امروز

سه شنبه, ۲۷ شهریور , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۸:۰۹ بعد از ظهر

سایز متن   /

مجید رجبی معمار:

نهادهایی هستند که اثری از نتایج کارشان در جامعه دیده نمی‌شود اما بودجه‌های خیلی زیادی دارند/برای پنج میلیون باید دنبال پول باشیم

مدیرعامل خانه هنرمندان با انتقاد از وضعیت بودجه فرهنگ و هنر از قطع خدمات رایگان در برپایی برنامه‌های هنری خانه هنرمندان ایران خبر داد و گفت: با توجه به شرایط مالی مجموعه از این پس حمایت‌های ویژه‌ای که به گروه‌های تئاتری اختصاص داشت نیز ارایه نخواهد شد.

به گزارش مشهدنیوز، چهارشنبه ۱۶ اسفندماه مجید رجبی معمار (مدیرعامل) و ابراهیم حقیقی (رییس شورای عالی خانه هنرمندان ایران) در نشستی خبری به ارایه گزارش عملکردی از فعالیت‌های سال ۹۶ این مجموعه و نیز توضیحاتی درباره برنامه‌ای که قرار است روز شنبه هفته آینده برای پاسداشت هنرمندان درگذشته سال ۹۶ برپا شود، پرداختند. این در حالی است که در دعوت‌نامه این نشست فقط عنوان مراسم یادبود هنرمندان فقید قید شده بود.

در این نشست، رجبی معمار علاوه بر ارایه گزارشی آماری از گالری‌ها و نمایشگاه‌های برپا شده و نیز نمایش‌های به صحنه رفته در مجموعه خانه هنرمندان ایران و مجموعه ایرانشهر به وضعیت مالی حوزه فرهنگ هنر هم اشاره و درباره کمک‌های شهرداری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، مسائلی را مطرح کرد.

در ابتدای این نشست، ابراهیم حقیقی با اشاره به اینکه خانه هنرمندان در حال عبور از هجدهمین سال فعالیت خود است و ابتدا یک پادگان بود که سه خانه سینما، تئاتر و موسیقی به همراه ۹ انجمن هنری شورای عالی آن را تشکیل دادند، گفت: در این سال‌ها تغییرات زیادی رخ داده و کار مجموعه با اندک بضاعت مالی ادامه یافته است. هر چند بودجه هنر بسیار کم است و در این بین بودجه هنرهای تجسمی فقیرتر است.

او با تقدیر از هنرمندانی که از اعضای خانه‌ها و انجمن‌ها هستند و خانه هنرمندان را برای ارایه آثارشان خانه خود می‌دانند، افزود: این اعتبار به دست آمده بسیار حیثیتی است در حالی که از مراکزی مثل فرهنگسراها هیچ خروجی درستی در دست نیست.

این هنرمند گرافیست با اشاره به تشکیل چهار کمیسیون و آغاز اقدامات خوب در بخش بین‌الملل، گفت: امیدواریم شرایطی فراهم شود که از ایران نیز نمایشگاه‌هایی به خارج از کشور برده شوند چون از آن طرف نمایشگاه زیاد به ایران می‌آید و در این باره یکی از مشکلات ما موضوع بیمه است در حالی که متأسفانه وزارت ارشاد امسال نتوانست کمکی به ما کند.

وی اضافه کرد: توان مجموعه هنری ما بسیار زیاد است و در همین راستا امسال جشن نوروز در خانه هنرمندان در تمام روزهای تعطیل برپا می‌شود. هنرمندان می‌بایست حضورشان را در تمام مکان‌هایی که شایستگی دارند، از جمله خانه هنرمندان نشان دهند.

در ادامه رجبی معمار با بیان اینکه خانه هنرمندان ایران سال پرکاری داشته اما به لحاظ جذب منابع مالی با سختی‌های زیادی روبه‌رو بوده است، بیان کرد: نهادهایی هستند که اثری از نتایج کارشان در جامعه دیده نمی‌شود اما بودجه‌های خیلی زیادی دارند و در این بین تنها جایی که به ما کمک کرده شهرداری بوده که امیدواریم همان آب باریکه‌ای که تاکنون تعلق گرفته (حدود یک میلیارد تومان) از سال آینده قطع نشود. این در حالی است که از بودجه فرهنگ و هنر کشور یک ریال به خانه هنرمندان تعلق نگرفته است، به همین دلیل از سازمان برنامه و بودجه خواسته‌ایم تا اقدامی در این‌باره انجام دهند.

مدیرعامل خانه هنرمندان گفت: این بهانه که همه باید به سمت خودگردانی بروند، باعث می‌شود ضعف و نارسایی در حوزه فرهنگ و هنر بیشتر شود و این کاملا تصمیم نادرست و اشتباهی است. در ضمن ما هم اقتصاد هنر را می‌شناسیم ولی اینکه به بهانه این شعار کمک‌هایی حذف شود، اقدام درستی نیست. در حالی که طبیعی است اولویت خرید آثار فرهنگی و هنری برای مردم وجود ندارد؛ آن هم در شرایطی که مهمترین دغدغه آن‌ها اجاره خانه است.

وی با بیان اینکه به درخواست شهرداری از روز دوم فروردین تا ۱۱ فروردین جشن بهاری با نام «تهران شهر هنر» در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود، افزود: در این برنامه گالری‌های متعددی برپا می‌کنیم و حتی در نظر داریم آثار هنری هم برای فروش داشته باشیم تا به همان اقتصاد هنر هم کمک شود و امیدوارم مهمان‌های شهرداری پولدار هم بیایند و این آثار را بخرند.

رجبی معمار همچنین خبر داد که شب‌های نوروز یکی از اصلی‌ترین سریال‌های تلویزیون در این مجموعه برای مردم پخش خواهد شد.

وی در ادامه به ارائه گزارشی آماری پرداخت و گفت: امسال در خانه هنرمندان بیش از ۷۰ نمایشگاه برگزار شده و از ابتدای سال تاکنون ۱۰۶ نشست آموزشی و پژوهشی و نیز ۲۰ بزرگداشت برپا شده که برخی از آن‌ها توسط خانه هنرمندان و برخی هم توسط انجمن‌ها بوده است.

همچنین ۸۷۸ اجرای تئاتر با فروش حدود سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از ادامه آمارهای ارائه شده از سوی رجبی معمار بود که درباره آن توضیح داد: این نمایش‌ها حدود ۱۱۷ هزار نفر مخاطب داشته و پیش‌بینی می‌کنیم با چند نمایش پربیننده‌ای که در حال حاضر روی صحنه داریم این آمار به ۱۲۰ هزار نفر برسد. ضمن اینکه تنها جایی هستیم که جدول نمایش‌های خود را از فروردین تا اسفند سال آینده با صراحت کامل اعلام می‌کنیم و برنامه‌مان به طور دقیق مشخص است.

مدیرعامل خانه هنرمندان در این‌باره در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه آیا ارایه این آمار و برنامه می‌تواند باعث افتخار باشد آن هم وقتی در طول سال جابه‌جایی زیادی در اجراها صورت می‌گیرد و نکته مهمتر اینکه نسبت به دو، سه سال گذشته تماشاخانه ایرانشهر در اجراهای خود رونق قبلی را نداشته است و حتی برخی دست‌اندرکاران این مجموعه نسبت به آنچه در این حوزه اتفاق می‌افتد تمایل جدی به پاسخگویی ندارند، توضیح داد: من به عنوان مدیرعامل هر نوع تصمیم‌گیری در حوزه تئاتر را از خود سلب کردم و دیدن این نمایش‌ها به طور کامل با نظر و رأی اعضای سیاست‌گذاری است در حالی که آن‌ها بارها به من گفته‌اند لااقل در یک نمایش خودت اعمال نفوذ کن اما تصمیماتی نبوده که با نظر شورا نبوده باشد.

او تأکید کرد: تمام مصوبات شورای سیاست‌گذاری ایرانشهر مکتوب موجود است اما به هر حال سلیقه‌ها متفاوت است و درباره تغییر برنامه‌ها نیز باید اشاره کنم که جابه‌جایی و تغییر برنامه گروه‌های نمایشی باعث این اتفاق می‌شود.

مدیرعامل خانه هنرمندان همچنین در بخش دیگری از این نشست با اشاره دوباره به مسائل مالی و کمبودهایی که در این باره وجود دارد و در پاسخ به اینکه آیا این مجموعه زیر نظر شهرداری نیست که بخواهد از سوی آن ها حمایت مالی شود، گفت: خانه هنرمندان براساس اساسنامه از روز اول به عنوان یک نهاد فرهنگی مستقل و غیرسیاسی بوده و ما با وجود پیگیری‌هایی که کردیم نتوانستیم به لحاظ مالی اوضاع را بهبود بخشیم، فقط به دنبال این هستیم که همان آب باریکه هم قطع نشود. در این راستا وزارت فرهنگ و ارشاد  اسلامی و کمیسیون فرهنگی از جمله بخش‌هایی است که کوتاهی کردند در حالی که ما هر روزخبرهای اختلاس می‌شنویم اما همه ما را موعظه می‌کنند و جای تأسف است با وجود افراد سرشناسی که در خانه هنرمندان و در شوراهای عالی و سیاست‌گذاری آن حضور دارند باید برای پنج میلیون و ۱۰ میلیون تومان دنبال پول باشیم.

او ادامه داد: در این راستا آقای حقیقی به دنبال این است که از سال آینده بتوانیم اسپانسر داشته باشیم اما به انجمن‌ها اعلام کرده‌ایم که از این پس خدمات رایگان نداریم، حتی برای برنامه‌های خیریه‌ای هم که برگزار می‌شود قصد داریم از آن‌ها بخواهیم دست کم در بخش هزینه‌های آب و برق ما را همراهی کنند. در این باره علیرغم اینکه مایل به انجام این کار نیستیم مجبور به عدول از کمک‌هایی هستیم که قرار بود به بخش تئاتر ارائه شود.

با این حال رجبی معمار برای ارایه توضیحات بیشتر درباره ی وضعیت اجراهای تماشاخانه ایرانشهر وعده داد که سال آینده یک نشست تخصصی با حضور اعضای شورای سیاستگذاری تماشاخانه ایرانشهر برگزار کند.

رجبی معمار در بخش پایانی صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی درباره کتابخانه تخصصی هنر نیز گفت: علیرغم پیگیری‌هایی که در دوره قبلی شهرداری صورت گرفته بود این اتفاق عملی نشد و مکانی که برای این کار مد نظر بود را نتوانستیم در اختیار بگیریم. در حال حاضر دوباره در حال پیگیری هستیم و حتی نامه‌ای به یکی از فرماندهان ارتش که این مکان متعلق به آن‌هاست نوشته شده و از آن‌ها خواسته‌ایم که روز ارتش (۲۹ فروردین) این مکان را به اهالی فرهنگ و هنر هدیه بدهند.

در این نشست سیدعماد حسینی – معاون برنامه‌ریزی و پژوهش خانه هنرمندان ایران – هم درباره آیین «چراغ خاموشی نیست» توضیح داد: هر سال این برنامه به پاس فعالیت هنرمندانی که دیگر در میان ما نیستند برگزار می‌شود و امسال هم در این باره که شنبه ۱۹ اسفندماه در ایوان شمس برپا می‌شود از هنرمندانی که از اول اسفندماه ۹۵ تا اول اسفندماه ۹۶ درگذشته‌اند یاد خواهد شد.

به گفته وی تعداد این هنرمندان ۱۱۰ نفر است که در مراسمی با حضور خانواده‌های هنرمندانی از سراسر کشور، شهردار تهران و نیز برخی هنرمندان برجسته یاد خواهد شد.

به گزارش مشهدنیوز، در این نشست همچنین رجبی معمار به گربه‌های زیاد پارک هنرمندان اشاره و اظهار کرد: به لطف شهروندان تهرانی این گربه‌ها جزو آکساسوار خانه هنرمندان شده‌اند و حتی چند دامپزشک هم هرازگاهی به اینجا می‌آیند و به احوال آن‌ها رسیدگی می‌کنند. به همین دلیل ما به دنبال فضایی برای این گربه‌ها هستیم تا اینجا پایلوت شود و در دیگر نقاط شهر هم مکان‌هایی برای این آفریده‌های خدا در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه: http://mashhadnews.ir/?p=20796

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک