امروز

شنبه, ۲۸ مهر , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۱:۳۰ بعد از ظهر

سایز متن   /

 مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی:

۲۹ شهر در خراسان رضوی با تنش آبی مواجه هستند

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: در کشور حدود ۴۰ درصد از آب‌های زیرزمینی برداشت می‌شود که این برداشت در خراسان رضوی به ۱۳۰ درصد می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری روزمشهد(مشهدنیوز)، حسین اسماعیلیان ظهر یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته ملی آب در شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی برگزار شد اظهار کرد: حدود ۸۰ درصد اقلیم کشور در مناطق خشک و نیمه خشک قرار دارد و به دلیل بارندگی کم تامین منابع آبی متکی به آب‌های زیرزمینی است.

وی افزود: وضعیت آب در خراسان رضوی حادتر و میانگین بارندگی در استان پایین است و بیشتر شهرهای استان در اقلیم خشک و نیمه خشک واقع شده که‌ مصارف آب در بخش‌های خانگی، صنعت و کشاورزی به سفره‌های آب زیرزمینی متکی است.

مدیر عامل شدکت آب و فاضلاب خراسان رضوی تصریح کرد: سفره‌های زیرزمینی محدوده استان در شرایط بحرانی قرار گرفته‌اند. ۳۴ دشت استان در شرایط بحرانی قرار دارد و سالانه به طور متوسط حدود یک متر سطح سفره‌های آب زیرزمینی افت پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: میزان برداشت آب به نسبت منابع تجدید پذیری که به طور سالانه به سفره‌های آب زیرزمینی نفوذ پیدا می‌کند بالا است و در کشور حداکثر باید ۴۰ درصد از سفرهای آب زیرزمینی استفاده کرد، اما در خراسان رضوی به طور متوسط در هر سال حدود ۱۳۰ درصد از منابع آب زیرزمینی را برداشت می‌کنیم.

اسماعیلیان ابراز کرد: این بدان معنا است که نه تنها کل منابع آب تجدید پذیر استخراج می‌شود بلکه ۳۰ درصد از ذخایر قبلی هم بیشتر استفاده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه برای تامین آب شرب که یکی از حیاتی‌ترین و ضروری‌ترین نیازها است با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستیم بیان کرد: طی سالیان گذشته فعالیت‌های توسعه‌ای برای تامین آب شرب، در داخل استان در قالب پروژه‌های آب رسانی صورت گرفته و اکنون شرایطی به وجود آمده که هر اندازه برای تامین آب سال آینده تلاش می‌کنیم، نمی‌توانیم ظرفیت قبلی را که در اختیار داشتیم حفظ کنیم.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با اشاره به محدوده عمل آب و فاضلاب خراسان رضوی که ۷۳ شهر استان به جز مشهد است گفت: این تعداد، جمعیتی ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر را در خود جای داده و حدود ۷۰۰ هزار مشترک آب، ۴۶۰ حلقه چاه چشمه قنات، بیش از ۶۰۰ هزار متر مکعب مخرن آب و بیش از ۷۰۰ هزار شبکه توزیع آب برای تامین آب شرب نیاز دارند.

وی با بیان اینکه تنش آبی به معنای آن است که میزان نیاز آب بر میزان توان آن غلبه دارد افزود: طی سالیان گذشته در بسیاری از شهرهای استان با شرایط تنش آبی مواجه بوده‌ و ناچار بودیم در شرایط پیک مصرف با جیره بندی و یا کمبود فشار آب روبرو باشیم.

اسماعیلیان تصریح کرد: در سال ۹۴، ۲۸ شهر استان با یک میلیون و ۲۶۶ هزار نفر جمعیت با کمبود آب حدود ۱۲۰۰ لیتر در ثانیه مواجه بودند، در سال ۹۵، ۳۰ شهر استان با کسری آب حدود ۸۵۰ لیتر بر ثانیه مواجه بودند و پیش بینی شرایط تنش آب در تابستان امسال در ۲۹ شهر استان با جمعیت یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر با کسر آبی حدود ۷۸۵ لیتر بر ثانیه است.

وی افزود: طی پیش‌بینی‌ها در سال ۱۴۲۰،  از ۷۳ شهر استان ۷۱ شهر با کسری آب شش هزار و ۹۴۸ لیتر بر ثانیه مواجه خواهد شد و حداکثر ظرفیت تامین آب فعلی هفت هزار و ۶۰۰ لیتر است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با بیان اینکه تعداد شهرهای تنش آبی ۲۹ شهر است ادامه داد: شهرهای بحرانی استان گلبهار، طرقبه، نیشابور، قوچان، بردسکن، خاف و سبزوار هستند که برای عبور از شرایط تنش آبی حداکثر ۷۸۵ لیتر بر ثانیه افزایش ظرفیت آب را باید تامین کنیم و در همین راستا از مهر ماه سال گذشته وارد برنامه‌ریزی سال جدید شده‌ایم‌.

اسماعیلیان با بیان اینکه سرانه مصرف خانگی هر فرد در شهرهای خراسان رضوی حدود ۱۲۰ لیتر در شبانه روز است که نسبت به عدد متوسط کشوری پایین‌تر است اظهار کرد:‌ متوسط مصرف خانگی هر مشترک استان نسبت به کشور پایین تر است که ۱۱ و نیم مترمکعب در ماه است.

وی با اشاره به اینکه  طی هشت ساله گذشته حدود ۲۲۵ حلقه چاه حفر کرده‌ایم گفت: از این تعداد پنج هزار لیتر بر ثانیه ظرفیت تامین آب به وجود آمده است و این در حالی است که در هشت سال پیش تامین آب استان شش هزار لیتر بر ثانیه بوده است‌.

وی با اشاره به اینکه طی سال‌های ۹۴ و ۹۵ حفر و جابجایی ۴۳ حلقه چاه را در سطح شهرهای استان داشته‌ایم‌ ابراز کرد: در شش ماه ابتدای سال ۹۵، پنج درصد کاهش مصرف آب نسبت به نرخ مشابه سال قبل انجام شد.

اسماعیلیان با اشاره به پروژه‌های گذر از تنش آبی گفت: در سال جاری حداقل اعتباری که برای این پروژه‌ها در نظر گرفته شده حدود ۵۴۰ میلیارد ریال است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی بیان کرد: پروژه‌های تصفیه خانه فاضلاب گلبهار با پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصد در حال انجام است.

انتهای پیام/

http://mashhadnews.ir/?p=14812
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک