امروز

دوشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۱:۰۰ بعد از ظهر

سایز متن   /

با آغاز فصل گرما؛

کرمان در آستانه جیره بندی آب قرار گرفت

به گزارش خبرگزاری روزمشهد(مشهدنیوز)، استان کرمان بیش از ۱۸ سال درگیر خشکسالی خانمان سوزی است که صدها روستا را نابود و هزاران خانوار روستایی را روانه حاشیه شهرهای بزرگ و کوچک کرده است، مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی در حالی کرمان را به شدت تهدید می کند که بارندگی های ماه های اخیر کرمان با وجود بروز سیلاب های مخرب در شرق و جنوب استان نیز نتوانسته دردی از بی آبی کرمان کم کند.

سطح آب های زیر زمینی در برخی از دشتهای کرمان تا هفت متر کاهش یافته است و رئیس ستاد بحران کرمان به خبرنگار مهر می گوید: خشکسالی مهمترین معضل و مشکلی است که کرمان با آن مواجه است.

محسن صالحی می افزاید: مردم کرمان هیچ گاه نباید از کنار خشکسالی و کم آبی به سادگی بگذرند زیرا بیشترین خسارات به زیر ساختهای استان از طریق خشکسالی وارد آماده و این روند ادامه دارد.

وسعت و بحران خشکسالی در کرمان که از آن به عنوان سونامی خشک یاد می شود بسیار گسترده تر از تصور است

وی در خصوص طرح همیار آب گفت: این طرح بسیاری از مشکلات را کاهش داده است اما واقعیت این است که وسعت و بحران خشکسالی در کرمان که از آن به عنوان سونامی خشک یاد می شود بسیار گسترده تر از تصور است.

وی در حالی کم آبی را بحران جدی استان کرمان می نامند که مردم تصور می کردند به دلیل بارش های سال گذشته کرمان کمتر با مشکل آب مواجه خواهد بود.

مشاور مدیر عامل آب منطقه ای استان کرمان نیز  خواستار همکاری مردم برای مقابله با خشکسالی شد و افزود: باید فرهنگ صحیح استفاده بهینه از منابع آب موجود در جامعه تبیین شود و در این صورت است که می توان گامهای موثری برای مقابله با خشکسالی برداشت.

اصغر طبیان اما معتقد است در کنار طرح همیاران آب باید فرهنگ مردم در زمینه مصرف آب اصلاح شود زیرا مردم باید بدانند کشور در حال تغییر اقلیم است و نباید مانند گذشته از منابع آبی استفاده کنند.

وی به کاهش ۱۵ درصدی بارندگی در کرمان اشاره کرد و به خشک شدن بسیاری از رودخانه ها و حوزه های آبریز استان اشاره کرد و افزود: ما تنها در بخش آبهای جاری در رودخانه ها ۴۵ درصد کاهش بارندگی داریم.

وی خواستار اصلاح الگوی کشت کشاورزی در استان شد و افزود: کشت بسیاری از محصولات در حالی حجم زیادی از آب موجود در استان را هدر می دهد که کشت این محصولات دیگر توجیه اقتصادی ندارد.

جیره بندی آب در کرمان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان بیان داشت: وضعیت منابع آبی تامین کننده آب شهر کرمان مناسب نیست و نسبت به سال گذشته با محدودیتهای بیشتری مواجه هستیم.

بارندگی ها روی منابع آبی شهر کرمان اثر نداشته است

محمد طاهری گفت: بارندگیهای اخیر روی منابع آبی شهر کرمان تاثیر قابل توجه نداشته است و به نظر می آید تابستانی گرم و کم آب مواجه می شویم.

وی تصریح کرد: صرفه جویی در مصرف آب در روزهای پیش رو با توجه به گرمای بیش از حد هوا و استفاده از وسایل سرمایشی بسیار ضروری است و در صورت عدم توجه در مصرف بهینه آب با مشکل مواجه می شویم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان بیان کرد: کرمان در وضعیت قرمز منابع تامین کننده آب قرار دارد و احتمال جیره بندی آب وجود دارد.

وی متوسط بارندگی در شهر کرمان و حوزه های تامین کننده آب این شهر را نا مناسب دانست و افزود: ۵۸ میلیمتر باران در این منطقه بارندگی ثبت شده است در حالیکه متوسط بارندگی در استان ۱۵۰ میلیمتر بوده است.

با توجه به شرایط موجود و روند صعودی افزایش دما شاهد تابستانی بی آب در استان کرمان خواهیم بود این در حالی ست که جمعیت شهر کرمان نسبت به گذشته افزایش یافته است اما همچنان محدودیتهای منابع آبی وجود دارد.

استاندار کرمان طی سالهای اخیر طرح انتقال آب از صفار رود با حفر بزرگترین تونل انتقال آب خاموریانه را کلید زده است که با اتمام این طرح مشکل تامین آب شهر کرمان رفع می شود اما تا آن زمان شهر با کاهش جدی منابع آبی دست به گریبان است.

محمدرضا پور ابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: در استانی مانند کرمان آب طلاست اما از منابع آبی و معادن طلا به خوبی حفاظت نمی شود.

وی بیان کرد: کرمان نیاز به برنامه ریزی جدی برای مقابله با خشکسالی دارد آب در کرمان باید دارای بها شود یعنی آب مجانی در اختیار مصرف کننده به خصوص در بخش کشاورزی قرار نگیرد و کشاورز بداند برای مصرف آب باید بها پرداخت کند و در نتیجه به صرفه جویی و استفاده از روشهای مکانیزه برای آبیاری روی می آورد.

وی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر ۷۰ درصد از آب اختصاص داده شده به کشاورزی که ۹۰ درصد از آبهای استحصالی در استان کرمان است هدر می رود.

کرمان با وجود مشکلات ناشی از خشکسالی حالا با بحران جدی تامین آب شرب هم مواجه شده است و گمان می رود این استان باید برای کوتاه مدت راه های عملیاتی مقابله با کم آبی را در دستور کار قرار دهد.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک