امروز

چهارشنبه, ۲۵ مهر , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۱:۵۹ بعد از ظهر

سایز متن   /

وارد شدن خسارات به تعدادی از روستاها/ تشکیل جلسه شورای مدیریت بحران به ریاست استاندار

مدیرکل بحران استان خراسان شمالی از تشکیل جلسه شورای مدیریت بحران به ریاست استاندار در پی وقوع زمین لرزه 5.7 ریشتری در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری روزمشهد(مشهدنیوز)  حسین عظیمی در این‌باره گفت: زمین لرزه به بزرگی 5.7 ریشتر در ساعت 22:30 شهرستان پیش قلعه در شمال بجنورد را لرزاند.

وی با بیان این‌که این زمین لرزه در عمق 11 کیلومتری زمین رخ داده و بیش از 20 کیلومتر با بجنورد فاصله داشت، گفت: بلافاصله پس از این حادثه تیم‌های امدادی، دستگاه‌های خدماتی و انتظامی به محل حادثه اعزام شده و هم اکنون در مناطق زلزله‌زده حضور دارند.

مدیرکل بحران استان خراسان شمالی با بیان این‌که چندین پس لرزه نیز پس از این زمین لرزه در منطقه رخ داده است، گفت: البته روند لرزه‌ها رو به کاهش بوده و همگی کمتر از سه ریشتر بزرگی داشته‌اند.

عظیمی همچنین از تشکیل جلسه شورای مدیریت بحران این استان به ریاست استاندار خبر داد و گفت: اخبار تکمیلی از این زمین لرزه اعلام خواهد شد اما تاکنون گزارشی مبنی بر خسارات احتمالی ناشی از این زمین لرزه مخابره نشده است.

همچنین شاهین فتحی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در این باره به ایسنا، گفت: دقایقی پس از این زمین لرزه تیم‌هایی از هلال احمر به محل حادثه اعزام شده و عملیات جست‌وجو و نجات را آغاز کردند.

به گفته وی، این تیم ها از شهرستان‌های سمنان، خراسان شمالی و خراسان رضوی به محل اعزام شده و تیم‌های آنست نیز به محل اعزام شده‌اند.

وی با بیان این‌که این زمین لرزه تا نزدیکی مشهد نیز احساس شده است، گفت: برآوردهای اولیه نشان می‌دهد که تا شعاع 20 کیلومتری کانون زمین لرزه حدود سه هزار و 100 نفر ساکن هستند.

فتحی افزود: گزارش‌های اولیه حاکی از تخریب و وارد شدن خسارات به برخی از واحدها در روستاهای لنگر، بیدک، قصر قجر و قوربور است و گزارش‌های تکمیلی از این حادثه اعلام خواهد شد.

براساس گزارش های تکمیلی تا لحظه انتشار این خبر 150 نفر از آسیب دیدگان زلزله بجنورد سرپایی مداوا شدند.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: در پی وقوع زلزله 5.7 ریشتری شنبه شب 150 مراجعه کننده به اورژانس بیمارستان امام علی (ع) بجنورد سرپایی مداوا و ترخیص شدند.
حسین عظیمی در گفت وگو با ایرنا با اشاره به اینکه از 12 روستای شهرستان بجنورد و مانه و سملقان گزارش خسارت دریافت شده است که گروه های امداد و نجات برای کمک و همچنین بررسی میزان خسارت های وارده به این مناطق اعزام شده اند.

به گفته وی، همچنین جاده روستای طراقی کرد به علت ریزش کوه مسدود شده است.
پیش از این نیز معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی خبر داده بود که زلزله 5.7 ریشتری شنبه شب به واحدهای مسکونی برخی روستاهای شهرستان های بجنورد و مانه و سملقان خسارت زد.
محمدحسین علی نیا در نخستین دقایق یکشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این زلزله به واحدهای مسکونی روستاهای ‘قصرقجر’ ، ‘بوربور’، ‘قره چای’ ، ‘بیدک’ و ‘لنگر’ 20 تا 50 درصد خسارت وارد کرده است.
وی با بیان اینکه این زلزله تلفات جانی در برنداشته است، گفت: اما، براثر این زلزله شماری از مردم مصدوم و به بیمارستان های بجنورد و آشخانه اعزام شدند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی گفت: زلزله در شهر بجنورد موجب فرو ریختن سه واحد مسکونی قدیمی شد اما به کسی آسیب نرسید.
علی نیا افزود: هم اکنون گروه های جمعیت هلال احمر خراسان شمالی به مناطق زلزله زده اعزام شده اند تا کمک رسانی های اولیه را به زلزله زدگان انجام دهند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی گفت: زلزله همچنین موجب نشتی گاز و قطعی برق در شهر بجنورد شد که این مشکلات با تلاش ماموران شرکت گاز و توزیع نیروی برق هم اکنون برطرف شده است.
شبکه لرزه نگاری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران گزارش داد: زلزله 5.7 ریشتری ساعت 22و 30 دقیقه و58 ثانیه رخ داد.

کانون این زلزله در موقعیت 57.22 عرض شمالی و 37.66 طول شرقی ثبت شده است.
این زمین لرزه در عمق 11 کیلومتری زمین که کانون مرکزی آن پیش قلعه است و 22 کیلومتری شمال غرب بجنورد رخ داد.
استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.
این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری – جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود در سده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت 6.2 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بهمن سال 1375 بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.

تصویر موجود در این خبر آرشیوی است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک