امروز

شنبه, ۲۸ مهر , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۰:۵۶ بعد از ظهر

سایز متن   /

امریکا با ژست دیپلماسی در سوریه سیگنال‌های جنگی می‌فرستد

به گزارش خبرگزاری روزمشهد(مشهدنیوز)،به نقل از روزنامه جوان، پس از تهدید سوریه از طرف امریکا به بهانه تکراری شیمیایی، وضعیت غیرقابل پیش‌بینی و حساسی ایجاد شده؛ در حالی که  وزیر دفاع امریکا می‌گوید قصد جنگ با سوریه را ندارد اما هواپیماهای جاسوسی امریکا بر فراز آسمان سوریه فعالیت‌های خود را تشدید کرده‌اند و در همین حال ناظران با توجه به عملکرد قبلی ترامپ احتمال می‌دهند هر لحظه ممکن است امریکا دست به اقدام نظامی علیه سوریه بزند.  به گزارش جوان، جیمز ماتیس در جریان سفر به اروپا گفت که ائتلاف تحت رهبری امریکا قصد دارد همچنان بر نبرد با گروه موسوم به داعش متمرکز باشد. وی ادامه داد: «ما شلیک نمی‌کنیم مگر به سوی دشمن، مگر آنکه طرف داعش باشد. ما از درگیر شدن در جنگ داخلی سوریه خودداری می‌کنیم، ما سعی می‌کنیم این جنگ را از طریق مشارکت دیپلماتیک حل کنیم.» این مواضع وزیر دفاع امریکا پس از آن صورت می‌گیرد که کاخ سفید اواخر دوشنبه شب طی بیانیه‌ای مدعی شد دولت سوریه برای یک حمله شیمیایی دیگر علیه مخالفان آماده می‌شود. در این بیانیه هشدار داده شده که دمشق در صورتی که مرتکب این اقدام شود باید هزینه آن را بپردازد. مقامات سوریه این ادعای امریکا را رد و بهانه‌ای برای حمله دیگر عنوان کردند. علی حیدر، وزیر آشتی ملی سوریه اعلام کرد که کشورش هرگز از سلاح شیمیایی علیه هیچ کس حتی تروریست‌ها استفاده نکرده و اتهامات کاخ سفید هشداری برای جنگ دیپلماتیک علیه سوریه در شورای امنیت است.
   پروازهای غیرعادی

این اولین بار نیست که امریکایی‌ها به بهانه سلاح کشتار جمعی سوریه را هدف قرار می‌دهند. حدود دو ماه قبل مخالفان سوری مدعی شدند ارتش سوریه از سلاح شیمیایی در شهر خان شیخون واقع در استان ادلب استفاده کرده است. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا بدون اینکه منتظر نتیجه تحقیقات درباره درستی ادعای مخالفان باشد، دستور حمله موشکی به یک پایگاه هوایی در مرکز سوریه را داد. با توجه به سابقه ترامپ ناظران احتمال حمله بعدی را دور از ذهن نمی‌دانند. در همین حال، منابع آگاه می‌گویند که شاهد پرواز غیرعادی هواپیماهای جاسوسی امریکا در آسمان سوریه هستند و گویا امریکا در حال فراهم کردن مقدمات یک عملیات است. این منابع به شبکه خبری المیادین گفتند که حرکت غیرعادی هواپیماهای جاسوسی امریکا نشان می‌دهد امریکا در حال فراهم کردن مقدمات یک کار است. همچنین رسانه‌های صهیونیستی از احتمال حمله پیشدستانه در سوریه خبر دادند. پایگاه خبری «دبکا فایل»، نزدیک به منابع نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی بامداد چهارشنبه مدعی شد احتمال دارد دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور امریکا در ساعت‌های آتی به سوریه «حملات پیشدستانه» انجام بدهد. دبکا فایل نوشته نشانه‌ها در واشنگتن و خاورمیانه حاکی از آن هستند که دولت ترامپ قصد انجام یک عملیات نظامی علیه ارتش سوریه و نیروهای همپیمان آنها  را دارد.  تلاش واشنگتن برای یافتن بهانه‌ای جهت اقدام نظامی در سوریه در حالی است که نیروهای دولتی و متحدانشان توانسته‌اند طی چند هفته گذشته پیشروی‌های قابل توجهی داشته باشند و برخلاف خواست واشنگتن بر مرزهای غربی عراق رسیدند. ناظران معتقدند امریکا تلاش می‌کند با انجام حمله جدید صحنه جنگ سوریه را وارد مرحله جدیدی بکند. عبدالباری عطوان، تحلیلگر معروف عرب در روزنامه مستقل رأی‌الیوم نوشت: دولت دونالد ترامپ احساس می‌کند چیزی نمانده که جنگ در سوریه را ببازد. همچنین از آنجا که چیزی نمانده که داعش پایتخت خلافت خودخوانده‌اش در عراق (موصل) و در سوریه (رقه) را از دست بدهد، دلایل حضور نیروهای امریکا و ائتلاف بین‌المللی در حال منتفی شدن است، به همین دلیل دولت امریکا می‌خواهد وارد مرحله جنگ‌های ساختگی با دولت سوریه شده و بهانه‌های واهی جدیدی را به منظور ادامه جنگ برای طولانی‌ترین مدت ممکن بتراشد. عبدالباری عطوان در ادامه مقاله خود نوشت: «ما نمی‌دانیم که بهای این امر چه خواهد بود، اما در مقایسه با آنچه در آوریل گذشته رخ داد، بعید نیست ایالات متحده و همپیمانانش دست به حمله‌ای ساختگی در سوریه بزنند و موشک‌های تام هاوک را برای حمله به مواضع نظامی در سوریه شلیک کنند و وارد فاز دوم جنگ یعنی مرحله تغییر نظام شوند که این امر ممکن است به جنگ جهانی بینجامد، چراکه روس‌ها به خویشتنداری خود و پذیرش اهانت‌ها ادامه نخواهند داد.» هر چند گزارش‌های منتشر شده حاکی از اختلاف جدی در میان مقامات نظامی و سیاسی امریکا درباره حمله نظامی در سوریه است. بر اساس گزارش‌ها جیمز ماتیس شدیداً با هر گونه اقدام نظامی علیه نیروهای دولتی سوریه مخالفت می‌کند. پایگاه اطلاع‌رسانی «هیل» وابسته به کنگره امریکا گزارش داد، مواضع کاخ سفید نگرانی‌هایی را در میان منتقدان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور امریکا به وجود آورد مبنی بر اینکه امریکا بدون یک راهبرد شفاف، به سوی جنگ داخلی سوریه در حال حرکت است.
   حمایت انگلیس و فرانسه

انگلیس و فرانسه که نقش مهمی در حمایت از گروه‌های مسلح در سوریه داشتند، از تصمیم دولت ترامپ برای حمله به سوریه حمایت کردند. کاخ الیزه اعلام کرد، رؤسای جمهوری فرانسه و امریکا در تماسی تلفنی توافق کردند تا در صورت انجام یک حمله شیمیایی دیگر در سوریه دست به اقدامی مشترک بزنند. در این گفت‌وگوی تلفنی رئیس‌جمهوری فرانسه گفت که اگر حمله جدید شیمیایی در سوریه رخ دهد، پاریس دست به حملات هوایی یکجانبه علیه اهداف می‌زند. روز سه‌شنبه نیز وزیر دفاع انگلیس اعلام کرده بود در صورت وقوع حمله شیمیایی جدید در سوریه از اقدام نظامی امریکا علیه دمشق حمایت می‌کند. تلاش دولت‌های غربی برای متهم کردن دولت سوریه به استفاده سلاح شیمیایی در حالی است که گزارش‌های معتبری از جعلی بودن اینگونه اتهامات منتشر شده است. سیمون هرش، خبرنگار امریکایی که به دقیق بودن اطلاعاتی که مطرح می‌کند و منابع موثقش در محافل بزرگ ژنرال‌های نظامی و مسئولان کاخ سفید، وزارت خارجه و وزارت دفاع مشهور است در مقاله‌ای مهم در روزنامه دی ولت آلمان اخیراً فاش کرد که سازمان اطلاعات امریکا به ترامپ گفته است که هیچ شواهدی مبنی بر این امر ندارد که دولت سوریه در حمله شیمیایی در خان شیخون در نزدیکی شهر ادلب در آوریل گذشته دست داشته باشد. هرش به نقل از منابع نظامی گفت که ترامپ اجازه شلیک ۵۹ موشک به پایگاه نظامی الشعیرات در حمص را با وجود این هشدارها از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی‌اش داد که این امر باعث نارضایتی شدید مسئولان در نهاد نظامی امریکا شد.
واکنش متحدان دمشقایران و روسیه دو متحد کلیدی سوریه نسبت به هر گونه عواقب اقدام یکجانبه امریکا هشدار دادند. وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، ادعاهای مطرح شده توسط کاخ سفید مبنی بر اینکه دمشق در حال آماده‌سازی برای حمله‌ای شیمیایی است، نوعی «دعوتنامه» برای تروریست‌هاست تا حملات جدیدی را با استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه انجام دهند. همچنین بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات و مواضع اخیر مقامات امریکایی که تحت عنوان «حملات پیشگیرانه» به سوریه به بهانه استفاده احتمالی دولت این کشور از سلاح‌های شیمیایی صورت گرفته است، هشدار داد و از جامعه بین‌المللی خواست در برخورد با این ماجراجویی، به عواقب و اثرات آن بر وخامت اوضاع امنیتی و انسانی منطقه بیندیشند.
   بازدید بشار اسد از پایگاه «الحمیمیم»  

رئیس‌جمهور سوریه روز سه‌شنبه برای اولین بار از پایگاه هوایی الحمیمیم در غرب سوریه که محل به پرواز درآمدن هواپیماهای روسیه در سوریه هستند بازدید کرد. تصاویری که توسط پایگاه‌های اجتماعی منتشر شده بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه را در حالی نشان داده که در کابین یکی از جنگنده‌های روسی نوع سوخو ۳۵ نشسته و از سلاح‌ها و نظامیان و خودروهای زرهی این پایگاه در نزدیکی لاذقیه سوریه دیدن می‌کند. خبرگزاری سانا اعلام کرد اسد در این بازدید تأکید کرده مردم سوریه هرگز حمایت‌های برادران روس خود را در جنگ فراموش نخواهند کرد. پایگاه لاذقیه از سال ۲۰۱۵ مرکز اقدامات نظامی مسکو در حمایت از نظام سوریه بوده است. اسد طی چند روز گذشته بازدیدهایی از مناطق شمال و شمال غربی دمشق و احیاناً برخی مناطق خارج از پایتخت داشته است. وی نماز عید فطر را نیز روز یک‌شنبه در استان حماه برگزار کرد و روز سه‌شنبه نیز از زخمی‌های ارتش و خانواده‌هایشان در روستاهای حومه حماه بازدید کرد.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک