امروز

چهارشنبه, ۲ آبان , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۰:۱۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی خبر داد

بهره‌مندی حدود ۲۰ هزار کارگر در استان خراسان رضوی از بیمه تکمیلی کارگری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر حدود ۱۹ هزار ۶۰۲ نفر در استان از بیمه تکمیلی کارگری در بنگاه‌های اقتصادی استفاده می کنند و ۱۱ هزار ۱۳۱ نفر از کارگران استانی هم از امکانات و تسهیلات رفاهی شامل خانه های بهداشت، مسکن، خدمات روان شناختی و… برخوردار شده اند.
به گزارش مشهدنیوز، منطقه خراسان محمد سنجری در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در خصوص بیمه بیکاری اظهار کرد: حدود ۱۵ هزار نفر مقرری بگیر بیمه بیکاری در استان وجود دارد. بیمه بیکاری یک چتر حمایتی در شرایط دشوار به شمار می‌آید و عموما این چتر حمایتی حامی کارگر و کارفرما محسوب می‌شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با بیان اینکه دیدگاه درستی از بیمه بیکاری در جامعه وجود ندارد، عنوان کرد: در جامعه ما اینگونه برداشت می شود هر فردی که از بیمه بیکاری استفاده می‌کند، کارایی لازم را ندارد.
سنجری تصریح کرد: من معتقدم که بخش عمده نیروهایی که مقرری بیمه بیکاری می‌گیرند، نیروهایی بشمار می‌آیند که به دلیل تعدیل نیرو، تعطیلی بنگاه اقتصادی، خاتمه کار یا پایان قرار داد پیمان‌کاری، کار خود را از دست می‌دهند و بیکاری آن ها غیرارادی محسوب می‌شود. این بیمه بیکاری فرصتی را فراهم می‌کند که از این افراد حمایت لازم شود و مجدد به کار خود بازگردنند.
وی در ادامه در خصوص افراد دریافت کننده بیمه بیکاری بیان کرد: بیش از ۵۰ درصد مقرری بگیران بیمه بیکاری ما نیروهای جوان هستند که اکثرا بین ۱۵ تا ۳۴ سال سن دارند. تلاش ما بر این است که اشتغال مجدد این دسته افراد را تا پایان مقرری آن‌ها در الویت قرار دهیم. در این راستا همکاران‌ ما توانسته‌اند بستر بازگشت به کار ۲۲۸۵ نفر از دریافت کنندگان مقرری بیمه بیکاری در ۱۰ ماهه امسال در استان را فراهم سازند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی تصریح کرد: منابع بیمه بیکاری باید به کار و محیط‌ کار بازگردد. در حقیقت زمانی بازگشت این منابع به طریق مستقیم به بنگاه اقتصادی کمک می کند که حضور نیرویی که مهارت و تجربه کافی دارد، بر تولید و قیمت تمام شده کالا بتواند تاثیر بسازایی داشته باشد.
سنجری در خصوص تعداد تشکل‌های کارگری استان خراسان رضوی عنوان کرد: در حوزه روابط کار ۱۰۹ تشکل کارگری و کارآفرینی در استان تشکیل شده است. در استان خراسان رضوی ۱۱۸ تشکل کارگری وجود دارد به طوری که این استان یکی از استان‌های قوی در حوزه تشکل‌های کارگری بشمار می‌آید.
سنجری با اشاره به بازرسی‌های انجام شده در بیش از ۵۰۰ کارگاه استان گفت: از بیش از ۵۰۰ مورد از کارگاه‌هایی که کارگران متقاضی برسی سختی و زیان مشغال آن بوده اند، بازدید به عمل آمده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در خصوص برنامه دولت برای ایجاد یک بسته فراگیر اشتغال که در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور مصوب شده خاطرنشان کرد: در حقیقت این یک بسته کاملی برای نیازمندی های جوانان بشمار می‌آید. بخشی از کمبودهایی که در بازار کار وجود دارد، شامل فقدان مهارت نیروی کار است. بنابراین دولت از همان ابتدا با فراهم کردن بستر مهارت آموزی در محیط واقعی کار، کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاه، ایجاد مشاغل خانگی، طرح تکاپو، طرح های اشتغال روستایی و اشتغال حمایتی که مربوط به تبصره ۱۶ قانون بودجه است، برنامه اشتغال موراد ذکر شده را در سه محور شامل توانمندسازی و فراهم کردن بستر مهارت آمورزی، اشتغال حمایتی و مهم تر از همه ایجاد مشاغل در مناطق عشایری و روستانشین در سطح کشور را آغاز کرد.
 وی ادامه داد: در همین راستا ۴۱۸۵ مجوز مشاغل خانگی در ۱۰ ماهه امسال در استان صادر شد که حدود ۲۵ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده است. تعهد استان ایجاد ۳۸۰۰ شغل در این بخش است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی بیان کرد: در ۱۰ ماهه امسال ۳۴۰ تعاونی در سطح استان تشکیل شده که از این جهت استان خراسان رضوی در سطح کشور دارنده رتبه دوم است.
سنجری در خصوص اجرای طرح تعاون روستایی اظهار کرد: این یکی از برنامه های اقتصاد مقاومتی در سطح کشور است که در استان ما راه اندازی و تشکیل حدود ۱۵۵ تعاونی روستایی هدفگذاری شده و هم اکنون ۴۵ فقره موافقت نامه تشکیل تعاونی‌های روستایی انجام شده است.
وی ادامه داد: نقش تعاونی ها در اقتصاد بسیار برجسته است که به طوری که ارزش صادرات تعاونی ها در کشور ۴۰ میلیون دلار بوده و  در همین مدت هم ۵۵ هزار ۸۷۵ نفر ساعت آموزش در راستای توانمندسازی تعاونی ها و مدیران آن در سطح استان برگزار شده است. در حال حاضر حدود ۱۹ هزار ۶۰۲ نفر در استان از بیمه کارگری تکمیلی در بنگاه‌های اقتصادی استفاده می کنند و ۱۱ هزار ۱۳۱ نفر از کارگران استانی هم از امکانات و تسهیلات رفاهی شامل خانه های بهداشت، مسکن، خدمات روان شناختی و… برخوردار شده اند.

انتهای پیام

لینک کوتاه: http://mashhadnews.ir/?p=19053
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک