امروز

چهارشنبه, ۲ آبان , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۲:۱۶ قبل از ظهر

سایز متن   /

در گفتگو با مدیر باشگاه باستانی برق کاشمر مطرح شد؛

زورخانه، گودی برای تزکیه نفس است

ورزش زورخانه‌ای یا ورزش باستانی ویا ورزش پهلوانی نام مجموعه حرکات ورزشی با اسباب و بی‌اسباب و آداب و رسوم مربوط به آن هاست که در محدوده تاریخی و فرهنگی ایران از گذشته‌های دور رواج داشته‌است.

به گزارش خبرگزاری روزمشهد(مشهدنیوز) ،استان خراسان رضوی از جمله مدعیان همیشگی ورزش باستانی در ایران بوده است و توانسته در دوره های مختلف مسابقات کشوری رتبه های قابل قبولی را به خود اختصاص دهد. شهرستان کاشمر به عنوان دومین شهر زیارتی استان خراسان رضوی و با دارا بودن چند زورخانه نامی از جمله ی نمایندگان ورزش باستانی خراسان رضوی در کشور بوده است. از جمله این زورخانه ها «باشگاه برق» واقع در خیابان امام خمینی است که توسط مرشد و قهرمان کشور «محمد جواد شمس» اداره می شود. در همین راستا گزارشی از این باشگاه تهیه شده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

پیشینه باستانی در کاشمر نوین به بیش از صدسال می رسد.

مدیر باشگاه برق کاشمر درباره قدمت ورزش زورخانه ای و باشگاه های این شهر گفت: ورزش باستانی در کاشمر قدمتی صدساله دارد و اولین تصویری که از جمع ورزشکاران و پهلوانان کاشمری موجود است مربوط به ۹۲سال پیش می باشد. باشگاه برق کاشمر نیز با پیگیری های بنده در سال ۶۷ از انبار تبدیل به باشگاه ورزش باستانی شد.

شمس در ادامه افزود: باشگاه برق کاشمر به لحاظ دسترسی آسان و ورزشکاران نامی که در خود جای داده است، همیشه از زمره باشگاه های پر طرفدار شهرستان بوده است.

باشگاه برق کاشمر، زورخانه ای بدون کمبود و مشکل

استاد باشگاه برق در پاسخ به خبرنگار ما درباره مشکلات و معضل های باشگاه گفت: باشگاه برق، زورخانه ای بدون مشکل است و به همت ورزشکاران و مردم خوب و ورزش دوست شهرستان این باشگاه در سه شیفت و در رده های نونهالان، نوجوانان، جوانان و دو رده بزرگسالان به فعالیت خود در بالاترین سطح کیفی ادامه می دهد و در حال حاضر بیش از صد ورزشکار حرفه ای در باشگاه در رده های ذکر شده مشغول فعالیت هستند. همچنین این باشگاه سالانه در روز فرهنگ پهلوانی و ورزش باستانی میزبان مسئولین و مردم خوب کاشمر است و در حضور این مهمانان به اجرای برنامه های مختلف آیینی- ورزشی می پردازد.

افتخار آفرینان کاشمر در استان و کشور

وی درباره افتخارات ورزشکاران باشگاه برق در سطح استان و کشور گفت: باشگاه در سالیان متمادی قهرمانان بسیاری در سطح استان و کشور داشته است که از جمله آن ها می توان به اشخاص زیر اشاره کرد:

بنده در بین سال های ۶۵ تا ۶۷ قهرمانی استان خراسان بزرگ و قهرمان کشور- احمد موذن قهرمان خراسان رضوی و قهرمان کشور در حرکت چرخ تیز- مرحوم عدنان عباس زاده قهرمان کباده استان- کاظم قرایی قهرمان چرخ چمنی استان و کشور- امیر پورناصر قهرمان چرخ تیز و چمنی و قهرمان مرشدی استان خراسان رضوی- احسان واحدی قهرمان چرخ تیز استان خراسان رضوی.

ورزش باستانی ورزشی دارای حرمت، نظم، قائده و ریتم است.

شمس درباره نحوه اجرای این ورزش و مراحل آن گفت: برای شروع ورزش باستانی ابتدا گرم کردن انجام می شود. سپس شنو گرفته می شود، بعد از آن نرمش پشت تخته و حرکات هوازی را داریم. در مرحله بعد میل گرفته می شود و پس از آن نوبت به پا زدن می رسد. سپس چرخ زدن و در انتها توسط میاندار دعا خوانده می شود و کباده زده می شود. همه این مراحل با ضرب مرشد و خواندن اشعاری از شاهنامه و مراسم ها و آیین های مناسبتی انجام می شود که علاوه بر سهولت ورزش باعث تزکیه و صیقل دادن روح و روان ورزشکاران نیز می شود. سنگ گرفتن نیز ورزشی انفرادی است که معمولا بالای گود انجام می شود.

وی ادامه داد: باستانی تنها ورزش ریتم داری است که ریشه در ایران باستان دارد و اجرای مراحل آن بدون ریتم معنی و مفهوم خود را از دست می دهد.

حفظ و توسعه این ورزش مستلزم عنایت بیشتر مسئولین حوزه رسانه، ورزش و جوانان است.

مرشد شمس در پایان از مسئولین مرتبط به این رشته درخواست توجه و همدلی بیشتر کرد و افزود: متاسفانه توجهی که به ورزش های وارداتی در رسانه ها و ارگان های مرتبط با ورزش می شود بسیار بیشتر از ورزش ملی میهنی زورخانه ای است و همین امر موجب شده در کشور توجه جوانان به این ورزش کمتر از میزان انتظار باشد. امید دارم با پخش تلویزیونی این ورزش و رویکرد مناسب رسانه ها توجه جوانان به این رشته بیشتر شود و شاهد حضور پررونق تر ورزشکاران در گود پهلوانی باشیم.

 

انتهای پیام/

http://mashhadnews.ir/?p=16816

 

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک