امروز

سه شنبه, ۱ آبان , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۸:۲۸ بعد از ظهر

سایز متن   /

رییس سازمان تعاون روستایی خبر داد

خرید ۸۰ هزار تن میوه برای شب عید/ توزیع از ۲۰ اسفند

رییس سازمان مرکزی تعاون روستایی با اعلام اینکه ۸۰ هزار تن پرتقال و سیب برای تنظیم بازار شب عید خریداری می‌شود،‌ گفت: تاکنون بیش از ۱۹ هزار تن سیب و ۲۷ هزار تن پرتقال خریداری شده است و توزیع میوه‌های ذخیره سازی شده از ۲۰ اسفندماه شروع می‌شود.

به گزارش مشهدنیوز، اوسط هاشمی در نشست خبری امروز (شنبه) اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته مقرر شد ۲۰ هزار تن سیب برای تنظیم بازار شب عید خریداری و ذخیره‌سازی شود که تاکنون ۱۹ هزار و ۲۲۲ تن انجام شده است. همچنین برای خرید و ذخیره‌سازی ۶۰ هزار تن پرتقال برنامه‌ریزی کرده بودیم که تاکنون بالغ بر ۲۷ هزار تن پرتقال تامسون شمال خریده‌ایم و تا ۲۹ هزار و ۷۰۰ تنی که برای این نوع پرتقال برنامه‌ریزی شده بود فاصله‌ای نداریم. البته برای خرید و ذخیره سازی پرتقال والنسیا جنوب نیز برنامه‌ریزی‌ها برای ۱۰ هزار و ۸۰۰ تن صورت گرفته و قراردادهای آن منعقد شده که به محض آغاز فصل برداشت انجام می‌شود.

وی افزود: هم‌اکنون در مرحله حمل و انتقال میوه‌های خریداری شده برای ذخیره‌سازی در مناطق و استان‌های تعیین شده قرار داریم که تا پانزدهم بهمن‌ماه این محموله‌ها منتقل می شود و از بیستم اسفندماه آنها را به بازار وارد می‌کنیم که قیمت‌شان نیز در زمان توزیع مشخص می‌شود.

رییس سازمان مرکزی تعاون روستایی تاکید کرد: باید کاری کنیم که بازار از حالت سنتی خارج شود و رابطه مستقیم تولیدکننده با بازار مصرف شکل گیرد تا نقش دلالان به حداقل برسد، چرا که اگر امروز مهاجرت و کاهش جمعیت روستا وجود دارد، یعنی این‌که باید روی اقتصاد روستا و رفاه آن بیشتر کار کنیم. اخیرا درباره به زعفران کار کردیم و قیمت آن را در هر کیلوگرم با یک میلیون تومان افزایش دادیم.

خرید زعفران از کشاورز کیلویی۵.۳ میلیون تومان

هاشمی ادامه داد: تاکنون بالغ بر ۶۰ تن زعفران از تولیدکنندگان به قیمت کیلویی چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خریداری کرده‌ایم که امروز بازار رکورد قیمت پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی را هم شکست.

رییس سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: از سویی دیگر نیز براساس قانون در سال آینده باید ۲۵ درصد میادین میوه و تره‌بار در اختیار تولید کنندگان قرار گیرد و سالانه ۱۵ درصد به آن اضافه شود تا پایان برنامه ششم توسعه بتوانیم میادین میوه و تره‌بار را به دست کسانی برسانیم که مستقیما تولید کننده هستند و واسطه‌ای بین تولید و مصرف ایجاد نشود. در این صورت است که کشاورز با آب و خاک و محصولش رفتار می‌کند و اگر اینگونه نباشد شاهدیم؛ به طور مثال گوجه‌فرنگی را کیلویی ۸۰۰ تومان می‌خرند و به مردم ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان می‌فروشند.

وی ادامه داد: در زمینه تنظیم بازار شیرخام نیز اقدامات مناسبی صورت گرفت و قیمت این محصول که تا ۸۰۰ تومان سقوط کرده بود به ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ تومان ارتقا پیدا کرد؛ گرچه با قیمت ۱۴۴۰ تومانی مصوب فاصله داریم، اما امروز خریداران شیرخام این کار را به صورت نقدی انجام می‌دهند و دامداران وضعیت بهتری نیز پیدا کرده‌اند.

دستور وزیر برای تنظیم بازار خرما

هاشمی گفت: در هر زمینه‌ای که احساس کنیم منافع تولید کنندگان در خطر است ورود پیدا می‌کنیم و امروز نیز ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی برای ورود به بازار خرما به دست ما رسید که از امروز دستورالعمل آن ابلاغ می‌شود و البته بازار باید به دست بخش خصوصی و تعاونی‌ها بیفتد و دولت تصدیگری‌هایش را کاهش دهد.

خبر در حال تکمیل است

لینک کوتاه: http://mashhadnews.ir/?p=18721

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک