امروز

پنج شنبه, ۲۶ مهر , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۵:۵۳ بعد از ظهر

سایز متن   /

رشد ۳۰۰ درصدی عملیات انسداد چاههای غیر مجاز در خراسان رضوی

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: عملیات انسداد چاههای غیر مجاز در این استان در دولت یازدهم نسبت به دولت دهم بیش از ۳۰۰ درصد داشته است.

به گزارش خبرگزاری روزمشهد(مشهدنیوز)، علیرضا طاهری افزود: عملیات انسداد پنج هزار و ۶۰۰ حلقه چاه غیر مجاز در چهار سال گذشته در استان خراسان رضوی انجام شده است که این میزان ۴۴۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی آب را بدنبال داشته است.
وی عملیات انسداد چاههای غیر مجاز در دولت دهم را یک هزار و ۳۶۲ حلقه چاه با ۲۹۷ میلیون متر مکعب صرفه جویی آب عنوان کرد.
وی تعداد چاههای مجاز کشاورزی استان خراسان رضوی را حدود ۹ هزار حلقه عنوان و اظهار کرد: حدود هشت هزار و ۵۰۰ حلقه چاه غیر مجاز در سالهای گذشته در استان شناسایی شد که بخش زیادی از آنها در دولت یازدهم مسدود شده است.
وی با اشاره رشد چشمگیر عملیات نصب کنتورهای هوشمند بر روی کلیه چاههای برقی خراسان رضوی در دولت یازدهم افزود: در این مدت هشت هزار و ۳۶۳ حلقه چاه با هدف کنترل و مدیریت منابع آب زیرزمینی مجهز به کنتور هوشمند شده اند.
وی تعداد چاههایی که در دولت دهم کنتورهای هوشمند بر روی آنها نصب شده است را یک هزار و ۳۰۹ حلقه ذکر کرد.
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به احداث سه سد در این استان در چهار سال گذشته اظهار کرد: سد چهچه و سد سررود(قره تیکان) در شهرستان کلات و سد بار در نیشابور در سال های ۹۴ و ۹۵ به بهره برداری رسیده اند.
طاهری ادامه داد: سد چهچه ذخیره سازی ۱۵ میلیون متر مکعب آب و سد مخزنی سررود و بار هر کدام تنظیم و ذخیره سازی ۱۲ میلیون متر مکعب آب را انجام می دهند.
وی با اشاره به اجرای طرح آب رسانی سد ارداک به مشهد که توسط رئیس جمهور در اسفند ۹۵ بهره برداری شد، گفت: طول خط انتقال از محل سد ارداک تا تصفیه خانه شماره یک مشهد ۵۵ کیلومتر است که بدین طریق ۱۴ میلیون متر مکعب در سال انتقال می یابد.
وی با اشاره به پروژه ساماندهی و احیاء کشف رود مشهد که در سطح ملی مطرح شد، اظهار کرد: عملیات اجرای این پروژه از سال ۹۴ آغاز شد و یک هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی اطراف در طول ۷۶ کیلومتر رودخانه آزاد سازی شده است.
وی با اشاره به بزرگترین طرح انتقال تونل آب شرق کشور در ابیورد درگز که در دولت یازدهم به ثمر رسید، افزود: این طرح به طول سه هزار و ۵۴۰ متر، ظرفیت انتقال ۵۰ متر مکعب آب بر ثانیه را دارد.
به گفته وی، در قالب این طرح با بهره برداری از منابع آبی هزار مسجد، تولید حدود ۳۶ میلیون متر مکعب برای مصارف شرب، صنعت، خدمات و کشاورزی مشهد برنامه ریزی شده است.
وی آغاز مطالعات طرح بزرگ انتقال آب از دریای عمان برای تامین آب سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی را از دیگر طرحهای دولت یازدهم عنوان کرد که هم اکنون توسط آب منطقه خراسان رضوی در حال اجراست.
به گفته وی، در قالب این طرح انتقال ۷۵۰ میلیون متر مکعب آب شیرین برای مصارف شرب و صنعت سه استان نوار شرقی کشور، با اجرای خط انتقالی به طول یک هزار و ۷۶۰ کیلومتر از چابهار تا مشهد پیش بینی شده است.
حفاظت و تامین منابع آبی وظیفه شرکت های آب منطقه ای در هر استان و کشور است که عملکرد این شرکت ها در دو واحد ساخت و ساز و توسعه تاسیسات آبی تعریف می شود.
انتهای پیام/
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک