کلید واژه      
پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶
  صفحه اصلی
  سیاسی
  اقتصادی
  اجتماعی
  ورزشی
  فرهنگی - هنری
  حوادث
  یادداشت
  گزارش
  گفتگو
  تصویر روز

<< اطلاعیه ها >>

شما می‌توانید خبر و دیدگاه خود را از طریق ایمیل

nn34165@gmail.com

به موسسه خبرگزاری روز مشهد ارسال نمایید

 

سیاسی

  نسخه قابل چاپ       
ساعت : 6:47:41         تاریخ : 12/11/1395
یک پژوهشگر ایرانی دانشگاه هاروارد:
منع ورود ایرانیان به آمریکا ضربه به فضای علمی این کشور است
یک دانشجوی مشهدی بورسیه‌ی دانشگاه هاروارد آمریکا گفت: قانون منع ورود ایرانی‌ها به آمریکا قطعاً به ضرر فضای علمی این کشور خواهد بود.

محسن عنابستانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در مورد تبعات این قانون جدید اظهار کرد: قانون بسیار عجیب و غیرمنطقی‌ای است. می‌توان گفت یک قانون نژادپرستانه است و به نظر من قطعاً به ضرر خود حکومت آمریکا و حتی مردمش تمام خواهد شد. چرا که ایرانی‌های خیلی زیادی که غالباً آدم‌های قوی و دانشمندان صاحب‌نامی محسوب می‌شوند، در آمریکا زندگی می‌کنند. رویکرد سابق حکومت آمریکا این بود که از این دانشمندان و صاحب‌نظران از هر جای دنیا استقبال می‌کرد، اما با این وضعیت به ضرر خودشان تمام خواهد شد.
 
وی در مورد وضعیت تمدید ویزای دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا تصریح کرد: به‌شخصه درگیر تمدید ویزا نبودم؛ چرا که قصد برگشت به کشور را دارم؛ ولی دوستانی که خواهان تمدید هستند درخواستشان در هاله‌ای از ابهام است که آیا می‌توانند تمدید کنند یا خیر. به هرترتیب از دانشگاه هاروارد نامه‌ای به ما رسیده است مبنی‌بر اینکه از کشور آمریکا خارج نشویم و فعلاً نیز اقدام خاصی نکنیم و در آینده در مورد چند و ‌چون قضیه به ما خبر می‌دهند.
 
عنابستانی در مورد واکنش ایرانی‌های مقیم آمریکا به این تصمیم جدید دولت آمریکا، گفت: ایرانی‌های مقیم آمریکا خیلی نسبت به این قانون اعتراض کردند و در کل جامعه دانشگاهیان ایرانی مقیم این کشور از جمله اساتید خودم، نسبت به این قانون موضع گرفته‌اند و طومارهای مختلفی در این زمینه امضا شده است. به طور کلی فضای مبهم و نامناسبی بین ایرانیان مقیم این‌جا وجود دارد و هیچ‌کس برنامه‌ای نمی‌تواند برای آینده کاری خود داشته باشد و همه سردرگم‌اند.
 
این محقق ایرانی رفتار مردم آمریکا را نسبت به غیرآمریکایی‌ها مثبت ارزیابی کرد و افزود: مردم آمریکا غالباً انسان‌های خوش‌رفتار و مهربانی هستند و رفتار متمدنانه‌ای با غیرآمریکایی‌ها دارند. ‌باید حساب آن‌ها را از این دست تصمیمات حکومتی جدا دانست. بازخوردهایی که در این مدت خودم از مردم آمریکا گرفته‌ام این بوده که واقعاً از این تصمیم ناراضی‌اند و این تاسف و ناراحتی خود را نیز به نوعی به ما منتقل می‌کنند.
 
عنابستانی با بیان اینکه من دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه فردوسی هستم، بیان کرد: من در هاروارد تز مرتبط با  مقطع دکترای خود را در ایران دنبال می‌کنم و قرار است اقدامات تکمیلی آن نیز در ایران انجام پذیرد.
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر مشغول پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی هاروارد هستم، افزود: موضوع پژوهش من در مورد اصلاح ساختاری رفتار یک گونه از ماهیچه‌های مصنوعی یا اصطلاحاً مواد هوشمند است که می‌خواهیم رفتار این ماده هوشمند را برای استفاده در کاربردهای عملی اصلاح کنیم.
 
این دانشجوی دانشگاه فردوسی در مورد مشکلات احتمالی دانشجویان حاضر در آمریکا گفت: مادامی که در آمریکا هستیم، مشکل تردد در این کشور را نداریم. درواقع هر ایالتی که بخواهیم می‌توانیم برویم ولی اگر از این کشور خارج شویم، این قانون جدید شامل ما هم خواهد شد و نمی‌توانیم برگردیم تا موقعی که احتمالاً برای این معضل چاره‌ای اندیشیده شود.
 نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مشهد نیوز در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  • نام م نام خانوادگی :
    پست الکترونیکی :
    نظر شما :