امروز

سه شنبه, ۱ آبان , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۴:۳۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

چهارمین جشنواره مشارکت ملی گردشگری با رویکرد میهمان‌نوازی برگزار می‌شود

نشست خبری «چهارمین جشنواره مشارکت ملی گردشگری با رویکرد میهمان‌نوازی»، امروز یکشنبه 21 خرداد 96، با حضور مرتضی رحمان‌موحد معاون گردشگری کشور، محمدعلی فیاضی مدیرکل دفتر همکاری و توافق‌های ملی گردشگری، پوریا سوی رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، و خبرنگاران رسانه‌های مختلف در سالن خلیج‌فارس معاونت گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری روزمشهد(مشهدنیوز)، رحمانی‌موحد در آغاز این نشست، با اشاره به حادثه تروریستی تهران و با تسلیت‌گویی به خانواده‌ها و بازماندگان شهدای این حادثه، گفت: «باید از عوامل و نیروهای نظامی و امنیتی کشور که با اقتدار، مسئولیت و وظیفه تأمین امنیت در کشور را برعهده دارند تقدیر و تشکر کنیم.»

او همچنین به انتخابات 29 اردیبهشت اشاره کرد و گفت: «فعالان حوزه گردشگری نشان دادند که از ادامه مسیر دولت تدبیر و امید و سیاست‌هایی که این دولت برای حوزه گردشگری درنظر گرفته است خرسندند. برنامه‌ها و اقدامات دولت دوازدهم براساس تأکیدها و توجهات خاص رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و اجرایی کردن منویات و دیدگاه‌های رئیس‌جمهوری محترم دولت تدبیر و امید در حوزه گردشگری تدوین و انجام می‌شوند.»

معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در ادامه، از کمک و همراهی رسانه‌ها به‌عنوان نیروی محرک و پویا در اجرایی کردن برنامه‌های حوزه گردشگری تقدیر کرد و افزود: «اهداف و مأموریت‌هایی برای جشنواره مشارکت ملی گردشگری تعریف شده تا تعامل مناسب بین مردم و علاقه‌مندان به این حوزه و تصمیم‌گیران بخش گردشگری فراهم شود.»

رحمانی‌موحد به چهار بخش جشنواره اشاره کرد و گفت: «افراد می‌توانند در بخش‌های فیلم، عکس، ایده و سفرنامه‌نویسی در این جشنواره شرکت کنند. تم و زمینه اصلی جشنواره چهارم ”میهمان‌نوازی“ است، چراکه فصل مشترک نگاه ایرانی و اسلامی به سرزمین ما ایران موضوع پذیرایی از میهمان است.»

او اضافه کرد: «تهیه آیین‌نامه، ضوابط و نشان گردشگری حلال محصول مهم جشنواره سال گذشته بود و امسال تلاش می‌کنیم در پایان این جشنواره، با توجه و تأکید بر سفره ایرانی به‌عنوان یکی از مرتبط‌ترین و تأثیرگذارترین عناصر میهمان‌نوازی ایرانی، از نشان و گواهینامه گردشگری غذا رونمایی کنیم.»

معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ابراز امیدواری کرد که امسال با افزایش آثار ارسالی، سطح تأثیرگذاری جشنواره ارتقا پیدا کند.

او تصریح کرد: «با توجه به اینکه صنایع‌دستی و میراث‌فرهنگی و تاریخی، موضوعات و مسائل مرتبط با حوزه گردشگری هستند، شرکت‌کنندگان می‌توانند از عناصر موجود در این حوزه‌ها به‌عنوان دست‌مایه آثار خود استفاده کنند.»

مجوز وام صندوق کارآفرینی امید به برگزیدگان
محمدعلی فیاضی، مدیرکل دفتر همکاری و توافق‌های ملی گردشگری، هم در این نشست، با اشاره به اینکه جشنواره ملی مشارکت گردشگری در دولت یازدهم متولد شده است، گفت: «در سومین دوره برگزاری این جشنواره از ظرفیت و امکانات بسیاری از دستگاه‌های مرتبط با حوزه گردشگری استفاده شد و در این دوره هم این روند ادامه خواهد داشت.»

او با بیان اینکه تشکیل کمیته برنامه‌ریزی جشنواره و گردآوری داوران جشنواره انجام شده اضافه کرد: «تلاش شده تا در هر حوزه از بهترین و خبره‌ترین افراد برای بخش داوری انتخاب شوند تا شاهد غنای بیش‌ازپیش جشنواره باشیم. پس از انتخاب داوران، ارتباط و تعامل مناسب بین آنان برقرار شد تا آثار با رعایت تمام شاخص‌های موردنیاز انتخاب شوند.»

مدیرکل دفتر همکاری و توافق‌های ملی گردشگری، با اشاره به اینکه کمیته‌های تخصصی برای دسته‌بندی آثار تشکیل شده‌اند، یادآور شد: «علاوه‌بر جوایز نقدی و هدایای صنایع‌دستی، با همکاری صندوق کارآفرینی امید، برگزیدگان برای دریافت وام با کارمزد 4درصد به این نهاد معرفی می‌شوند.»

او تصریح کرد: «مشارکت استان‌ها در سه دوره قبلی این جشنواره بسیار خوب بوده است. همچنین با تشکیل کمپین‌های مختلف شاهد حضور فعال جوانان در این جشنواره‌ها بوده‌ایم.»

فیاضی همچنین به مشارکت انجمن‌های هنری و فرهنگی در این جشنواره اشاره کرد و گفت: «انعکاس خوب اخبار و فراخوان جشنواره، که برعهده خبرنگاران رسانه‌ها بود، در پویایی جشنواره تأثیر بسزایی داشت و امیدواریم در این دوره از جشنواره هم شاهد این اتفاقات مثبت باشیم.»

او با اشاره به تعداد آثار ارسال‌شده به جشنواره سوم گفت: «6891 اثر به جشنواره سوم ارسال شدند و این نشان می‌دهد که جشنواره مشارکت ملی گردشگری جایگاه خود را در بین مخاطبان پپیدا کرده است. با توجه به اینکه موضوع میهمان‌نوازی برای جشنواره چهارم انتخاب شده و این مقوله دارای بخش‌های مختلفی اعم از پذیرایی، اقامت و… است پیش‌بینی می‌شود که تعداد آثار ارسالی افزایش زیادی داشته باشد.»

مدیرکل دفتر همکاری و توافق‌های ملی گردشگری اضافه کرد: «سال گذشته 440 فیلم، 1146 عکس حرفه‌ای، 4250 عکس از عکاسان آماتور، 365 ایده و 90 سفرنامه به دبیرخانه جشنواره ارسال شد. این تعداد اثر ارسال‌شده به جشنواره سوم، 151درصد بیش از آثار ارسالی در جشنواره دوم بود.»

فراخوان چهارمین جشنواره مشارکت ملی گردشگری با رویکرد مهمان‌نوازی
براساس این فراخوان، این دوره از جشنواره با رویکرد مهمان‌نوازی و با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و ویژگی‌های ایران در ایجاد ارتباطات اجتماعی و پاسداری از ارزش‌های اجتماعی با همکاری سازمان‌ها و مؤسسات دولتی و خصوصی و فعالان گردشگری برگزار می‌شود.

حوزه‌های پذیرش آثار این جشنواره «عکس»، «سفرنامه»، «ایده» و «فیلم» است. شرکت‌کنندگان برای ارسال آثار تا ۳۱ مردادماه مهلت دارند. انتخاب و داوری آثار نیز نیمه اول شهریورماه انجام خواهد شد و نیمه دوم شهریور نیز مراسم اختتامیه جشنواره، نمایش آثار و اهدای جوایز برگزار می‌شود.

نفر اول این جشنواره در بخش «ایده» لوح افتخار، کارت‌هدیه به‌ارزش ۱۵میلیون ریال و صنایع‌دستی دریافت خواهد کرد. همچنین برای دریافت وام یک‌میلیاردریالی با کارمزد ۴درصد به صندوق کارآفرینی امید معرفی خواهد شد. در این بخش 3 نفر برگزیده خواهند شد.

در بخش «سفرنامه» ضوابطی درنظر گرفته شده است، ازجمله اینکه سفرنامه‌ها باید همراه با شروعی تأثیرگذار در خواننده باشند، موقعیت مکانی را خوب توصیف کرده باشند، به بیان انگیزه و روایت اتفاقات سفر بپردازند، همچنین جمع‌بندی داشته باشند و خلاقیت نیز در آن دیده شود. نحوه دسترس، حمل‌ونقل‌های محلی، امکانات اسکان در مقصد بیان شده باشند و پیش از این در جایی منتشر نشده باشند.

در بخش «فیلم» نیز قالب‌های موردپذیرش گزارش‌های فردی با موبایل، فیلم‌های تبلیغاتی سفارشی، گزارش‌های تلویزیونی، فیلم‌های حرفه‌ای و دانشجویی خواهد بود. همچنین محدودیتی در قالب آثار داستانی، مستند، کلیپ ویدئو وجود ندارد.

شرایط ارسال آثار در بخش «عکس» نیز این است که عکس‌های ارسالی باید در جغرافیای ایران و در فاصله زمانی سال ۹۳ تا پایان مهلت ارسال آثار (31 مرداد 966) عکاسی شده باشند. هر هنرمند می‌تواند در دو بخش تک‌عکس و مجموعه‌عکس شرکت کند. عکس‌های ارسالی باید دارای حجم حداکثر ۴ مگابایت و فرمت JPEG باشند. هیچ‌گونه دستکاری عکس که به مستند بودن آن خدشه وارد کند موردپذیرش نخواهد بود.

شرکت‌کنندگان برای حضور در این جشنواره محدودیت سنی ندارند و دبیرخانه جشنواره مجاز است از آثار منتخب در امور نمایشگاهی و تبلیغاتی استفاده کند. همچنین شرکت‌کنندگان برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره هر یک از حوزه‌های پذیرش آثار می‌توانند به نشانیwww.irantourismfestival4.com مراجعه کنند.

انتهای پیام/

http://mashhadnews.ir/?p=14385

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک