امروز

پنج شنبه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۱:۳۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

در آغاز نشست ۴ روزه پارلمان؛

نخست‌وزیر چین خواستار حمایت قاطع از برتری شی‌جینپینگ شد

نخست وزیر چین در یک نشست مهم سیاسی در پکن از مقامات حزب کمونیست درخواست کرد که “با قاطعیت” از برتری شی جینپینگ حمایت کنند و در فکر،حرف و عمل او را تبعیت کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه گاردین، “لی که چیانگ”، نخست وزیر چین در آغاز نشست چهار روزه کنگره ملی خلق چین که قرار است شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین طی آن خود را به عنوان رئیس جمهوری مادام‌العمر این کشور معرفی کند، از سیاستمداران کشورش درخواست کرد که از رئیس جمهور حمایت کرده و از او پیروی کنند.

لی خطاب به حدود ۳۰۰۰ نماینده اظهار کرد: ما به دوران جدیدی وارد می‌شویم و باید قاطعانه از جایگاه مرکزی شی جینپینگ حمایت کنیم.

هفته گذشته مشخص شد که شی جینپینگ ۶۴ ساله از کنگره امسال برای منسوخ کردن محدودیت مدت زمان ریاست جمهوری استفاده خواهد کرد؛ اقدامی جنجالی که راه را برای ادامه حکومت او به مدت چند دهه هموار می‌کند.

لی در سخنرانی خود اشاره کرد، هنگامی که این طرح به رای گذاشته می‌شود، نمایندگان باید از آن حمایت کنند. وی از اعضا درخواست کرد که از سیاست‌های شی جینپینگ پیروی و از جایگاه رهبری تفکر او برای تقویت نیروهای مسلح حمایت و در راستای تفکر اقتصادی او برای دوران جدید سوسیالیسم با مشخصات چینی تلاش کنند.

وی از “رهبری قدرتمند کمیته مرکزی حزب” که شی جینپینگ در مرکز آن قرار دارد، به دلیل کمک آن به چین برای چیره شدن بر “موجی از تهدیدها و چالش‌ها” قدردانی کرد.

لی همچنین با اعلام برنامه‌های اقتصادی چین در سال جاری تا رشد ۶.۵ درصد، از نمایندگان درخواست کرد که از “برنامه کار الهام‌بخش” شی برای چین و “سه مبارزه خطیر” او با تهدیدهای اقتصادی و مالی، فقر شدید و جمعیت، حمایت کنند.

نخست وزیر چین در پایان سخنان خود گفت: اتحاد به ما قدرت می‌بخشد.

همان طور که انتظار می‌رفت، لی در  سخنرانی ۱۰۵ دقیقه‌ای خود، از اعتراضات علیه اقدام شی برای برداشتن محدودیت مدت زمان دوره ریاست‌جمهوری به ویژه در میان لیبرال‌هایی که نگران بازگشت استبداد زمان مائو هستند، چیزی نگفت.

با این وجود لی در سخنان خود گفت: قدرت نمی‌تواند در خدمت خواست یک فرد قرار گیرد. عملکرد قدرت باید مورد نظارت قرار گیرد. تصمیمات بر اساس روشی دموکراتیک و بر مبنای قانون صورت می‌گیرند و پیش از اتخاذ تصمیمات در خصوص مسائل مهم مرتبط با منافع عمومی از همه طرف‌ها نطرخواهی می‌شود.

ارویل اشل، کارشناس مسائل چین اظهار کرد، بازی قدرت شی بخشی از بازگشت جهانی به سمت حکومت مرد قدرتمند است.

اشل گفت: ما در گذشته چنین رهبرانی داشتیم، افرادی همچون هو شی مین، استالین، چیانگ کای-شک، مائو و شارل دوگل. افرادی که به طور مادام‌العمر از جایگاه بالایی برخوردار بودند اما کار خاصی انجام نمی‌دادند. همین‌طور انور پاشا، نیکولای چائوشسکو حالا به نظر می‌رسد که باز در سراسر جهان به مُد رهبران بزرگ بازگشته‌ایم.

در جلسه افتتاحیه نشست کنگره ، نمایندگان یکی پس از دیگری از شرکت در بحث درباره لغو محدودیت دوره‌ ریاست جمهوری سر باز زدند. با این وجود برخی از آنان نیز آشکارا از این طرح حمایت کردند.

دینگ شائومین، یکی از نمایندگان کنگره گفت: من به این طرح رای می‌دهم. این خوب نیست که صبح طرحی را اجرایی کنیم و عصر آن را لغو کنیم. در برخی کشورهای خارجی، سیاستی که در دوره یک رئیس جمهور کامل نشده، طی دوره رئیس جمهور بعدی متوقف می‌شود. سود چنین کاری چیست، هیچی!

یکی دیگر از نمایندگان نیز از این طرح حمایت کرد و آن را “نشانگر نظر مردم” دانست. وی اظهار کرد: اگر شانس گفتن یک جمله به رئیس جمهور را داشتم، به او می‌گفتم، برای رساندن چین به جایگاه امروزش باید خیلی سخت کار کرده باشید.

انتهای پیام/

لینک کوتاه: http://mashhadnews.ir/?p=20589

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک