امروز

پنج شنبه, ۲۶ مهر , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۵:۰۶ بعد از ظهر

سایز متن   /

پاریس، میزبان مهمترین رقابت سال فرنگی کاران ایرانی

به گزارش (مشهدنیوز)، رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی جهان از سال ۱۹۰۴ میلادی آغاز شد، نخستین تیم اعزامی کشتی فرنگی ایران در رقابت های جهانی به سال ۱۹۵۰ در استکهلم سوئد باز می گردد جایی که سه ملی پوش اعزامی ایران یعنی علی همای سعادت٬ علی غفاری و محمود ملاقاسمی از کسب مدال بازماندند. اما مدال آوری ایران در پیکارهای جهانی از سال ۱۹۶۱ یوکوهامای ژاپن آغاز شد و علیرضا قلیچ خانی با کسب مدال برنز نخستین مدال جهانی کشتی فرنگی را بدست آورد.
البته سال قبل از آن محمد پذیرایی در بازی های المپیک ۱۹۶۰ رم صاحب گردن آویز برنز شده بود.اما تیم ملی ایران از سال ۱۹۶۱ یوکوهامای ژاپن در این پیکارها حضور یافت که در آن سال علیرضا قلیچ خانی یک مدال برنز برای ایران کسب کرد.
تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان ایران در پنجاه و ششمین دوره پیکارهای جهانی کشتی فرنگی که سال ۲۰۱۴ در تاشکند ازبکستان برگزار شد برای نخستین بار در تاریخ این رقابت ها عنوان قهرمانی را کسب کرد.
تیم ایران در این رقابت ها یک مدال طلا توسط حمید سوریان (۵۹ کیلوگرم)، یک مدال نقره توسط امید نوروزی (۶۶ کیلوگرم) و دو مدال برنز توسط افشین بیابانگرد (۷۱ کیلوگرم) و قاسم رضایی (۹۸ کیلوگرم) بدست آورد و با ۴۲ امتیاز بالاتر از تیم قدرتمند روسیه عنوان قهرمانی را کسب کرد.
تیم ملی کشتی فرنگی ایران پیش از قهرمانی در تاشکند، در رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی جهان تاکنون نتوانسته بود عنوان قهرمانی را کسب کند اما یک بار در سال ۲۰۰۹ با سرمربیگری محمد بنا و با مدال طلای حمید سوریان و سه مدال برنز فرشاد علیزاده، حبیب الله اخلاقی و امیر علی اکبری عنوان نایب قهرمانی را کسب کرده است.
فرنگی کاران کشورمان در سال ۲۰۱۱ در استانبول ترکیه نیز با دو مدال طلای امید نوروزی و سعید عبد ولی و برنز بشیر باباجان زاده سوم شده بود.
البته تیم ملی کشتی فرنگی دربازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن با سرمربیگری محمد بنا و با سه مدال طلای حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی از نظر تعداد و رنگ مدال ها صدرنشین شد.
ملی پوشان کشتی فرنگی ایران در رقابت های جهانی سال ۲۰۱۵ در آمریکا که برای کسب سهمیه در بازی های المپیک ریو بود از سوی قاسم رضایی در وزن ۹۸ کیلوگرم یک مدال نقره و دو مدال برنز از سوی یوسف قادریان در وزن ۸۰ کیلوگرم و حبیب الله اخلاقی در وزن ۸۵ کیلوگرم و یک عنوان پنجمی توسط سعید عبد ولی کسب کرد.
حمید سوریان، مهدی زیدوند، افشین بیابانگرد و مهدی علیاری نیز به ترتیب در وزن های ۵۹، ۶۶، ۷۱ و ۱۳۰ کیلوگرم نتوانستند عنوانی کسب کنند.
ایران در این پیکارها بعد از روسیه، آذربایجان و اوکراین در رده چهارم قرار گرفت و همین موضوع سبب شد که احد پازاج سرمربی تیم ملی از کار برکنار و یک بار دیگر محمد بنا سکاندار هدایت تیم ملی در بازی های المپیک ریو شود.
پنجاه و هشتمین دوره رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی جهان روزهای ۳۰ و ۳۱ مرداد در شهر پاریس فرانسه برگزار می شود.
ایران در این رقابت ها با ترکیب مهرداد مردانی در ۵۹ کیلوگرم، محمد الیاسی در ۶۶ کیلوگرم، محمد علی گرایی در ۷۱ کیلوگرم، سعید عبد ولی در ۷۵ کیلوگرم، یوسف یادریان در ۸۰ کیلوگرم، حسین نوری در ۸۵ کیلوگرم، سید مصطفی صالحی زاده در ۹۸ کیلوگرم و شهاب قوره جیلی در ۱۳۰ کیلوگرم به میدان می رود.
ترکیب تیم ملی کشتی فرنگی ایران نسبت به المپیک ۲۰۱۶ ریو کاملا دگرگون شده و در جمع ملی پوشان فقط سعید عبد ولی سابقه حضور در المپیک را دارد و از هشت نماینده ایران، شش نفر برای نخستین بار گام در میدان جهانی می گذارند.
پاریس سنگ محک خوبی برای میدان دادن به جوانان در تیم ملی کشتی فرنگی ایران خواهد بود.
این تیم را علی اشکانی هدایت می کند و محمدعلی چمیانی، مهرزاد اسفندیاری فر، داود گیل نیرنگ نیز مربیان تیم ملی هستند.

انتهای پیام /*

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک