امروز

سه شنبه, ۱ آبان , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۸:۵۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مطرح کرد؛

شناسایی ۱۵۰ گونه گیاه داروئی در گناباد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد گفت: این شهرستان دارای قابلیت‌های بسیار خوبی در بحث گیاهان داروئی نیز بوده و علی‌رغم خشکسالی‌هایی که داشته‌ایم بیش از ۱۵۰ گونه گیاه داروئی شناسایی شده که بعضا از کمیت و کیفیت قابل توجهی در استان خراسان رضوی برخوردار است.
به گزارش مشهدنیوزبه نقل از ایسنا، مجتبی محرابی به مناسبت هفته منابع طبیعی در ادامه با بیان اینکه حفظ و احیای منابع طبیعی بدون حضور مشارکت مردم و سازمان‌ها میسر نیست، اظهار کرد: با توجه به شعار هفته منابع طبیعی که «منابع طبیعی، با مردم، برای مردم» بوده و همچنین مشکلاتی که در حوزه بیابان و آب وجود داشته در بعد مشارکتی اقدامات بسیار انجام گردیده و در چند بخش فنی نیز این شهرستان رتبه برتر استان خراسان رضوی را کسب نموده است.
وی ادامه داد: با عنایت به اهمیتی که مباحث آب و آبخیزداری دارد بعد از استمرار خشکسالی هایی که حدود دو دهه در گناباد حادث شده و منجر به افت کیفیت و کمیت منابع آبی شده لازم است که در بالادست اقداماتی برای کنترل سیل روان آب انجام شود.
محرابی گفت: در حال حاضر بارش‌ها عمدتا رگباری و خارج از فصل بوده و در این حوزه حدود ۲۰ درصد شهرستان قبلا مطالعه و ۸۰ درصد هم اجرایی شده است که عمدتا در حوزه‌های جنوبی و ارتفاعات جنوبی گناباد بوده که اکثر قنوات و منابع آبی از آنجا منشاء می‌شود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد افزود: با توجه به اهمیت مباحث در احیا و بهبود قنوات، کنترل سیل و جلوگیری از خسارات، چهار طرح آبخیزداری تصویب و یک طرح نیز در حال مطالعه است.
وی اضافه کرد: در حوزه جنگل نیز سه طرح با مشارکت خود مردم تهیه که ساز و کار اجرائی طرح‌ها نیز مشخص شده که عمدتا روی گونه‌های جنگلی مقاوم نظیر سماق متمرکز شده است، چراکه گناباد یکی از خواستگاه‌های اصلی سماق بوده و بیشترین سطح را در استان داشته و مرغوب‌ترین سماق ایران نیز در این شهرستان برداشت می‌شود.
وی با اشاره به بیابان‌زدائی و مسائل مربوط به گرد و غبار و ریزگردها به عنوان سومین چالش جهانی، خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۵۰۰ هکتار در گناباد نهال کاری شد و ۵۰۰ هکتار دیگر نیز امسال در دست اقدام داریم، ضمن اینکه تاکنون ۹ مورد تفاهم‌نامه اجرائی در حوزه بیابان‌زدائی و مسائل مربوط به منابع طبیعی با شورای فرهنگ عمومی، مجتمع آموزش عالی، آموزش و پرورش و… منعقد شده که بحث حفاظت از عرصه‌های موجود، احیا و توسعه عرصه‌های جنگلی از مهمترین مباحث مطرح شده در این تفاهم نامه‌ها بوده است.
محرابی همچنین به انعقاد تفاهم‌نامه با معادن نیز اشاره و تصریح کرد: برای اولین بار در استان خراسان رضوی با پنج معدن تفاهم‌نامه هایی به امضا رسیده و در قالب این تفاهم‌نامه، معدن کاران موظف شده‌اند طبق ماده دو قانون معادن عرصه های منابع طبیعی متأثر از عملیات معدنی را احیاء و بازسازی بکنند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد بیان کرد: در سال جاری سه معدن به این آمار اضافه شده و عملیات قابل توجهی نظیر تسطیح عرصه از حیث نخاله و پسماندهای معدنی و همچنین نهالکاری انجام شده است.
وی عنوان کرد: گناباد دارای قابلیت‌های بسیار خوبی در بحث گیاهان داروئی نیز بوده و علی‌رغم خشکسالی‌هایی که داشته‌ایم بیش از ۱۵۰ گونه گیاه داروئی شناسایی شده که بعضا از کمیت و کیفیت قابل توجهی در استان خراسان رضوی برخوردار است.
محرابی همچنین در خصوص برنامه‌های هفته منابع طبیعی در گناباد نیز گفت: در طول این هفته برنامه‌هایی نظیر آئین نواختن زنگ طبیعت، نهالکاری در شهرک شهرجو با مشارکت شهرداری، حضور در همایش روحانیون، کویرنوردی، فرهنگ سازی در مهدهای کودک، مدارس و دانشگاه ها و… اجرا خواهد شد که امیدواریم با گسترش فضای سبز تا حد زیادی بر مشکلات و معظلات ناشی از خشکسالی و گرد و غبار غلبه کنیم.
وی عنوان کرد: حدود ۳۰هزار اصله نهال از گونه‌های مقاوم و سازگار با منطقه نیز توزیع شده و با توجه به گرمای هوا از یک ماه قبل آغاز شده که کمک قابل توجهی به گسترش فضای سبز در این شهرستان خواهد بود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد در پایان تأکید کرد: غفلت از بحث منابع طبیعی می‌تواند عواقب جبران ناپذیری مانند تشدید خشکسالی‌ها، افزایش گرد و غبار و ریزگردها، کمبود علوفه مراتع و افت کمی و کیفی منابع آب زیرزمینی را در پی داشته که امیدواریم با مشارکت مردم و همگرائی و همکاری همه دستگاه‌های اجرایی اقداماتی برداریم.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک