امروز

جمعه, ۲۹ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۱:۵۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

حاشیه هایی از بررسی سه فوریت طرح توقف موقت قرارداد توتال؛

اعتراض کواکبیان به طرح سه فوریتی و واکنش برخی نمایندگان روحانی مجلس

آغاز بررسی سه فوریت طرح الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی در قالب الگوی جدید قرادادهای نفتی با حاشیه هایی در مجلس همراه شد.

به گزارش خبرگزاری روزمشهد(مشهدنیوز)، به نقل از ایرنا در هنگام بررسی سه فوریت طرح الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی، مصطفی کواکبیان نماینده تهران به مخالفت با سه فوریت این طرح پرداخت .
وی گفت: بسیاری از امضا کنندگان این طرح روحانی هستند که تخصصی در این حوزه ندارند، امضا کنندگان این طرح به گونه ای است که تصور کردم اعضای فراکسیون روحانیون مجلس آن را امضا کرده اند.
این سخنان با اعتراض شدید نمایندگان روحانی مجلس مواجه شد به طوری که حجت الاسلام مجتبی ذوالنور و تعداد دیگری از روحانیون مجلس به سمت میز کواکبیان رفتند و با صدای بلند به وی اعتراض کردند.
در این هنگام علی مطهری ریاست ساعاتی از جلسه علنی امروز از این نمایندگان خواست که به صندلی های خود بازگردند اما این روحانیون به جایگاه هیات رییسه رفتند و اعتراض خود را به مطهری اعلام کردند.کواکبیان: این طرح برای ثبت در تاریخ نیست 
مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس در مخالفت با سه فوریت طرح الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی در قالب الگوی جدید قرادادهای نفتی گفت: طراحان این طرح خود می‌ دانند که رای نمی آورد اما می گویند برای ثبت در تاریخ این کار را انجام می دهیم.
وی ادامه داد:به ملت ایران می گویم این طرح برای ثبت در تاریخ نیست بلکه برای این است که در مسیر تحولات کشور چوب لای چرخ بگذارند و قفلی در کارها ایجاد کنند.
نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد: وقتی اسامی طراحان را دیدم گفتم حتما جبهه پایداری هستند اما من اشتباه گرفتم، فکر کردم فراکسیون روحانیت این طرح را امضا کردند چون هشت تا ۹ نفر از امضا کنندگان عزیزان روحانی هستند که به احتمال زیاد خیلی تخصص نفتی دارند!
وی ادامه داد: وقتی حجت الاسلام مازنی در مخالفت با این طرح صحبت کرد متوجه شدم فراکسیون روحانیت مجلس این طرح را مطرح نکردند.
حجت الاسلام مجتبی ذوالنور نماینده مردم قم در مجلس در ادامه نسبت به سخنان کواکبیان اعتراض کرد و گفت: چرا گفته اید با روحانیون که احتمالا خیلی تخصص نفتی ندارند.
تعدادی دیگر از نمایندگان روحانی نیز به سخنان کواکبیان اعتراض کردند و فضای مجلس متشنج شد.
علی مطهری نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی که ریاست ساعاتی از جلسه علنی را بر عهده داشت در این هنگام خطاب به کواکبیان گفت: شما در مورد سه فوریت صحبت کنید و وارد حاشیه‌ ها نشوید.
وی همچنین از حجت الاسلام مجتبی ذوالنور خواست سرجای خود بنشیند و نظم جلسه را رعایت کند.
در این هنگام حجت الاسلام احد آزادی خواه نماینده ملایر در مجلس با صدای بلند اعتراض خود را به هیات رئیسه اعلام کرد و گفت: نسبت به روحانیون توهین شده است.
با جمع شدن نمایندگان به دور کواکبیان، ذوالنور و آزادی خواه فضای مجلس آرام شد.
سپس نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس در تذکر آیین ‌نامه ‌ای با استناد به ماده ۷۹ آیین‌ نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نسبت به اظهارات کواکبیان که گفته بود طرح سه فوریتی توقف قرارداد نفتی با توتال را روحانیون مجلس امضا کرده اند، گفت: آقای کواکبیان اگر نگاهی به گذشته مجلس می‌ کردید متوجه می‌ شدید چیزی که باعث شد کار را جلو ببریم روحانیت بود.
وی افزود: شهدای روحانیت در طول تاریخ و قبل از انقلاب پای هیچ معاهده ‌‌ای که باعث شده باشد بخشی از اموال به تاراج برود امضا نکرده ‌اند لذا برخی افراد می‌ خواهند با الگوی غربی روحانیت را کنار بزنند و به آن ها حمله می‌ کنند.
نماینده مردم مشهد در مجلس گفت: بسیاری از دوستان روحانی که در حوزه نفتی اظهارنظر کردند از سال ۸۱ تخصص داشتند که نمونه آن آقای آزادی خواه کارشناس ویژه پارس جنوبی بود،لذا خود شما بگویید چه تخصصی در حوزه نفت دارید.
پژمانفر افزود: خواهشمندم به رفتار پوپولیستی که برخی افراد در مجلس دارند و توهین به روحانیت و جریان‌ های سیاسی می‌ کنند رسیدگی شود چرا که نباید از روحانیت هراسی وجود داشته باشد اما برخی می‌ خواهند بگویند در هر مساله ‌ای که روحانیت حضور دارد باید از آن ترسید.
مطهری رییس جلسه در پاسخ به تذکر پژمانفر گفت: اظهارات کواکبیان توهین به روحانیت نبود و ارادت ایشان به این قشر روشن است.
وی افزود: اکثر روحانیونی که طرح توقف قرارداد توتال را امضا کرده‌ اند از روحانیون کمیسیون انرژی بودند و البته احترام به جایگاه روحانیت امر واجبی است.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: البته اظهارات آقای کواکبیان با کنایه همراه بود و موضوع مهم این است که یک طرح حتما نباید توسط متخصصان آن زمینه در کمیسیون مربوطه به امضا برسد و دنبال شود چرا که طبق قانون ارایه طرح‌ ها در حوزه تخصصی کمیسیونی نیست.

انتهای پیام/
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک