امروز

چهارشنبه, ۲ آبان , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۲:۱۲ قبل از ظهر

سایز متن   /

رئیس دانشگاه خبرداد

لغو تحریم دانشگاه شریف در مذاکرات با اروپایی‌ها پیگیری می‌شود

رئیس دانشگاه شریف با اشاره به تحریم این دانشگاه در کنار برخی افراد و سازمان‌های دیگر از سوی نهادهای جهانی، گفت: این موضوع هم از سوی دانشگاه و هم از سوی وزارت امور خارجه به طور جدی پیگیری می‌شود و امیدوار هستیم در مذاکرات وزیر امور خارجه با اتحادیه اروپا در خصوص برجام، مساله دانشگاه ما نیز مطرح و این مشکل حل شود.

به گزارش مشهدنیوز، دکتر محمود فتوحی در نشست خبری امروز که در ساختمان مرکزی دانشگاه برگزار شد، به تبعات شرایط اخیر سیاسی کشور بر روابط بین‌المللی دانشگاه شریف اشاره کرد و گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است پنج دانشگاه و تعدادی از پژوهشگاه در کشور انتخاب شوند تا طی مدت زمانی مشخص جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار بگیرند. دانشگاه شریف نیز یکی از این دانشگاه‌ها محسوب می‌شود که خوشبختانه در این راستا تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای خوبی هم در عرصه‌های بین‌المللی امضا شده است و در حال حاضر ارتباطات بین‌المللی خوبی شکل گرفته است.

وی در ادامه تصریح کرد: ما موظف هستیم برای پویا ماندن دانشگاه فعالیت‌های بین‌المللی خود را گسترش داده و با دانشگاه‌های برتر جهانی ارتباطات مناسبی را شکل بدهیم اما طبیعتا مسائل سیاسی کشور نمی‌تواند بر روابط بین‌المللی ما بی تاثیر باشد، اما من تصور نمی‌کنم که این تاثیرات به آن اندازه‌ای که در جامعه شایع است بتواند در روابط ما و عرصه‌های جهانی مشکل‌آفرین باشد.

رئیس دانشگاه شریف همچنین تاکید کرد: خوشبختانه دانشگاه شریف بعد از برجام ارتباطات مناسبی با دانشگاه‌های اروپا شکل داده است و هیات‌های دانشگاه‌های اروپایی نیز حتی پس از اقدام رئیس جمهور آمریکا از دانشگاه شریف بازدید کردند و قراردادهای پژوهشی بین دانشگاه‌های خارجی افزایش پیدا کرده است، اما اتفاقات سیاسی می‌تواند مشکلاتی در عرصه نقل و انتقالات گرندهای بین‌المللی و انتقال پول و غیره ایجاد کند.

دکتر فتوحی تاکید کرد: روابط بین‌المللی دانشگاه صنعتی شریف حتی در دوران تحریم یعنی قبل از توافق برجام نیز ادامه داشته است و این اقدامات سیاسی نتوانسته اقدامات را در راستای بین‌المللی سازی متوقف کند.

وی همچنین از تحریم دانشگاه صنعتی شریف از دوران قبل از برجام تا امروز خبر داد و گفت: همانطور که برخی افراد و سازمان‌ها از سوی برخی نهادهای جهانی با تحریم مواجه شدند، دانشگاه شریف نیز در لیست تحریم قرار گرفت و ما به همراه وزارت امور خارجه همچنان در مذاکرات خود پیگیر رفع این موضوع هستیم و امیدوار هستم در مذاکرات دکتر ظریف وزیر خارجه با اتحادیه اروپا در خصوص موضوع برجام، تحریم دانشگاه شریف نیز رفع شود، اما به طور کلی تحریم‌ها، ارتباطات پولی را با مشکل مواجه می‌کند و برای رفع آن باید منتظر تحولات و تصمیمات سیاسی کشور باشیم.

“تعدد نهادهای سیاست‌گذار” و”نگاه دستوری و بخشنامه‌ای به دانشگاه‌ها”دو چالش مهم آموزش عالی

دکتر فتوحی همچنین به رویکرد کیفی‌گرایی دولت به آموزش عالی اشاره کرد و گفت: در آموزش عالی با دو چالش جدی مواجه هستیم، اولین مورد تعدد نهادهای سیاست‌گذار و حاکمیتی مرتبط با آموزش عالی است و این امر موجب شده یک اتحاد دائمی در حوزه آموزش عالی وجود نداشته باشد و دانشگاه‌ها با نوعی سردرگمی مواجه شوند. به طور مثال، هنوز نتوانسته‌ایم در حوزه تولید علم با شاخص سرانه و تجاری‌سازی علم با رویکرد اشتغال به سیاست واحدی در عرصه آموزش عالی دست یابیم.

رئیس دانشگاه شریف در خصوص چالش دوم آموزش عالی نیز، گفت: نگاه دستوری و بخشنامه‌ای به دانشگاه‌ها چالش‌ دیگراین حوزه است که متاسفانه این موضوع بدون توجه به جایگاه، سابقه و سایر شاخص‌های دانشگاه قرار می‌گیرد و ما معتقد هستیم دانشگاه‌ها بخصوص دانشگاه‌های سطح یک باید از استقلال بیشتری در زمینه‌های مختلف نظیر دانشجوی تحصیلات تکمیلی و جذب هیات علمی داشته باشند.

تاسیس مرکز برنامه‌ریزی راهبردی و توسعه منابع دانشگاه شریف

دکتر فتوحی همچنین به تشریح مهم‌ترین فعالیت‌های دانشگاه شریف طی سه سال اخیر پرداخت و گفت: براساس رسالتی که در دانشگاه داریم، سعی می‌کنیم وظایف خود را بر حسب مسائل اساسی کشور، اثربخشی اجتماعی و ارائه خدمات مثبت به جامعه انجام دهیم. در همین راستا نیز از اواخر سال ۹۳ شورای راهبردی دانشگاه را تشکیل دادیم تا جهت‌گیری‌های آینده دانشگاه مشخص شود که خوشبختانه در نهایت این برنامه اواخر سال ۹۵ به تصویب شورای دانشگاه و در خرداد ۹۶ به تصویب هیات امنای دانشگاه رسید، به طوری که به منظور اجرایی کردن این برنامه، مرکز برنامه‌ریزی راهبردی و توسعه منابع دانشگاه شریف تاسیس شد.

به گفته وی، قرار گرفتن جزو سرآمدان آموزش، پژوهش، فناوری و اثربخشی اجتماعی،‌ تاسیس رشته‌های میان رشته‌ای، تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی، بین‌المللی‌سازی دانشگاه، ایجاد مدیریت یکپارچه اطلاعات، جذب منابع از خیرین، اجرای طرح جامع توسعه فیزیکی و برخی موارد دیگر از جمله برنامه‌های راهبردی دانشگاه شریف است که اجرایی می‌شود.

فوت مریم میرزاخانی واقعه ناگوار سال ۹۶

رئیس دانشگاه شریف، فوت دکتر مریم میرزاخانی (نابغه ریاضی جهان) و دکتر میرعمادی (معاون آموزشی) را دو واقعه ناگوار سال ۹۶ توصیف کرد و گفت: متاسفانه از دست دادن این افراد شوک بزرگی برای جامعه علمی بویژه دانشگاه شریف در سال گذشته بود که یاد آن‌ها هیچگاه در جامعه علمی فراموش نخواهد شد.

اخذ وام ۱۰۰ میلیون دلاری از بانک توسعه اسلامی

دکتر فتوحی اخذ مجوز دریافت وام ۱۰۰ میلیون دلاری از بانک توسعه اسلامی را جزو مهم‌ترین فعالیت‌های دانشگاه شریف در سال گذشته دانست و گفت: ما از سال ۹۴ تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه را شروع کردیم و برای تامین مالی این امر حدود دو سال دنبال وام از بانک توسعه اسلامی بودیم که شورای اقتصاد با این وام موافقت کرد و نمایندگان بانک مذکور به منظور پرداخت وام امسال از دانشگاه بازدید خواهند کرد.

وی همچنین با اشاره به تصویب پنج برنامه میان‌رشته‌ای در دانشگاه شریف، گفت: اقتصاد انرژی، مدیریت کسب و کار، سیاست‌گذاری علم و فناوری، اقتصاد و بیوانفورماتیک از جمله این رشته‌ها هستند که تلاش داریم رشته‌های میان‌رشته‌ای در دانشگاه شریف توسعه بیشتری داشته باشند.

راه‌اندازی دو رشته مرتبط با علوم پزشکی

رئیس دانشگاه شریف همچنین تاکید کرد: اخیرا با امضای تفاهم‌نامه بین دو دانشگاه شریف و علوم پزشکی ایران دو رشته هوش مصنوعی در علوم پزشکی و علوم کاربردی مغز را راه اندازی خواهیم کرد.

دکتر فتوحی به رتبه اول دانشگاه شریف در المپیاد دانشجویی کشوری در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: در حوزه جذب اعضای هیات علمی نیز توانستیم از بین ۳۸۰۰ متقاضی ۸۰ نفر را به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه جذب کنیم.

تصویب اساسنامه پارک علم و فناوری

وی همچنین با اشاره به تصویب اساسنامه راه اندازی پارک علم و فناوری در سال ۹۶ گفت، نزدیک به ۳۰ شرکت در همین زمینه مستقر شدند و در عرصه پژوهش،‌ علم و فناوری فعالیت دارند.

ادامه دارد /

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک