امروز

جمعه, ۳۰ شهریور , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۹:۰۸ قبل از ظهر

سایز متن   /

نقص در قرارداد عمارت شترگلو

سرمایه‌گذار عمارت شترگلو کرمان گفت: در قرارداد صندوق احیا برای واگذاری عمارت شترگلو بابت ۵ هزار مترمربع اجاره بها تعیین کرده بودند درحالی که می خواستند ۱۲۰۰ متر تحویل بدهند.

  به گزارش خبرگزاری روزمشهد(مشهدنیوز)، مسعود دهقانی سرمایه‌گذار عمارت شترگلوی کرمان درباره مشکلات قانونی واگذاری این بنای تاریخی و ملی گفت: حدود هفت ماه پیش در روزنامه آگهی شد که عمارت شترگلوی کرمان به مزایده گذاشته شده است ما هم در این مزایده شرکت کردیم و از ما طرح برای تبدیل این بنای تاریخی به مرکز اقامتی پذیرایی و فرهنگی خواستند که برای آن مشاور گرفته و ارائه کردیم و مورد قبول واقع شد. طرحی که ما داده بودیم براساس ۵ هزار متر زمین این عمارت بود حتی اجاره نامه‌ای که صندوق احیا مشخص کرده بود نیز براساس همین مقدار مساحت بوده است.

وی گفت: بعد از عید امسال کارشناسان صندوق احیا به کرمان آمدند و در زمانی که می خواستند ملک را تحویل بدهند اما دیدیم که در قرارداد از آن ۵ هزار متر می‌خواهند تنها یک هزار و ۲۰۰ مترمربع تحویل بدهند ما تعجب کردیم و گفتیم که چطور ممکن است تنها در این عمارت و با حذف خانه‌های اطرافش که در مجموع حدود ۵ هزار متر می‌شود بنایی را به مرکز اقامتی و پذیرایی تبدیل کرد. متوجه شدیم که مالکیت چهار پلاک یا خانه‌های اطراف این عمارت هنوز در اختیار اداره کل میراث فرهنگی کرمان است و به صندوق احیای آثار تاریخی انتقال داده نشده است با این وجود اجاره ای که برای ما در نظر گرفته اند با احتساب همان خانه‌ها بوده است.

وی افزود: کارشناسان اداره میراث فرهنگی کرمان گفتند که مشکلی برای واگذاری نداریم اما طبق قانون تنها می‌توانیم یک ساله این بناها را در اختیار بدهیم که ما این شرط را قبول نکردیم نمی توان بخشی از بنا را چندین سال و بخشی را یک ساله در اختیار گرفت و کار کرد.

دهقانی گفت: در این راستا ما حمایت مسئولان استان را گرفته بودیم و اعلام کردیم که می‌خواهیم در این عمارت کار کرده و آن را از خطر تخریب نجات دهیم اما نزد آنها نیز بدقول شدیم کارشناسان صندوق احیا که متوجه اشتباهشان شدند گفتند نامه می‌زنند و اعلام می‌کنند که چنین اشتباهی رخ داده ولی هنوز نامه‌ای ننوشته‌اند همچنین ما در این مدت ۳۰ میلیون تومان بابت مشاور و ضمانتنامه هزینه کرده بودیم که وقتی خواستار بازپس گیری آن شدیم معاونت ملی صندوق اعلام کرد وقتی مزایده بعدی برگزار شود برنده مزایده خسارت شما را جبران می کند!

وی گفت: قبل از این اتفاقات نیز یک بار دیگر مزایده برای عمارت شترگلو برگزار شده بود و آن موقع هم ما برنده شدیم اما تا زمانی که طرح مان را برای عمارت تحویل بدهیم من بیمار شدم و در بیمارستان بستری بودم به همین دلیل در ارائه طرح تاخیر کردیم صندوق نیز ضمانتنامه ما را به اجرا گذاشت و حدود ۱۵ میلیون تومان هم آنجا ضرر کردیم.

دهقانی افزود: خانه‌های اطراف عمارت حدود ۱۵۰ سال قدمت دارند اما همه در و پنجره های خانه و عمارت را برده اند و وضعیت حفاظتی خانه ها نیز در وضعیت نامناسبی است. ما اعلام کردیم که یا اداره کل میراث خانه ها را به صندوق بدهد و یا صندوق عمارت را به اداره کل میراث فرهنگی کرمان ولی گفتند که باید قانونی عمل کنند و به این سادگی نیست. با این وجود سلامت این بناها همچنان در خطر است.

انتهای پیام/

http://mashhadnews.ir/?p=15980
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک