امروز

شنبه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۳:۱۲ بعد از ظهر

سایز متن   /

شهید آیت‌الله دکتر سید محمدحسین بهشتی، بدون تردید، از شخصیت‌های تأثیرگذار در نظام جمهوری اسلامی ایران بود.

بهشتی هوادار حقیقت و عدالت

به گزارش خبرگزاری روزمشهد(مشهدنیوز) دکتر عباس کریمی استاد دانشگاه و حقوقدان در شماره امروز ایران نوشت: چه در مبارزات پیش از انقلاب، چه در تلاش‌های بعد‌از انقلاب در راستای استقرار نظام پس از انقلاب، دو نقش عمده و مهمی که این شخصیت، در کنار سایر فعالیت‌های سیاسی و اجرایی داشته عبارتند از: اداره جلسات مجلس‌خبرگان قانون اساسی به‌عنوان نایب‌رئیس مجلس خبرگان مؤسس و سپس به‌عنوان رئیس دیوان عالی کشور و رئیس شورای عالی قضایی به‌عنوان عالی‌ترین مقام قضایی. در هر دو مقطع هم‌نقش این اندیشمند بی‌بدیل بوده است. تا آنجا که مربوط به نقش دوم ایشان یعنی ریاست شورای عالی قضایی می‌شود می‌توان هدایت‌های – همراه با سعه صدر ایشان در قوه قضائیه و آشنایی عمیقش- با مبانی فقهی و اعتماد رهبر انقلاب به‌ایشان را بزرگ‌ترین سرمایه نظام قضایی پس از انقلاب دانست. انقلابی که بر محور ایدئولوژی صورت گرفته بود و اعتقادات مبنایی دستگاه‌های اجرایی و قضایی به‌طور کلی متحول شده بود در کنار تند روی‌هایی که از سوی بعضی از اقشاری که خود را انقلابی‌ترین می‌خوانند روا داشته می‌شد، می‌رفت تا به کلی نهادهای عمیق قضایی را ریشه‌کن کند و به بهانه مبارزه با افکار طاغوتی که در جای خود ارزشمند است، قضات سالم دانشمند را از میدان قضا به در کند و بدین ترتیب عدلیه را مسلخ عدالت نماید، عدالتی که آرمان انقلابیون بوده و امید داشتند با استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران، چهره کامل آن را مشاهده نمایند.

در این شرایط، حضور شهید بهشتی و سعه صدری که داشت موجب شد که قضات باتجربه پیش از انقلاب به کلی از میدان خارج نشوند و در کنف حمایت این شهید بزرگوار، قضات سالم بتوانند نقش مشاوران امین برای مسئولان قوه قضائیه بازی کنند و انتقال قوه قضائیه از شکل پیش از انقلاب به شکل نوین به آرامی صورت بگیرد. در این رابطه فراموش نکنیم تندروی‌هایی که در قوه قضائیه پس از انقلاب یا از روی دلسوزی و به منظور تسریع در امر دستیابی به قضای اسلامی صورت می‌گرفت و یا از روی تعمد به منظور آشفته کردن اوضاع و هزینه بار ساختن این انتقال روا داشته می‌شد، بدون چهره‌هایی چون شهید بهشتی که در تعدیل این تندروی‌ها مؤثر بودند، می‌توانست کشور را دچار بحران نماید.

شهید بهشتی از پیش با نظام قضایی اسلامی آشنا شده بود و تفقه در مباحث حقوقی و قضایی، اندوخته ارزشمندی برایش فراهم کرده بود به نحوی که به همراهی سایر اعضای شورای‌عالی قضایی، جو علمی و فقهی خوبی در شورای مزبور از یک طرف و از سوی دیگر در بدنه قضایی کشور رقم زده بودند. استعلام‌هایی که از شورای مزبور می‌شد و پاسخ‌های این شورا در مباحث گوناگون که گاهی پس از استعلام از شورای  نگهبان داده می‌شد و گاهی راساً نظر اجتهادی اعضا به عنوان پاسخ عرضه می‌گشت،‌ همگی گواه بر علمی بودن مباحث در شورای‌عالی قضایی وقت دارد. این تفقه به همراه آشنایی آن بزرگوار با فرهنگ غربی و لوازم آن موجب می‌شد که از تجربیات خود در زمان اقامت در غرب تا جایی که با فرهنگ اسلامی سازگار است بهره ببرد و نقاط مثبت به دستاوردهای جامعه غربی را یکسره انکار نکند.

یکی دیگر از محاسن شهید بهشتی برخورداری ایشان از توانایی مدیریت بالا بود. در زمانی که بحران مدیریت در کشور وجود داشت، پاکسازی‌های اداری در بخش مدیریت کشور موجب شده بود که مدیران دادگستری اعم از رؤسای دادگستری و دادستان‌ها و یا مقامات ستادی از بین اشخاصی انتخاب شوند که سابقه مدیریت چندانی در عرصه‌های عمومی نداشته باشند. در چنین شرایطی حضور شخصی باکفایت و مدیر در رأس قوه قضائیه توانست تا حد زیادی نقایص و آثار نامطلوب ناشی از ضعف مدیریت را جبران نماید. چنانچه خستگی‌ناپذیری، پشتکار و نظم شهید بهشتی را به همه محاسن فوق ضمیمه کنیم خواهیم دانست که چگونه قوه قضائیه در شرایط بسیار ویژه توانست دوران پرتلاطم بعد از انقلاب را با آسیب‌های کمتری طی کند و بی‌شک بخش عمده‌ای از این موقعیت مرهون شخص مقام اول وقت قوه قضائیه یعنی شهید بهشتی بود.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک