امروز

سه شنبه, ۱ آبان , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۳:۱۶ بعد از ظهر

سایز متن   /

وضع کشاورزان خوب نیست؛

سود چند برابری دلالان از فروش خرما/ دست نخل‌داران کوتاه است

این روزها در حالی قیمت فروش خرما در شهرهای بزرگ کشور به ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان رسیده است که این قیمت‌ها هیچ تغییری در درآمد کشاورزانی که این محصول را تولید کرده‌اند ندارد.

به گزارش خبرگزاری روزمشهد(مشهدنیوز)، کشاورزان حدود یک سال برای تولید محصول خرما زحمت می‌کشند و بارها و بارها از نخل‌های بلند قامت بالا و پایین می‌شوند ولی کمترین سود از فروش محصول نصیب همین کشاورزان می‌شود.

در این بین افرادی که توانایی مالی لازم برای خرید محصول خرمای کشاورزان را دارند و می‌توانند محصول خرما را نگهداری کنند، و همچنین دلالان و واسطه‌ها که این محصول را به بازارهای کشور می‌برند، بیشترین سود را می برند.

این روزها خرما در برخی از بازارهای کشور با قیمت حدود ۲۰ هزار تومان به فروش می‌رسد ولی نخلداران خرمای خود را با قیمت کمتر از دو هزار تومان فروخته‌اند و البته نیمی از این قیمت نیز هزینه‌های یک سال نخل‌داری بوده است یعنی کشاورزان حدود پنج درصد از قیمت خرمای ۲۰ هزار تومانی نصیبشان شده است.

یکی از نخلداران استان بوشهر گفت: نسل در نسل ما از طریق نخل و خرما امرار و معاش می‌کرده است و ما نیز امروز اینچنین هستیم ولی روز به روز وضعیت دخل و خرج ما از طریق نخل و خرما بدتر می‌شود.

مهدی حیدری اضافه کرد: یک سال برای تولید خرما زحمت می‌کشیم؛ آبیاری می‌کنیم، کود می‌دهیم، شخم می‌زنیم، بارور می‌کنیم، هرس می‌کنیم، برداشت می‌کنیم و . . . ولی سودی که شایسته این تلاش‌ها باشد را نمی‌بریم.

وی تاکید کرد: انتظار داریم که درآمد حاصل از فروش خرما هزینه‌های یک سال زندگی ما را تامین کند ولی اینگونه نیست و ناچاریم به دیگر کارها روی بیاوریم تا هزینه‌هایمان تامین شود.

یکی دیگر از کشاورزان دشتستانیگفت: در حالی که سالانه هزینه‌های بسیار زیادی را برای تولید هر کیلوگرم خرما متحمل می‌شویم، ولی متاسفانه کمترین سود نصیب ما می‌شود و خرما را مفت از چنگ ما در می‌آورند.

حبیب بنافی اضافه کرد: در سال‌های اخیر با مشکلاتی همچون کم‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنیم و این موضوع به سختی‌های تولید خرما افزوده و هزینه‌های بیشتری روی دوش ما گذاشته است ولی باز هم تاثیری در افزایش درآمد کشاورزان نداشته است.

وی ادامه داد: خرما را با قیمت زیر دو هزار تومان از کشاورزان می‌خرند و پس از مدتی با سود حداقل دو برابری به بازارهای دیگر می‌فروشند و باز هم واسطه‌ای دیگر و باز هم افزایش قیمت خرما که این افزایش قیمت‌های تاثیری در درآمد کشاورزان ندارد.

چرا دلالان سود می‌کنند؟

در حالی که سه تا چهار ماه دیگر تا زمان برداشت محصول خرما باقی مانده است، جیب بسیاری از کشاورزان که فقط از طریق فروش محصول خرما درآمد کسب می‌کنند خالی شده است و از همین الان برخی از این کشاورزان محصول خود را پیش‌فروش می‌کنند و از دلالان و بازرگانان خرما پول طلب کرده و یا قرض می‌گیرند.

واسطه‌ها هم از این فرصت بی‌پولی کشاورزان استفاده کرده و بخش بسیار کمی از هزینه‌های خرید خرما را هم‌اکنون پرداخت می‌کنند و در زمان برداشت محصول با نازل‌ترین قیمت، خرما را از کشاورزان می‌خرند.

البته کشاورزانی هم هستند که دستشان خالی نیست ولی در زمان برداشت محصول خرما، به علت حجم بالای خرمای موجود در بازار توان بازاریابی و فروش محصول خود را ندارند و مجبورند محصول خود را به واسطه‌ها بدهند.

همین موضوع باعث شده است تا بخش عمده و بهتر بگوییم همه خرمای کشاورزان، پیش از برداشت به فروش برود و کشاورزان بخشی از پول خود را دریافت کنند.

در استان بوشهر خرمای نخیلات به صورت تخمینی و در حالی که هنوز روی نخل‌ها است، با قیمت مورد توافق به فروش می‌رود و کم و زیاد وزن خرما و تغییر در قیمت خرما، تاثیری در درآمد کشاورزان نخواهد داشت.

کشاورزان فضای مناسب و امکانات لازم برای ذخیره خرمای خود را ندارند و برای اینکه خرما روی دستشان نماند، خرمای خود را به واسطه‌ها و دلالان می‌دهند و اینگونه است که مجبورند به سود کم هم راضی باشند.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک