امروز

دوشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۱:۴۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس؛

لایحه بودجه سال ۹۷ تکرار نمایش بی‌توجهی دولت به شهرداری‌ها است

به گزارش (مشهدنیوز) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی مشهد، احمد نوروزی وضعیت مالی شهرداری ها را بسیار بد توصیف کرد و افزود: نبود وزارت خانه تخصصی باعث شده است شهرداری ها مدافعی به لحاظ حمایت های مالی نداشته وکسی به فکر تامین مالی آنها نباشد، عموم شهرداری های کشور به دلیل بی توجهی مسولان ذیربط به شرایطشان در معرض ورشکستگی هستند و در فعالیت های توسعه ای با رکود مواجهه اند لذا باید هرچه زودتر تدبیری جدی اندیشید.
رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد ادامه داد: شهرداری های کلانشهرها مثل تهران و مشهد نیز با مشکل جدی تامین منابع و پرداخت بدهی های هنگف روبرو هستند درآمدهای فعلی آنها کفاف حفظ وضع موجود و نگهداری شهر را نمی کند.
نوروزی بدترین و پرهزینه ترین درآمد ممکن برای شهرداری ها را درآمد حاصل از فروش تراکم و صدور مجوز مجتمع های تجاری دانست و افزود: وضعیت صنعت ساختمان در حالت رکود است و درحال حاضر درآمدی از آن حاصل نمی شود اما بسیاری ازهمین ساخت و سازها به دلیل مشکلات ترافیکی و … هزینه های سنگین مضاعفی را به شهرداری ها تحمیل می کنند.
نوروزی با بیان آنکه نبود جایگاه تخصصی برای شهرداری ها دلیل بی توجهی به آنها در لایحه بودجه کشور است، گفت: متاسفانه بخش قابل توجهی از عوارض بنزین و سایر فرآورده های نفتی که به همراه مالیات کسر میشود و جزء حقوق مسلم شهروندان هر شهر و شهرداری محسوب میشود، جهت تعادل بخشی به شهرهای کوچک و روستاها اختصاص می یابد.
وی استفاده از این شیوه را ضروری دانست اما بر تامین آن از محل درآمدهای دولت نه از جیب شهرداری هایی که خود دچار مشکلات متعدد هستند نیز تاکید کرد و افزود: این موضوع باعث شده است که شهرداری ها نتوانند از این نوع درآمدهای خود بهره ببرند.
نوروزی با تاکید مجدد بر تامین منابع مالی شهرداری ها گفت: اداره و توسعه شهر نیازمند منابع مالی است که باید مستقیما از محل بهای خدمات ارائه شده به مردم و یا به صورت غیر مستقیم از طریق دریافت عوارض تامین شود و یا آنکه دولت به نحوی کمک کند.
رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر خاطر نشان کرد: متاسفانه در قوانین مختلف و متعدد اختیارات شورای اسلامی شهرها بسیارمحدود شده است بطوری که وضع نامطلوب شهرداری ها نه نتیجه تصمیم و مدیریت شهرداران و شورای اسلامی شهر ها بلکه نتیجه فرآیند مصوب دولت و مجلس می باشد. این موضوع از آن زمان رقم خورد که در سال ۱۳۶۲ کمک دولت به شهرداری ها حذف و پس از ۳۴ سال هنوز تکلیف مجلس برای تدوین نظام پایدار شهرداری ها به مجلس نرفته است.
وی اظهار کردک در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ نه تنها برای بهبود وضعیت شهرداری ها و انجام تکالیف قانونی آنها در زمینه توسعه زیر ساخت های صنعت حمل و نقل عمومی، نوسازی بافت های فرسوده شهری و تکالیف مقرر در قوانین مختلف برای دولت مبنی بر اختصاص ردیف بودجه در امور مدیریت شهری گشایش جدی اتفاق نیفتاده بلکه در برخی از فواصل بودجه پیشنهادی در جهت حذف عوارض این موسسات احکامی نیز پیشنهاد شد.
نوروزی با ابراز امیدواری به تغییر در نحوه تصمیم گیری نمایندگان مجلس گفت: امیدواریم نمایندگان محترم مجلس با تحلیل واقعیات و شرایط موجود شهرداری ها و نقش تاثیر گذار آنها در توسعه و ارائه خدمات به بیش از ۷۲ درصد جمعیت شهرنشین کشور فرصت های مناسب خدمت گذاری را با پیش بینی منابع و حمایت های قانونی فراهم نمایند.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک