امروز

دوشنبه, ۳۰ مهر , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۲:۵۰ بعد از ظهر

سایز متن   /

رییس ستاد اجرایی فرمان امام مطرح کرد:

۹۵ درصد زعفران جهان در ایران اما فقط ۴۰۰ میلیون دلار فروش

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با بیان این‌که ایران، رتبه‌ی اول در زعفران را دارد، گفت: در حالی که کل بازار زعفران جهان هشت و نیم میلیارد دلار ظرفیت دارد و ۹۵ درصد زعفران جهان نیز در اختیار ایران است؛ سهم ما از این بازار، فقط ۴۰۰ میلیون دلار است.

به گزارش خبرگزاری روزمشهد(مشهدنیوز)، به نقل از روابط عمومی بنیاد برکت، محمد مخبر در جشنواره‌ی ملی برکت جهادگران که با حضور نمایندگان بیش از ۳۰۰ گروه جهادی در نمایشگاه دایمی دستاوردهای اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) واقع در باغ بهشت برگزار شد، با بیان این‌که دانش‌جویان جهادی، محرم نظام هستند؛ گفت: کشور در زمینه‌ی وجود فقر هم‌چنان با مشکلاتی روبه‌روست، این در حالی است که از نظر منابع از وضعیت بسیار مناسبی برخوردار هستیم.

دکتر مخبر افزود: ایران چهارمین میزان ذخایر نفت جهان یعنی ۹ و سه دهم درصد ذخایر نفتی دنیا را در اختیار دارد و این در حالی است که فقط یک درصد از جمعیت جهان در ایران زندگی می‌کنند. هم چنین ایران نخستین رتبه‌ی میزان ذخایر گاز جهان یعنی ۱۸ و دو دهم درصد کل ذخایر را در اختیار دارد که به این ترتیب، از نظر مجموع ذخایر نفت و گاز، ایران در جایگاه نخست جهان قرار دارد.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با بیان این‌که ایران، رتبه‌ی اول در زعفران، پسته، خاویار، زرشک و انار را در اختیار دارد، گفت: در حالی که کل بازار زعفران جهان هشت و نیم میلیارد دلار ظرفیت دارد و ۹۵ درصد زعفران جهان نیز در اختیار ایران است؛ سهم ایران از این بازار، فقط ۴۰۰ میلیون دلار است.

وی با بیان این‌که مرکز زعفران در استان‌های خراسان و مرکز پسته در کرمان است؛ گفت: در حال حاضر این استان‌ها از نظر اشتغال چه وضعی دارند؟

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) هم چنین در ادامه با اشاره به این‌که ایران رتبه‌ی چهارم را در زمینه‌ی معدن در جهان دارد گفت: سرجمع درآمد کشور از معادن، ۲۰۰ میلیون دلار است.

وی افزود: ایران ۲۷۰۰ کیلومتر دسترسی به دریا دارد و این در حالی است که کشوری که ۲۰۰ کیلومتر دسترسی به دریا داشته باشد می‌تواند ۲۰۰ میلیون نفر را به راحتی اداره کند. وی در ادامه افزود: آبادترین شهرهای اروپایی در کنار دریا است، اما در ایران مناطق ساحلی و بندری، جزو محروم‌ترین مناطق هستند.

۵۰۰ گونه گیاهی در چهار محال و بختیاری

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با اشاره به این‌که در برخی از استان‌ها مثل چهارمحال و بختیاری ۵۰۰ گونه گیاه دارویی وجود دارد گفت: هلند ۷۶۵ میلی‌لیتر بارندگی دارد و صرفاً از صنعت گل، ۷ میلیارد دلار درآمد کسب می‌کند اما ما در گیلان، دو برابر هلند بارندگی داریم و هیچ اقدامی در زمینه‌ی این صنعت نمی‌بینیم.

وی با بیان این‌که ایران در زمینه‌ی تنوع صنایع دستی اول است، گفت: اما در زمینه‌ی تولید هشتم هستیم و نتیجه این می‌شود که از بازار ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلاری این بخش، صرفاً ۵۰۰ میلیون دلار سهم داریم.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با انتقاد از تصمیمات مدیریتی نادرست گفت در استان خراسان شمالی و شهر قائنات فولاد تأسیس کردند که قیمت هر لیتر آبی که باید برای تولید فولاد در این منطقه مصرف شود معادل سه لیتر بنزین است.

وی با اشاره به این‌که در دنیا در قبال هر بشکه نفتی که استخراج می‌شود؛ هشت بشکه نفت معامله می‌شود و با فروش ۱۰۰ میلیارد دلار نفت، ۸۰۰ میلیارد دلار بازار به وجود می‌آید؛ گفت در کشور ما در حال حاضر صرفاً به فروش همان بشکه نفت اکتفا کرده و بازارهایی ماورای آن نداریم و این در حالی است که مقام معظم رهبری، به‌طور مکرر از خام فروشی نهی کردند و با ذخایر نفت و گاز اشتغال‌زایی بیش‌تری کنیم.

باید به سمت مدیریت جهادی برویم

گروه‌‌های جهادی در حاشیه‌ی این مراسم از نمایشگاه دستاوردهای ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در حوزه‌ی ارزش‌آفرینی و مسئولیت اجتماعی و اقدامات بنیاد برکت بازدید کردند.

بنیاد برکت، در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری در محرومیت‌زدایی از مناطق کم‌برخوردار، در تابستان سال ۹۵ و نوروز ۹۶، نزدیک به ۱۸۰ گروه‌ جهادی در سراسر کشور، مورد پشتیبانی قرار گرفتند و در تابستان سال جاری نیز طبق برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده و طرح‌های مصوب، بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ گروه چهادی دیگر نیز از سوی بنیاد برکت مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

جشنواره‌ی ملی برکت جهاگران از امروز در نمایشگاه دایمی برکت آغاز به کار کرد و فردا با تجلیل از خانواده شهدای جهادی و جهادگران برگزیده در مجتمع فرهنگی دانش‌جویی لانه‌ی جاسوسی سابق به کار خود پایان می‌دهد.

 

انتهای پیام/

http://mashhadnews.ir/?p=15697
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک