امروز

پنج شنبه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۲:۰۴ بعد از ظهر

سایز متن   /

/نشست بنیاد رهبران برای صلح/

خرازی: دخالت قدرت‌ها در امور داخلی سایر کشورها از عوامل مشکلات جهانی است

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در نشست بنیاد «رهبران برای صلح»، رو آوردن قدرت‌ها به یکجانبه‌گرایی، عدم احترام به سایر فرهنگ‌ها و دخالت قدرت‌ها در امور داخلی سایر کشورها را از عوامل ریشه‌ای مشکلات جهانی دانست.

به گزارش مشهدنیوز، در اولین نشست بنیاد «رهبران برای صلح» سه موضوع تروریسم و بحران مرزی بین تونس و لیبی، مسایل مرزی و مهاجرت بین ایالات متحده آمریکا و مکزیک و تغییرات آب و هوا و تهدیدات آن در آسیا برای بحث و تبادل نظر مطرح شده بود.

سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبری روابط خارجی در این نشست اظهار کرد: قبل از اینکه ما بخواهیم به مسایل منطقه­ای از جمله سه موضوع فوق بپردازیم، باید ببینیم ریشه واقعی بحران‌های موجود چیست و درباره آن ریشه‌­ها به توافق برسیم.

وی ادامه داد: به نظر من ریشه مشکلات فعلی در نقاط مختلف دنیا از جمله سه موضوع فوق و بحران خاورمیانه، میانمار و سایر نقاط شامل چند نکته است؛ نخست شکست چندجانبه‌گرایی و رو آوردن قدرت‌ها به یکجانبه‌گرایی. به نحوی که قدرت‌های بزرگ وقتی نمی‌توانند از سازوکار سازمان ملل و شورای امنیت برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند، خارج از مکانیسم سازمان ملل دست به تشکیل ائتلاف می‌زنند و راساً اقدام می کنند. در این راستا امروز ما شاهد خروج یکجانبه آمریکا از معاهده پاریس و برجام، دو توافق بین‌المللی هستیم که نمونه‌ای روشن از یکجانبه‌گرایی است و بدون شک می‌تواند مشکلات جدیدی در زمینه صلح و امنیت بین‌المللی و تغییرات آب و هوا پدید آورد.

وی عدم احترام به سایر فرهنگ‌ها را دلیل دیگری بر مشکلات جهانی عنوان کرد و گفت:  برخی از قدرت‌ها به خود اجازه می‌دهند سایر فرهنگ‌ها را تحقیر و ارزش‌های فرهنگی خود را بر سایر ملت‌ها تحمیل کنند.

خرازی در اینجا توضیح داد که در زمانی که سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل بود، قطعنامه‌ای را در این باره به مجمع عمومی سازمان ملل پیشنهاد کرده و به تصویب رسیده است.

علاوه بر این وی درباره گفت‌وگوی تمدن‌ها به جای برخورد تمدن‌ها صحبت کرد که ایران با جدیت قبل از واقعه ۱۱ سپتامبر، پیگیر آن بود.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی همچنین بیان کرد: مساله دیگر دخالت قدرت‌ها در امور داخلی سایر کشورها از جمله تهاجم نظامی به کشورهای دیگر جهت تغییر رژیم آن کشورها که خود از عوامل توسعه تروریسم است  و  آنچه امروز در لیبی، سوریه و یمن مشاهده می‌کنیم نمونه‌هایی از توسل به زور برای تغییر رژیم‌ها، توسعه تروریسم و استفاده ابزاری از آن توسط قدرت‌ها است.

خرازی خاطرنشان کرد: هر کدام از سه مساله‌ای که در دستور این نشست قرار دارد، به دلیل مجموعه یا یکی ازعوامل فوق‌الذکر بروز کرده است و لذا قبل از پرداختن به مسایل موردی، شایسته است به ریشه‌های بحران بیندیشیم و به نظر مشترک برسیم.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک