امروز

پنج شنبه, ۲۶ مهر , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۵:۰۶ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش خبرگزاری روزمشهد(مشهدنیوز)، به نقل از مهر برگزاری همزمان دو انتخابات در یک روز نیازمند فراهم کردن امکانات و تجهیزات لازم ونیروی انسانی مجرب است که این مهم طی چند ماه گذشته در خراسان رضوی به انجام رسیده است.

طبق اعلام استانداری خراسان رضوی تعداد واجدان رای دادن در انتخابات پیش رو در استان، چهار میلیون و ۳۱۳ هزار نفر هستند که این افراد می توانند با دردست داشتن مدارک هویتی خود در روز انتخابات به نامزدهای مورد نظر خود رای دهند.

به همین منظور ۹ میلیون و ۷۵۰ هزار برگه تعرفه رای نیز در اختیار استانداری خراسان رضوی قرار گرفته که به گفته مسئولان ستاد انتخابات استان در بین شهرهای خراسان رضوی توزیع شده است.

امسال برای نخستین مرتبه برگزاری انتخابات در هشت شهر استان به صورت الکترونیکی انجام می شود که به منظور آشنایی مردم با روند رای دادن، علاوه بر مسئولان اجرایی که در روز انتخابات توضیحات لازم را به رای دهندگان ارائه می دهند،آموزش هایی نیز از طریق صدا وسیمای خراسان رضوی به مردم این شهرها داده می شود.

 

تامین امنیت کامل انتخابات

برنامه ریزی به منظور تامین امنیت کامل روز انتخابات نیز به انجام رسیده به صورتی که ۱۷ هزار نیروی انتطامی و امنیتی برای این امر مهم سازماندهی شده اند.

همچنین نیروی انتظامی بنا به وظیفه ذاتی خود در شب و روزهای منتهی به روز انتخابات با حضور در نزدیکی ستادهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در مشهد و دیگر شهرستان های خراسان رضوی امنیت کامل را برای ایجاد شور ونشاط انتخاباتی مردم برقرار کرده است.

انصراف از انتخابات

طبق اعلام استانداری خراسان رضوی در این دوره از انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای استان در مجموع ۱۹ هزار و ۵۸۳ نفر ثبت نام کردند که از این تعداد سه هزار و ۴۱۹ نفر برای شوراهای شهر و ۱۶ هزار و ۱۶۴ نفر برای روستاها داوطلب شدند.

همچنین تاکنون ۶۷۱نفر از داوطلبان نامزدی در انتخابات شوراهای روستایی و ۳۵۲ نفر هم از شوراهای شهری انصراف خود را اعلام کرده اند.در  انتخابات شوراهای خراسان رضوی در مجموع ۵۹۹ نفر نیز رد صلاحیت شدند که ۱۷۵ نفر داوطلبان شهری و ۴۲۴ نفر داوطلب شوراهای روستایی بودند.

فرمانداری مشهد نیز  هفته گذشته در اطلاعیه ای رسمی اسامی ۸۵۷ نامزد تایید صلاحیت شده این شهر را اعلام کرد که با توجه به تعداد ۱۵ نفری اعضای شورای شهر مشهد برای هر کرسی این شورا ۵۷ نفر با هم رقابت خواهند کرد.

پیش بینی امکانات برای دو انتخابات

مسعود محولاتی با اشاره به اقدامات انجام شده برای برگزاری انتخابات می گوید: تعداد  ۹ میلیون و ۷۵۰ هزار برگه تعرفه رای، ویژه انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا، بین شهرستان های خراسان رضوی آغاز توزیع شده که این میزان برگه تعرفه رای با توجه به جمعیت واجد شرایط رای استان برای ۲ انتخابات تامین و توزیع شده است.

وی ادامه می دهد: در انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری از ۶ میلیون و ۴۳۴ هزار و ۵۰۱ نفر جمعیت استان، چهار میلیون و ۳۱۳ هزار نفر واجد شرایط اخذ رای هستند.

مدیر کل امور سیاسی استانداری خراسان رضوی در خصوص تعداد شعب سیار و ثابت در استان تصریح می کند: برای انتخابات پیش رو چهار هزار و ۵۷۱ شعبه اخذ رای اعم از ثابت و سیار در استان تعیین شده که از این میزان سه هزار و ۸۹۱ شعبه ثابت و بقیه سیار است، همچنین مجموع صندوق های اخذ رای هم در استان ۹ هزار ۴۰۰ مورد اعم از ثابت و سیار است.

وی می افزاید: ۵۵۷ شعبه اخذ رای تمام الکترونیک نیز با یک هزار و ۸۰۰ صندوق ثابت و سیار در هشت شهر استان شامل سبزوار، نیشابور، تربت حیدریه و تربت جام، کاشمر، تایباد، قوچان و چناران مستقر می شود که در این راستا آموزش های لازم به نیروهای اجرایی و نیز به صورت میدانی و از طریق صدا و سیما به مردم این شهرها ارائه شده است.

محولاتی با اشاره به اینکه تعداد کل دست اندرکاران امر انتخابات استان در این دوره ۷۵ هزار نفر است ابراز می کند: از این تعداد ۱۷ هزار نفر نیروهای انتظامی و امنیتی هستند و چهار هزار و ۶۳۵ نفر نیز در قالب سربازرس، بازرس و ناظر شوراهای اسلامی شهر مسئولیت بازرسی و نظارت بر انتخابات را عهده دار خواهند بود.

 

برگزاری ۸۶ نشست ستاد انتخابات در خراسان رضوی

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: ستاد امنیتی انتخابات در استان فعال و دستورالعمل نظم و انضباط اجتماعات قانونی نیز آماده شده و بر این مبنا برنامه ریزی و اقدام می شود.

سید جواد حسینی ادامه می دهد: همزمان با پیگیری موضوعات اجرایی و رصد فضاهای انتخاباتی ، جلسات و نشست ها با ستادهای نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری و نیز شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار شده است .

معاون سیاسی، وامنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی بیان می کند: به منظور هماهنگی بیشتر بین ستاد مرکزی انتخابات استان و شهرستان ها،تا کنون ۸۶ نشست ستاد انتخابات در استان برگزار شده که بیش از ۳۰۰ مصوبه نیز داشته ایم.

حسینی با اشاره به اماده سازی پنج هزار دستگاه خودرو و حدود پنج هزار دستگاه رایانه و لپ تاپ برای روز انتخابات بیان کرد:۷۵ هزار نفر دست اندرکاران این انتخابات اعم از مجریان ، بازرسان ، ناظران، نیروهای امنیتی و انتظامی در روند اجرایی این امر مهم حضور دارند.

وی با بیان اینکه انتخابات در هشت شهر استان به صورت تمام الکترونیک برگزار می شود گفت: بدین منظور یک هزار و ۸۰۰ دستگاه صندوق الکترونیکی تامین و به شهرستان های مربوطه ارسال شده و آموزش های لازم در این رابطه به مردم به صورت میدانی و نیز از طریق صدا و سیما در حال انجام است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک