشجویان در خصوص تخفیف در حمل و نقل عمومی ویژه دانشجویان، عنوان کرد: ما از چنین طرح‌هایی استقبال می‌کنیم، زیرا چنین طرح‌های تشویقی، جذب مسافران و درآمد قطار شهری را افزایش می‌دهد.
وی ادامه داد: در تهران نیز بلیت‌های ویژه‌ای با ۵۰ درصد تخفیف برای استفاده دانش‌آموزان و دانشجویان در مترو و سامانه اتوبوس‌رانی در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد خاطرنشان کرد: ما از بلیت اقشار خاص نظیر دانشجویان و جانبازان مستضعف که به نوعی وامدار آن‌ها هستیم حمایت می‌کنیم، و به سمت پیاده سازی این طرح می‌رویم، زیرا معتقدیم به نوعی وامدار آنان هستیم
توجهی ویژه به مطالبات دانشجویان خواهیم داشت
محمدرضا حیدری، رییس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در صفحه منتسب به خود در اینستاگرام، نوشت: نمایندگان شورای شهر در کنار توجه به گروه‌ها و قشرهای اجتماعی مختلف به مطالبات دانشجویان به عنوان موذنان جامعه توجهی ویژه و با سازوکار قانونی خواهند داشت.
برای تسهیل ارائه خدمات به دانشجویان تلاش می‌کنیم
محمد حاجیان شهری، رئیس کمیسیون خدمات شهری، سلامت و محیط زیست شورای شهر مشهد در پاسخ به مطالبه دانشجویان در کانال تلگرامی خود، نوشت: «دغدغه‌ها و مطالبات شما عزیزان بسیار بجا و بحق است.
اینجانب و سایر همکارانم در شورای اسلامی شهر مشهد پیام شما را شنیدیم، سعی ما در پارلمان شهری ایجاد فضایی متناسب و درخور شأن برای مردمی که شهرشان منور به بارگاه علی بن موسی الرضا است می‌باشد.
به شما این امید را می‌دهم که شورای اسلامی شهر مشهد آنچه را که قانون در اختیار ما نهاده از شما دریغ نخواهیم کرد و در چارچوب اختیاراتم تمام تلاشم را برای تسهیل ارائه خدمات به قشر فرهیخته دانشجویان انجام خواهم داد.
امیدوارم که شورای اسلامی شهر مشهد هرچه زودتر بتواند گوشه‌ای از مشکلات شما آینده سازان این مرز و بوم را مرتفع نماید».
با وجود واکنش‌های مختلف اعضای شورا و مدیران شهری مشهد به پویش دانشجویان در خصوص تخفیف در حمل‌و‌نقل عمومی و از طرفی با توجه به اینکه طبق مصوبه شورای اسلامی چهارم شهر تهران در اسفند سال ۱۳۹۲ کارت بلیت‌های ویژه‌ای با ۵۰ درصد تخفیف برای استفاده دانش‌آموزان و دانشجویان در مترو و سامانه اتوبوس‌رانی در نظر گرفته شده است، اجرای این طرح در کلانشهر مشهد امکان پذیر است و دانشجویان انتظار دارند که شهردار مشهد نیز بتواند در بلیت حمل‌ونقل عمومی برای آنان تخفیف بگیرد.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک