امروز

پنج شنبه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۱:۰۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

جزئیاتی از ملاقات ترامپ پسر با یک وکیل روس؛

دردسرهای یک ملاقات

آیا دیدار این وکیل روس با دونالد ترامپ پسر، جارد کوشنر و پاول مانافورت در ماه ژوئن سال گذشته نخستین سند تبانی کمپین ترامپ با روس ها بود، یا اینکه این خانم قسمتی از یک سناریوی کثیف بود که دموکرات ها برای به دام انداختن ترامپ تدارک دیده بودند؟!

به گزارش خبرگزاری روز مشهد(مشهدنیوز)، اولیور دارسی در سی.ان.ان نوشت: طی چند روز گذشته، رسانه های طرفدار ترامپ پاسخ شان را با هم هماهنگ کرده اند و می گویند خانم وکیل، ناتالیا وسلنیتسکایا یک عامل نفوذی از طرف چپگرایان بوده و با مدیران دوران اوباما در ارتباط بوده است. این تئوری به سرعت بر سر زبان ها افتاد و به یکی از تأثیرگذارترین پاسخ ها در رسانه های جناح راست بدل شد و سپس بلافاصله خود پرزیدنت ترامپ هم که در نشست خبری پنجشنبه در فرانسه می کوشید تا از زیر بار دیدار پسرش با این وکیل روس خلاصی یابد به قسمت هایی از این تئوری اشاره کرد.

این تئوری مبتنی بر تکّه خبرهایی است که دستچین شده اند یا به صورت منحرف کننده ای چرخانده شده اند تا تصویری را به نمایش بگذارند که رییس جمهور و هوادارانش دوست دارند، نه آنچه در حال حاضر در بخش اعظم رسانه ها دست به دست می شود.

با توجیه هایی که طرفداران ترامپ و خود رییس جمهور ارائه می کنند، اتهاماتی که منتقدان وارد می کنند غیرواقعی به نظر می رسند ولی مسأله این است که خود این توجیهات نامربوط اند.

رویکرد گمراه کننده رسانه های طرفدار ترامپ

رسانه های طرفدار ترامپ در رویارویی با گزارش هایی که به وجهه رییس جمهور و یاران وی خدشه ای وارد می کند رویکرد ثابتی دارند، رویکردی که اگر تداوم یابد نکات جدیدی در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات برملا خواهد شد.

رسانه های طرفدار ترامپ به جای رتوش کردن آنچه فاش می شود، اغلب ماجرای جدیدی رو می کنند یا بحث تازه ای  به راه می اندازند. آنها می خواهند با مطرح کردن داستان های انحرافی و به جریان انداختن چرخه های بد خبری، ذهن مخاطبان را از مشکلات واقعی گمراه کنند تا خلأ های منطقی موجود در ادعاهایشان به چشم نیاید. در این مورد خاص، خلأ منطقی این است که چرا باید دموکرات ها پیش از انتخابات چنین دامی برای ترامپ پسر پهن کرده باشند؟ فقط برای این که اتهاماتی مخدوش کننده ارائه دهند؟ آن هم تقریباً پس از گذشت یک سال از روز انتخابات؟

جان زیگلر، ستون نویس رسانه های محافظه کار و مجری سابق برنامه های گفتگوی رادیویی به سی.ان.ان  گفت: «تنها کاری که رسانه های جناح راست باید بکنند این است که چیزهایی را منتشر کنندکه به چشم بیاید تا واقعیت را وارانه جلوه دهند و ذهن ها را درگیر کنند، آن وقت بقیه کارهای مورد نظرشان را ذهن خود مردم انجام خواهد داد. آنها به یک تئوری کامل نیاز ندارند . هیچ کدامشان مسأله را به طور کامل حل نمی کنند. فقط حفره های ذهنی ایجاد می کنند و اینگونه وانمود می کنند که همه ماجرا فقط یک خبر تقلبی* بوده است. در واقع این یک کلک کهنه است. شرمآور است که رسانه های جناح راست تا این حد تنزل پیدا کرده اند.»

نخستین جرقه های پیدایش تئوری این هفته، دوشنبه زده شد؛ زمانی که مارک کورالو، سخنگوی مشاوران پرزیدنت ترامپ در خارج از بدنه دولت، به روابطی نه چندان نزدیک میان “وسلنیتسکایا” و شرکتی که پرونده بدنام روسیه بدان نسبت داده می شد اشاره کرد. او قصد داشت اینطور القاء کند که دیدار این وکیل با پسر ترامپ به این شرکت ها مربوط بوده و توسط کسانی از پیش طراحی شده بوده است.

ویدیویی که بیش از ۱۵۰۰۰ بار ریتوییت شده بود

اندکی پس از این اظهار نظر، حامیان ترامپ به مکاشفه ای جدید دست زدند و شروع کردند به انتشار یک عکس در توییتر. عکسی که “وسلنیتسکایا” را در کنار مایکل مک فاول نشان می دهد. مک فاول در زمان ریاست جمهوری اوباما، سفیر امریکا در روسیه بود. این عکس را گیت وی پاندیت به دست آورده بود که سایت کاملاً راستگرا است و این را سندی از “گشت و گذار” “ناتالیا” با مسؤولان دولت اوباما معرفی کرد، یعنی این خانم وکیل درست چند روز پس از دیدار با دونالد ترامپ جونیور، با مک فاول نیز دیدار کرده بوده است. چند ساعت بعد از انتشار این عکس، چهره اینترنتی شاخص با گرایش های راست افراطی، مایک سرنویچ، یک پست ویدیویی در توییتر منتشر کرد که در آن از این عکس استفاده می نماید تا این پرسش را مطرح کند که آیا “وسلنیتسکایا “ابزار دموکرات ها” بوده و فرستاده شده تا «در برج ترامپ دستگاه شنود کار بگذارد؟»

با همه اینها، این داستان زمانی پروبال گرفت که روی خروجی دراج ریپورت قرار داده شد. دراج ریپورت معمولاً وظیفه تعیین نقش را در میان رسانه های مایل به جناح راست برعهده دارد. این سایت یک لینک به پست گیت وی پاندیت زد و این عنوان را برای آن برگزید: «عکس خانم وکیل همراه با سفیر اوباما در روسیه»

روز چهارشنبه، سلطان برنامه های گفتگوی رادیو، راش لیمبو، که یک محافظه کار است به مخاطبانش در سرتاسر آمریکا گفت که به عقیده او، ناتالیا وسلنیتسکایا بخشی از یک «برنامه از پیش تعیین شده» است برای هدف گرفتن ترامپ و ضربه زدن به او. همچنین مجری فاکس نیوز، شان هینتی، این پرسش را در شوی رادیویی خود مطرح نمود که چرا خانم وکیل در عکس با مک فاول دیده می شود و چنان به مخاطبانش گفت یک عکس از این دو «در اختیار داریم»، انگار که سندی متقن ارائه می کند.

ولی حقیقت از آنچه گفته می شد پاک تر بود. کسانی که این بحث را درباره این عکس مطرح می کردند، عموماً یا متوجه نبودند یا اینطور وانمود می کردند. عکس مورد بحث اساساً مک فاول و وسلنیتسکایا را در حال “گشت و گذار” نشان نمی داد، بلکه مربوط به یک جلسه استماع در کنگره بود که برای عموم آزاد بوده و مک فاول در حال شهادت دادن در برابر نمایندگان بوده است. ناتالیا در میان حضار نشسته و تصادفاً پشت سر مک فاول بوده است. مک فاول همین هفته به سی.ان.ان. گفت که هیچ کنترلی بر این که چه کسانی شرکت می کنند یا کجا می خواهند بنشینند نداشته و این که هرگز ملاقاتی با وی نداشته و حتی اسم او را تا همین هفته نمی دانسته است.

مک فاول گفت: «مسخره است. احمقانه است. و فکر می کنم این که واقعیت ها اهمیتی در دنیای ما ندارند مایه نا امیدی است. این چیزی است که مرا به عنوان یک دانشگاهی و یک آمریکایی می رنجاند. به نظر می رسد که واقعیت های مهم و بنیادین در اینگونه بحث و جدل ها نادیده گرفته می شوند.»

استماع کنگره آمریکا

تصویر استماع کنگره تنها عکسی نبود که در جریان رواج این تئوری به عنوان مدرک از آن استفاده می شد. حامیان ترامپ در فضای مجازی به عکس دیگری نیز اشاره می کردند که وسلنیتسکایا در پست فیس بوک خود استفاده کرده بود. این عکس سناتور جان مک کین از آریزونا را نشان می داد، یک جمهوری خواه منتقد ترامپ، در کنار یک وکیل مخالف دولت روسیه.

هواداران ترامپ مدعی بودند که این عکس نشان می دهد که خود ناتالیا هم در دفتر کار مک کین حضور داشته است. ولی مسأله اینطور نبود. مک کین در واکنش رسانه ای به «اخبار تقلبی» گفت که این ادعا بی پایه و اساس است و این خانم وکیل « در آن دیدار شرکت نداشت». تنها چیزی که وجود دارد این است که او به هر دلیلی این عکس را از مک کین و آن وکیل در صفحه فیس بوک خود پست کرده است.

ولی این تئوری، چهارشنبه شب بیش از هر زمان دیگری قوّت گرفت، آن هم با داستانی که هیل منتشر کرد. هیل گزارش داد که وسلنیتسکایا تنها به این دلیل وارد خاک ایالت متحده شده که وزارت دادگستری در زمان پرزیدنت اوباما و به ریاست وزیر دادگستری، لورتا لینچ، به او اجازه داده است، آن هم درحالی که درخواست ویزایش یک بار رد شده بود. این گزارش با همکاری جان سولومون نوشته شده بود.

او روزنامه نگاری است که به تازگی از قید و بندهای رسانه های متمایل به محافظه کاران رها شده و اخیراً در چند مورد مقاله هایی نوشته که به مذاق حامیان ترامپ خوش می آیند. در بند دوّم این گزارش چنین آمده است: « این وزارت دادگستری اوباما بود که جدیدترین و فریبکارترین شخصیت مرتبط با پرونده روسیه- ترامپ را قادر ساخت تا بدون ویزا وارد کشور شود.» و تنها در بند شانزدهم مقاله بود که اشاره ای گذرا داشت که چرا به این خانم اجازه ورود داده شده: « برای کمک به یک شرکت که مالک آن می بایست در دادگاه ایالتی از خود دفاع می کرد».

این قسمت پایانی، سیستم رسانه های طرفدار ترامپ را حسابی تکان داد. دراج هم یک جفت تیتر درشت روی صفحه اول خود قرار داد. یک پست طول و دراز خوشایند طرفداران ترامپ با عنوان “دونالد” در بالای مقاله که مدارکی ارائه می داد دال براینکه این وکیل روس «ابزار دست اوباما» بوده است. فاکس نیوز هم خبر اوّل خود را در صفحه اوّل این سایت، با آب و تاب زیر این عنوان ادامه داد که وزیر سابق دادگستری «لینچ ترامپر را گیر انداخت.»

 تئوری توطئه

دست آخر، تئوری توطئه، عصر پنجشنبه به نقطه اوج خودش رسید. ترامپ که در یک نشست خبری در فرانسه سخن می گفت، از دست اندرکاران این دسیسه کمک گرفت و به عکس وسلنیتسکایا و مک فاول در مراسم استماع کنگره اشاره کرد.

ترامپ گفت: « می بینم که وکیلی که به آن ملاقات رفته بود، در تالار کنگره هم حاضر شده. می گویند ویزا یا پاسپورتش هم برای ورود به کشور به تأیید وزیر دادگستری لینچ رسیده بوده. شاید اشتباه می کنند. من تازه شنیده ام و کمی شگفت زده شده ام. پس او به خاطر لینچ آنجا بوده؟

پس از اظهارات ترامپ، یک سخنگو از طرف لینچ حرف هایی زد که در اختیار سی.ان.ان. قرار گرفت. وی گفت که وزیر دادگستری سابق از سفر وکیل روس تبار «شخصاً هیچ اطلاعی نداشته است.»

این سخنگوی لینچ توضیح داد که: « وزارت امور خارجه ویزا صادر می کند و سازمان امنیت داخلی (وزارت کشور) نیز در فرودگاه ها بر ورود افراد به ایالت متحده نظارت می نماید.»

لینچ تنها کسی نبود که اتهام دست داشتن در یک پروژه بزرگ در جهت پاپوش درست کردن برای کمپین ترامپ را رد می کرد.

وسلنیتسکایا، پنجشنبه در یک پیام کنایه آمیز متنی به این پرسش که آیا برای گرفتار کردن کمپین ترامپ با کمپین کلینتون کار می کرده است به سی.ان.ان نوشت: «بله، البته که کار می کردم. با هوگو چاوز و کیم جونگ اون هم همکاری داشتم.»

*خبر تقلبی و رسانه های متقلب الفاظی است که ترامپ به کرات درباره رسانه های منتقد خود به کار می برد (مترجم)

اختصاصی مشهدنیوز/مترجم: شاهین طاقتی

انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک