امروز

چهارشنبه, ۲ آبان , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۲:۱۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی:

کارگران در تمام عرصه‌ها پیشگام تحولات اقتصادی هستند

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت:  عنصر مولد اصلی جامعه صنفی ما جامعه کارگری ما هستند و آنها خط مقدم جبهه کار و تلاش در تمام عرصه‌ها بودند.

به گزارش مشهدنیوز، محمد سنجری، امروز ۹ اردیبهشت ماه در جشنواره امتنان به مناسبت تقدیر از کارگران ، گروه‌های کار و واحدهای تولیدی نمونه استان در مجمع فرهنگی ورزشی کارگران، اظهار کرد: هفته کار و کارگر  بهانه و فرصتی است که همه باید به این نکته توجه کنیم  که هر آنچه در زندگی روزانه خود استفاده می‌کنیم به همت افراد و اقشاری است که ممکن است چندان به آنها توجه‌ای نکنیم.

وی افزود: در فرمایشات مقام معظم رهبری از کارگران به عنوان ستون فقرات جامعه و کشور یاد شده است قشر کارگری ما نقش و وظایف انقلابی و شغلی خود را در عرصه‌های مختلف از ابتدای انقلاب تاکنون به درستی ایفا کرده است و شاید بتوان گفت یکی از متعهدترین افراد جامعه در دستاوردهای نظام و انقلاب هستند که در دوران مختلف از زمان جنگ تحمیلی و دوران سازندگی تا چند سال گذشته که درگیر جنگ اقتصادی بودیم نقش پررنگی داشته‌اند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی با بیان اینکه کارگران باعث افتخار نظام و انقلاب هستند، تصریح کرد: علی‌رغم مشکلاتی که وجود دارد آنها پایبند به اصول نظام هستند و در هر عرصه‌ای که قرار به حضور است به مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی پیشتاز این عرصه هستند. در چند سال اخیر بحث فشارها و مشکلات اقتصادی را داشتیم اما جامعه کارگری بسیار محکم در برابر این فشارها ایستادگی کرده و از موثرترین اقشار در توسعه اقتصادی کشور است.

سنجری گفت: بحث منابع انسانی در هر جامعه‌ای ارزشمندترین سرمایه است و اگر رشدی ایجاد می‌شود ناشی از این سرمایه‌ها است، کارگران در تحولات اقتصادی  در تمام عرصه‌ها پیشگام  و عنصر مولد اصلی جامعه صنفی ما هستند و خط مقدم جبهه کار و تلاش در همه عرصه‌ها بوده‌اند.

وی بیان کرد: ارزشمندترین سرمایه‌ هر بخشی را جامعه کارگری تشکیل می دهد و خلاقیت، تعهد، وجدان و انظباط کاری و پشتکار و ولایت مداری جز ویژگی‌های بارز جامعه کارگری استان است. نقش کارگری در بهبود فرهنگ کار، تولید و استقلال اقتصادی  به عنوان نماد اصلی جامعه نقش بسیار پررنگ است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: تحقق اقتصاد مقاومتی در  گروی تلاش کارگران است و نقش موثری در آن دارند، ما می‌توانیم از آنها به عنوان نمونه بارز اقتصاد مقاومتی در همه عرصه‌ها یاد کنیم.

سنجری با اشاره به اینکه نقش جامعه کارگری  در کنار مردم و مسئولین در تحقق شعار سنوات گذشته و مخصوصا امسال بسیار پررنگ است، افزود: در کنار جامعه کارگری، ما در بنگاه‌های اقتصادی شاهد حضور پررنگ بسیج کارگری هستیم که این نهاد مردمی همواره حافظ ارزش‌ها و دفاع از آن بوده است.

وی گفت: مهمترین رسالتی که بسیج کارگری در بخش صنعت دارد اسلامی کردن محیط کار، ‌ارتقای فرهنگ و کیفیت و بالا بردن بهره‌وری است، برای این که بتوانیم به جامعه کارگری کمک کنیم  تا  بخشی از مسائل و مشکلات آنان تعدیل شود دولت و مردم وظایف و رسالت‌هایی را دارند، ما باید بدانیم  رسالت ما در کنار انتظارمان از ارتقای کیفیت و کمیت تولید، فرهنگ کار و بهره‌وری چیست.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی بیان کرد: دولت از چند سال گذشته تلاش بسیار زیادی در جهت تعدیل مباحث اقتصادی داشته و در حوزه رفع موانع به صورت جدی ورود پیدا کرده است، در بحث تدوین آیین‌نامه‌های بهبود فضای کسب و کار نقش کلیدی را داشت.

سنجری اضافه کرد: ما شاهد تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی درقالب رونق تولید هستیم که منابع بسیار خوبی در سال گذشته به بنگاه های اقتصادی در جهت تعدیل و بهبود روابط خارجی تزریق شد که می تواند در تامین منابع مالی و تکنولوژی و فناوری و  بخشی از مشکلات بنگاه‌های اقتصادی تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

وی افزود: امروز ما شاهد تلاش برای بهبود وضعیت خود هستیم، در حوزه اشتغال از سال گذشته تدوین بسته فراگیر اشتغال را داشتیم و منابع بسیار خوبی در دولت در حوزه ایجاد اشتغال چه اشتغال‌های خرد و متوسط و چه اشتغال‌های روستایی و بنگاه های متوسط به استان تزریق شد.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با بیان اینکه دولت در جهت ارتقای منزلت جامعه کارگری در بخش‌های مختلف تلاش می‌کند، عنوان کرد: تمام توان و تلاش دولت این است که بتواند امنیت شغلی و اقتصادی را در بنگاه‌های اقتصادی که ضامن بقای نیروهای اقتصادی است فراهم کند، تمام اقداماتی که دولت در جهت رفع موانع تولید برنامه‌ریزی کرده در جهت حمایت از نیروی کار و صیانت از نیروهای شاغل در بنگاه های اقتصادی بوده است. ما شاهد افزایش میزان مزد مازاد در نرخ تورم هستیم که این اقدام بسیار ارزشمندی است، هر چند ما معتقدیم میزان مزدی که اکنون تعیین شده شاید کفایت هزینه های خانواده‌ چهار نفره را ندهد.

سنجری گفت: دولت باید عقب‌ماندگی‌ها  را جبران می‌کرد و اقدامات موثری انجام می‌داد اما در کنار مردم ما نیز در جهت حمایت از کارگر نقش و رسالت مهمی داریم و باید به آنها کمک کنیم، کارگران نیازمند تکریم هستند باید قدر کار و تولید آنها دانسته شود، زیرا نقش آنها بسیار پررنگ است، کارگران از مردم نیز توقعات و انتظاراتی دارند. تکریم و احترام کارگر جامعه کارگری و خانواده کارگر مورد انتظار ما است.

وی با اشاره به اینکه باید در عرصه فرهنگی برای کار کارگر ارزش قایل شد، تصریح کرد: این نیاز به ترویج فرهنگ کار و کارآفرینی دارد که باید در جامعه نهادینه شود و بحث خرید و کالای ایرانی در ادامه برنامه‌های امسال مقام معظم رهبری مطرح شده است، باید جمعیت ایرانی را تشویق کنیم که کالای ایرانی بخرند و نیز برنامه‌های عملیاتی را در جهت جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق به کشور داشته باشیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی افزود: ما نیاز به ترویج فرهنگ استفاده از تولید ملی را داریم، اگر ما دغدغه بیکاری فرزندان و کارگران را داریم و این که آنها شغل خود را از دست می دهند تنها کار و خدمتی که می توانیم برای حفظ و فرصت های شغلی ایجاد کنیم این است که همه نسبت به تولیدات کارگران ایرانی تعصب داشته باشیم و با تعصب به این قضیه نگاه کنیم، تصور نکنیم که خرید کالاها تنها جنبه مصرفی و تزیینی دارد، بلکه باید نگاه  ارزشی باشد که این اقدام ما می تواند به حل مشکل بیکاری جوانان، حفظ فرصت‌های شغلی کارگران کمک کند. این توقع نیز از مردم وجود دارد.

سنجری خاطرنشان کرد: جامعه از ما به عنوان متولیان این حوزه و مخصوصا جامعه کارگری توقع دارند. خروجی شعار سال به حفظ اشتغال و ایجاد فرصت‌های شغلی کمک می‌کند اما باید این مطلب را در نظر داشته باشیم که مردم از ما انتظار کیفیت و ارتقای کمیت تولید و خدمات پس از فروش محصول را دارند.

وی گفت: ما باید تلاش کنیم که کار به صورت جدی و محکم انجام شود، امانت‌دار خوبی باشیم و تمام اموال و سرمایه‌های بنگاه اقتصادی را سرمایه خود بدانیم و از منابعی که در اختیار داریم استفاده بهینه در حوزه کاری ببریم، با توسعه کمی و کیفی و بهره‌وری تحقق شعار سال اتفاق خواهد افتاد.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در خصوص عملکرد اداره کل، اظهار کرد: در سال گذشته در حوزه اشتغال به جمعیت مشاغل  ۱۲۳ هزار و ۹۰۰ نفر افزوده شد و این مدیون تلاش‌هایی است که هم بسترهای حوزه اشتغال مخصوصا ستاد فرماندهی ستاد مقاومتی را داشتند و هم تلاشی که در سطح استان با تزریق منابع انجام شد که ما شاهد نرخ بیکاری در استان بودیم، نرخ مشارکت استان به میزان دو درصد ارتقا پیداکرده است که بالاترین میزان رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری را در سطح کشور به خودمان اختصاص دادیم.

سنجری بیان کرد: بیش از ۳۰۰ میلیون تومان منابع قرض‌الحسنه به مشاغل خرد و بیش از ۲۱۳ میلیارد تومان از این منابع به اشتغال روستایی اختصاص پیدا کرده است، بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان نیز منابعی است که به بنگاه های اقتصادی کمک کرد.

وی افزود: حدود ۱۳ هزار شکایت در مراجع حل اختلاف ما رسیدگی شد، حدود ۱۹ طرح طبقه‌بندی مشاغل را اجرا کردیم و بیش از ۲۴ هزار مورد بازرسی در تامین امنیت و رعایت اصول بهداشتی و حفظ سلامت  نیروی کار در بنگاه‌های انجام و  منجر به کاهش ۱۳ درصدی حوادث ناشی از کار در بنگاه ها شد.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی عنوان کرد: ما در حوزه بیمه بیکاری حدود ۱۶ هزار نفر دریافت کننده مقرری بیمه بیکاری داریم که سعی می‌کنیم بستر برگشت آنها به کار را فراهم کنیم، ۲۶۰۰ نفر برگشت به کار داشتیم.

سنجری با بیان اینکه حوزه اجتماعی بحث بسیار مهمی است، تصریح کرد: در این زمینه در سال گذشته طرح شیوع‌شناسی، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از بحث اعتیاد را داشتیم. ۱۹ هزار نفر از کارگران از بیمه تکمیلی به عنوان یک حمایت اجتماعی بهره‌مند شدند و بیش از ۱۰۶ مسابقه ورزشی در سطح استان برگزار شد.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک