امروز

دوشنبه, ۳۰ مهر , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۲:۱۶ بعد از ظهر

سایز متن   /

در مراسم معارفه وزیر صنعت؛

جهانگیری: جهت‌گیری صنعت امیدوار کننده است

معاون اول رئیس جمهوری جهت‌گیری بخش صنعت کشور را امیدوار کننده و رو به رشد خواند و گفت: مهمترین هنر دولت مشارکت با بخش خصوصی در تصمیم گیری های خود است.

به گزارش خبرگزاری روزمشهد(مشهدنیوز)  اسحاق جهانگیری در آیین تکریم و معارفه وزیران صنعت ،معدن و تجارت افزود: در بخش صنعت واقتصاد میدان دار اصلی کشور بخش خصوصی است و باید باشد و در این کار اصلا نباید تردید کرد.
وی با بیان اینکه بخش خصوصی سقف پرداز ندارد و به هر مقدار که می خواهد باید جلوبرود، تاکید کرد: بخش خصوصی باید چرخ اقتصاد را در دست بگیرد و مهمترین هنر دولت این است که در تصمیم گیری های خود بخش خصوصی را مشارکت دهد.
معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: وضعیت اقتصاد در دولت یازدهم وضعیت رو به بهبود بوده است. نگوییم که وضعیت امروز ما نسبت به دیروز بهتر نشده است.
جهانگیری اضافه کرد:ممکن است بعضی جاها مشکلاتی باشد ولی ماشین اقتصاد کشور در مسیر توسعه قرار گرفته است و مهم این است که ببینیم بعد از این چه کار باید بکنیم که این توسعه رو به رشد باشد.
معاون اول رئیس جمهوری درادامه گفت:تولید داخل کشور باید رونق وسرعتش بیش از این باشد و اینکه بگوییم رکود در کشور است را قبول ندارم.
وی با تاکید بر لزوم شناسایی بازارهای داخلی و خارجی تصریح کرد:باید در صنعت کشور در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم چرا که مصرف انرژی ما در همه بخش ها زیاد است و با هیچ جای دنیا قابل مقایسه نیست.
وی در ادامه به جلساتی که در روزهای اخیرشرکت می کند اشاره کرد و گفت :به هرحال مدیری بعد از یک دوره خدمتگزاری به جای دیگر منتقل می شود ومسوولیت دیگری می پذیرد و مدیری به دستگاه جدید می آید. بنده هم به پاس احترام به کسانی که انتظار دارند دوستانی از ریاست جمهوری در این جلسات شرکت کنند و همچنین به پاس احترام به مدیرانی که با اخلاص کار کرده اند در این جلسات شرکت می کنم.
معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد:حضور ما در این جلسات همچنین برای خوشامد گویی به مسئول جدید است که درابتدای کار خود مسئولیت می پذیرد و به نوعی ابراز حمایت از طرف رئیس جمهوری و دولت از ایشان است اما اشکال این جلسات این است که کمی غم انگیز می شود و دوستان طوری صحبت می کنند که انگار اتفاقی افتاده است.
جهانگیری ادامه داد:آقای نعمت زاده ، نعمت زاده ما است و همه ما به ایشان افتخار می کنیم . واقعا افتخار کشور هستند. بنده از زمانی که استاندار و نماینده مجلس بودم ایشان را می شناسم.
وی گفت: آقای نعمت زاده باهمه بداخلاقی هایی که دارد شخصیتی دوست داشتنی است که این هم جزو ویژگی های منحصر به فرد ایشان است .البته همیشه با این اخلاق کارش را پیش برده است وهمه از ایشان حساب می برند و همه باید به این شخصیت احترام بگذاریم.
معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد:ملت ایران بخصوص صنعتگران ومعدنکاران و بازرگانان و آنهایی که فعالان اقتصادی هستند قدر زحمات نعمت زاده را می دانند.
جهانگیری همچنین گفت: این جابجایی ها برای آقای نعمت زاده خیلی عادی است. وقتی به وی گفته می شود از اینجا به جای دیگر برود برایش فرقی نمی کند.
وی یادآور شد: آقای نعمت زاده انسان ارزشمند و دارای عمر پربرکتی است که خدمات ارزشمندی را در این مدت انجام داده است . خداوند کمتر توفیق می دهد انسان ها از همه عمرشان خوب استفاده کنند. آقای مهندس نعمت زاده در صنعت ایران کارهای ماندگار زیادی دارند و قدردانی از این گونه افراد باعث الگو سازی می شود.
معاون اول رئیس جمهوری ابراز امیدواری کرد جمهوری اسلامی ایران و دولت از توانمندی های مهندس نعمت زاده در جاهای مناسب استفاده کند و تاکید کرد:حتما از وی استفاده مطلوب خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به ویژگی های محمد شریعتمداری اظهار کرد:آقای شریعتمداری را همه خوب می شناسند . ایشان از مدیران با اخلاق، پرکار ،خوش فکر، با برنامه و زحتمکشی هستند که از اول انقلاب در بخشهای اقتصادی کشور فعالیتهای بسیار مهمی انجام داده ونقش بسیار تاثیرگذار داشته اند.
جهانگیری ابراز امیدواری کرد: در دوران مسئولیت ایشان در وزارت صنعت ،معدن و تجارت شاهد شکوفایی بیشتر بخشهای مهم اقتصادی کشور باشیم و حتما به همت صنعتگران این اتفاق خواهد افتاد.
وی تاکید کرد:بخش صنعت آن قدرمهم است که نمی شود از مسائل آن به سادگی گذشت، هم وزارت صنعت و معدن تاثیرگذار است و هم وزیر به عنوان بالاترین وزیر این بخش می تواند کار مطلوب و تاثیرگذار انجام دهد.
معاون اول رییس جمهوری در ادامه به حذف قوانین و مقررات زاید و دست و پاگیر تاکید کرد و گفت: هرکسی که فکر می‌کند قانون و مقرراتی در کشور وضع شده و مانع فعالیت است موضوع را با استدلال اعلام کند تا این قواعد دست و پاگیر پس از انجام بررسی‌های لازم حذف شوند چرا که شاید یکی بیاید بگوید مالیات باید حذف شود که این نمی شود، پس کشور چگونه اداره شود.
وی با بیان اینکه باید از بازارهای خودمان صیانت کنیم، تاکید کرد: من این را قبول ندارم که امروز به درجه ای از اقتصاد باز رسیده ایم که هر کالایی با هر تعرفه ای بتواند وارد کشور شود و به صرف تولید داخلی است. ماهنوز در دوره مدیریت اقتصادمان هستیم تا به چنین نقطه ای برسیم.
جهانگیری یادآور شد: همانطور که می گوییم ارز را باید مدیریت کرد باید واردات را نیز مدیریت کنیم و در جایی که از واردات به تولید آسیب می رسد با اعمال تعرفه یا سیاستهای فنی محدودیت‌هایی در این زمینه اعمال کنیم و استاندارهای سخت گیرانه داشته باشیم.
معاون اول رئیس‌جمهوری در ادامه گفت: رییس مجلس دیروز گفته بودند که آقای نعمت زاده گفته اند که ۸۰۰ کالا باید واردات آن ممنوع شود واگر دولت این کار را نکرد مجلس این کار را انجام دهد.
وی افزود: البته مجلس دست دولت را بسته است و گفته که دولت به هیچ وجه نمی تواند مانع واردات شود که البته جاهایی کارهایی انجام می دهیم و آقای نعمت زاده فردی هستند که وقتی تصمیمی می گرفتند که نشود آن کار را نمی کردند و نگران تشکیل پرونده در سازمان بازرسی یا دیوان محاسبات نبودند.
جهانگیری تاکید کرد: من این گونه مدیران را می خواهم و فکر می کنم که برای کشور مفید هستند که در انجام مسوولیت خود از سازمان بازرسی و دیوان محاسبات نترسند، مدیرانی که می ترسند درد نمی خورند البته نباید هیچ کدام از مدیران خلاف قانون اقدام کنند.
وی شناسایی بازارهای داخلی، لزوم صرفه‌جویی و بهینه سازی مصرف انرژی، مهیا شدن بستر مناسب برای بازارهای بزرگ خارجی از سوی بخش صنعت و ورود بخش خصوصی به حوزه معدن به ویژه معادن فلزات را از جمله اولویت های دولت دوازدهم در بخش اقتصاد عنوان کرد.
معاون اول رییس جمهوری در ادامه با بیان این که شما فعالان اقتصادی خودتان را برای بازارهای بزرگ آماده کنید گفت: آقای زنگنه مامور شده است که چندده میلیارد دلار قرارداد نفت ببند که یکی از آن را با شرکت توتال بسته است.
جهانگیری یادآور شد: خود آقای زنگنه گفت که من با توتال توافق کرده ام که اگر تا ۷۰ درصد شرکت های ایرانی بتوانند با شرایط برنده شوند، توتال این کار را انجام دهد بنابراین بازارهای بزرگ دارد تعریف می شود؛ خودتان را برای بازارهای بزرگ این چنینی مهیا کنید.
وی در ادامه بر لزوم حمایت از صادرات و اعطای خط اعتباری به صادر کنندگان و نیز کشور های هدف صادرات تاکید کرد.
معاون اول رییس جمهوری گفت: صندوق توسعه ملی اعلام آمادگی کرده است که خط اعتباری اعطا کند و دولت انواع و اقسام حمایت ها را انجام می دهد تا میزان صادرات غیرنفتی در کشور افزایش پیدا کند.
جهانگیری خواستار ایجاد بنگاه های بزرگ صادراتی در کشور شد و گفت: این ظرفیت باید در کشور ایجاد شود و اتاق بازرگانی و اتاق اصناف باید در این زمینه فعال شوند.
معاون اول رییس جمهوری افزود: در موضوع تحریم روسیه از سوی اروپا، این کشور تمایل پیدا کرد که محصولات کشاورزی خود را از ایران تأمین کند اما متأسفانه بنگاه های بزرگ برای صادرات به این کشور در ایران وجود ندارد.
وی ادامه داد: دولت به دنبال انعقاد موافقت نامه های تعرفه ترجیحی با کشورهای همسایه است اما باید دقت کنیم که در این توافق نامه ها منافع کشور مدنظر قرار گیرد و اقتصاد ایران دچار آسیب نشود.
جهانگیری با بیان این که فضای بین المللی امروز فضایی مطلوب شده است گفت: باید در بخش توسعه صادرات اقدامات جدی تری انجام دهیم و وزارت صنعت بعنوان مرکز ثقل برنامه ریزی و پیشنهاد در خصوص صادرات باید در این زمینه بیش از پیش فعال شود.
معاون اول رییس‌جمهوری در ادامه بر لزوم جلوگیری از خام فروشی در صادرات تاکید کرد .
جهانگیری گفت: هر چه بتوانیم در صادرات خود ارزش افزوده ایجاد کنیم به مصلحت کشور است و به طور قطع در این زمینه وزیر صنعت معدت و تجارت باید برنامه‌ریزی‌هایی انجام دهد که شاهد افزایش ارزش افزوده کالاهای صادراتی باشیم.
در این مراسم رییس کمیسیون صنعت، معدن و تجارت مجلس شورای اسلامی، قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت، رییس اتاق بازرگانی ایران، رییس خانه صنعت، معدن و تجارت و رییس اتاق اصناف نیز از خدمات مهندس نعمت زاده قدردانی و برای وزیر جدید آرزوی توفیق و موفقیت کردند. وزرای سابق و جدید صنعت، معدن و تجارت نیز هر کدام نظرات و دیدگاه های خود را درباره صنعت ایران و ضرورت های توسعه صنعت، معدن و تجارت در کشور بیان کردند.

 

انتهای پیام /

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک