امروز

سه شنبه, ۲۷ شهریور , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۸:۰۷ بعد از ظهر

سایز متن   /

پنجمین گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در سن ۶۶ سالگی در شهر لاهور پاکستان در گذشت.

به گزارش مشهدنیوز، عاصمه جهانگیر که از اواخر سپتامبر ۲۰۱۶ جانشین احمد شهید شده بود، براساس اعلام منابع خبری پاکستانی روز یکشنبه به دلیل سکته قلبی درگذشته است.

عاصمه جهانگیر که از او به عنوان رهبران جنبش وکلای پاکستان یاد شده است، بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ به عنوان گزارشگر ویژه آزادی مذهب و عقیده سازمان ملل فعالیت می کرد و چندین بار در این مدت به نقض حقوق بهائیان در ایران انتقاد کرده بود. طبق اعلام منابع خبری جهانگیر در سالهای ۱۹۸۳ و ۲۰۰۷ در حبس به سر برده است.

ایران بارها به انتخاب گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران اعتراض کرده و اعلام کرده که شورای حقوق بشر سازمان ملل برخوردی دوگانه با موضوع حقوق بشر دارد و گزارش‌های تهیه شده از سوی این گزارشگر در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران را مغرضانه دانسته و آن را رد کرده است.

آندرس آگوئیلار از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۶ اولین گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران بود. پس از آن رینالدو گالیندوپل از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۵ این سمت را برعهده گرفت. او در این سالها سه بار به عنوان نماینده کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل از ایران بازدید کرد. پس از آن موریس دنبی کاپیتون این مسئولیت را برعهده گرفت. او بین سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۲ این مسئولیت را برعهده داشت. در سال ۲۰۰۲ کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل از تمدید حکم گزارشگری وی امتناع کرد و پس از آن حدود یک دهه سازمان ملل گزارشگر ویژه‌ای را برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران معرفی نکرد.

در سال ۲۰۱۲ این ماموریت برعهده احمد شهید گذاشته شد و او حدود پنج سال این ماموریت را برعهده داشت. پس از آن در اواسط سال ۲۰۱۶ این ماموریت برعهده عاصمه جهانگیر قرار گرفت.

آخرین گزارش عاصمه جهانگیر در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران با واکنش جدی وزارت خارجه ایران مواجه شد و این وزارتخانه موارد ذکر شده در این گزارش را رد کرد.

با فوت عاصمه جهانگیر باید منتظر ماند و دید که آیا سازمان ملل تصمیم به انتخاب فرد جدیدی به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران خواهد گرفت یا نه.

انتهای پیام/

لینک کوتاه: http://mashhadnews.ir/?p=19270

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک