امروز

جمعه, ۲۷ مهر , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۳:۲۹ بعد از ظهر

سایز متن   /

نبود آب و پرت ۲۴ درصدی شبکه آب‌رسانی در کاشمر

بنا به اعلام مرکز پژوهشی آب و محیط زیست شرق کشور، کاشمر دارای بیشترین میزان افت سطح آب‌های زیرزمینی و بیشترین میزان نشست زمین در کشور است و این موجب شده بحران آب در منطقه بسیار جدی تر از آنچه که اعلام می شود باشد.
به گزارش مشهدنیوز، در همین خصوص مدیر امور آب و فاضلاب شهری کاشمر،با بیان این‌که عمق چاه‌های دشت کاشمر هم‌اکنون به ۳۰۰ متر رسیده است، عنوان کرد: زنگ خطر بحران آب به صدا درآمد و به‌سادگی نباید از کنار آن عبور کرد.
علیرضا عباسی علت این افت را ادامه پدیده خشک‌سالی و برداشت‌های بی‌رویه از دشت‌ها دانست و عنوان کرد: افت سطح آب‌های زیرزمینی نه تنها بر کیفیت آب تأثیر گذاشته بلکه موجب بالا رفتن هزینه‌های اجرای پروژه‌های تأمین آب شده است.
مدیر امور آب و فاضلاب کاشمر در ادامه با بیان اینکه کاهش نزولات آسمانی در سال جاری موجب کاهش دبی آب چشمه‌های دره کور و دره گرگ شده است، بیان کرد: متأسفانه دبی آب این دو چشمه در زمستان سال جاری به کمترین میزان دبی طی سال‌های اخیر رسیده است.
وی توان تولید فعلی امور آب شهری کاشمر را ۴۹۶ لیتر بر ثانیه اعلام کرد و افزود: باید مشخص شود وضعیت منابع آبی در دسترس تا چه اندازه می‌تواند در شرایط بحرانی پاسخگوی نیاز شهروندان باشد.
عباسی با اشاره به ظرفیت ذخیره‌سازی ۴۰ هزار مترمکعبی امور آب، پرت کنونی شبکه آب‌رسانی را ۲۴ درصد اعلام کرد و گفت: دلیل این میزان پرت آب فرسودگی ۳۰ درصدی شبکه توزیع به خصوص در بافت قدیم شهر است.
وی یکی از مشکلات اصلی بافت قدیم شهر را نفوذ آب به زیرزمین و ظاهر نشدن آن دانست و اظهار کرد: گاهی این امر باعث بروز خساراتی به شهروندان می‌گردد.
مدیر امور آب و فاضلاب کاشمر همچنین با اشاره به وجود انشعابات غیرمجاز در مناطق حاشیه‌نشین عنوان کرد: در این خصوص تاکنون اقدامات خوبی انجام شده است.
عباسی اجرای پروژه فاضلاب شهری را یکی از راهکارهای برون‌رفت از وضعیت بحران آبی منطقه، هم برای بخش آب شرب و هم برای بخش کشاورزی شهرستان دانست و افزود: اجرای این پروژه با جدیت در حال پیگیری است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه: http://mashhadnews.ir/?p=20670
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک