امروز

دوشنبه, ۳۰ مهر , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۸:۳۷ بعد از ظهر

سایز متن   /

۳ مانع ثبت جهانی تاق‌بستان

معاون پایگاه تاریخی تاق بستان گفت: موانعی ثبت جهانی مجموعه تاریخی تاق بستان را به تاخیر انداخته که باید مرتفع شوند.

به گزارش مشهدنیوز، پیمان نعمتی با بیان اینکه مجموعه تاریخی تاق بستان چند سالی است در لیست انتظار ثبت جهانی شدن قرار گرفته، اظهار کرد: در حال حاضر موانعی سر راه ثبت جهانی این اثر تاریخی وجود دارد که باید با همکاری مسئولین استانی در رفع این موانع تسریع ایجاد کنیم.

وی پروژه در حال ساخت قطار شهری کرمانشاه و عبور آن از نزدیکی تاق بستان، دنده کبابی ها و ساخت و سازهای غیرمجاز در اطراف مجموعه و نبود زیرساخت های ارائه خدمات مناسب به بازدیدکنندگان را از اصلی ترین موانع پیش روی ثبت جهانی تاق بستان عنوان کرد.

وی افزود: کار ساماندهی مجموعه تاریخی تاق بستان به شکل جدی از سال ٩٠ شروع شد و امسال نیز با اعتباری بیش از پنج میلیارد تومان پروژه های خوبی در حال انجام است که  از جمله آنها می توان به احداث مجموعه ورودی، روشنایی و نورپردازی محوطه و نصب دوربین های مداربسته اشاره کرد.

معاون پایگاه تاریخی تاق بستان تصریح کرد: فاز دوم مجموعه ورودی محوطه تاریخی تاق بستان با اعتباری حدود یک و نیم میلیارد تومان آغاز شده ست. فاز اول پروژه نیز تقریبا بیش از ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و طبق برنامه ریزها تا سه ماه دیگر به بهره برداری خواهد رسید.

به گفته این مسئول مجموعه ورودی محوطه تاریخی تاق بستان شامل بخش های گیت بلیت الکترونیک، سالن معرفی آثار، غرفه فروش صنایع دستی، نمایشگاه سنگ و کافی شاپ است که پیش از ورود بازدیدکنندگان به داخل محوطه و دیدن اثر اطلاعاتی را در این زمینه به گردشگران می‌دهد.

نعمتی خاطرنشان کرد: همچنین برای روشنایی، نورپردازی و نصب دوربین های مداربسته محوطه بیش از یک میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته و بزودی اجرای این پروژه ها با واگذاری به پیمانکار شروع خواهند شد.

معاون پایگاه تاریخی تاق بستان، با بیان اینکه ساخت و سازهای غیرمجاز و دنده کبابی های اطراف محوطه نیز از دیگر موانع ثبت جهانی تاق بستان هستند، افزود: حذف این معارضات نیازمند اعتبار و  تدابیری است که بتوان بصورت هدفمند آن را طی مدت زمان مناسبی انجام داد.

وی با اشاره به تملک تعدادی از دندکبابی  ها اطراف محوطه تاریخی تاق بستان در سنوات گذشته(قسمت جنوبی محوطه) اظهار کرد: با تخریب این مغازه ها، کار تسطیح و ساماندهی آن برای الحاق به محوطه تاریخی در حال انجام است.

نعمتی در ادامه به اجرای پروژه قطار شهری کرمانشاه اشاره و عنوان کرد: موضوع قطار شهری و مسیر آن یکی از معضلاتی بوده  که در این راستا شورای راهبردی پایگاه تاریخی تاق بستان درحال ارائه راهکارهایی برای حل این مشکل است.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک