کلید واژه      
پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶
  صفحه اصلی
  سیاسی
  اقتصادی
  اجتماعی
  ورزشی
  فرهنگی - هنری
  حوادث
  یادداشت
  گزارش
  گفتگو
  تصویر روز

<< اطلاعیه ها >>

شما می‌توانید خبر و دیدگاه خود را از طریق ایمیل

nn34165@gmail.com

به موسسه خبرگزاری روز مشهد ارسال نمایید

 

سیاسی

  نسخه قابل چاپ       
ساعت : 2:50:32         تاریخ : 16/11/1395

دهه فجر و بهره برداری از طرح های صنعتی و تولیدی/ سفررئیس جمهوری و 8 وزیر به استان ها
هفته گذشته با حضور رئیس جمهوری در استان البرز چند طرح صنعتی و تولیدی به بهره برداری رسید و همچنین با آغاز دهه فجر سفر 8 وزیر و 31 مدیر ارشد قوه مجریه برای افتتاح طرح های مختلف به استان های مختلف سفر کردند.

حسن روحانی در هفته ای که گذشت به استان البرز سفر کرد و 11 طرح مهم صنعتی و تولیدی این استان با حضور ایشان و وزیر صنعت، معدن و تجارت به بهره برداری رسید.
3 طرح بزرگ صنعتی شامل افتتاح خط تولید فروکتوز، گلوگز و گلوتن ذرت و فاز توسعه ذخیره سازی و نگهداری غلات در سیلو در شهرستان ساوجبلاغ و شروع عملیات احداث یک طرح جدید در شرکت زرنام با حضور رئیس جمهوری آغاز شد.
این مجتمع با ظرفیت 400هزارتن شامل 15 هزارتن گلوتن ذرت و 70هزار تن گلوکز وشربت و 315هزارتن فروکتز و شربت است. 210 هزار تن ذخیره سازی و نگهداری غلات در سیلو نیز در زمینی به مساحت 4000مترمربع در زیر بنای 21 هزار و 527 متر مربع به بهره برداری رسید. 
روحانی در مراسم افتتاح بزرگترین مجتمع فرآوری غلات کشوری در شهرستان ساوجبلاغ با اشاره به این که دولت در سال اقتصاد مقاومتی با همه توان وارد عمل شده است، گفت: با میدان دادن به بخش خصوصی شاهد حرکت خوبی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی خواهیم بود.
رئیس جمهوری با تبریک فرا رسیدن دهه مبارک فجر به ملت ایران ، ضمن بیان این که با بهره برداری از پالایشگاه غلات زر 6هزار و 500 اشتغال پایدار ایجاد شد، افزود: مردم در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، به ندای رهبر معظم انقلاب پاسخ مثبت داده و دولت با همه توان وارد عمل شده است.
روحانی خاطرنشان کرد: در دهه فجر امسال صدها و هزارها طرح در سراسر کشور افتتاح شده و به بهره‌برداری خواهد رسید.
رئیس جمهوری افتتاح پالایشگاه غلات زر را حائز اهمیت برشمرد و گفت: این پالایشگاه تأسیساتی دانش بنیان و جزو اولین‌ها است که در آن ذرت تبدیل به قند مایع می‌شود که محصول آن در داخل و خارج مصرف‌کننده داشته و امروز کشورهای زیادی متقاضی خرید این محصول هستند. 
وی اظهار داشت: ارزش محصول این پالایشگاه به اندازه قند و شکر با قیمتی پایین‌تر و حدود 40 درصد ارزان‌تر است و به همین دلیل بهره‌برداری از این پالایشگاه اقدامی اقتصادی، تولیدی و دانش‌بنیان است که در مجموع 6 هزار و 500 اشتغال پایدار ایجاد کرده است.
روحانی تأکید کرد: تأسیسات و بنگاه های دانش بنیان که می‌تواند برای جوانان تحصیلکرده اشتغال ایجاد کند، برای دولت بسیار حائز اهمیت است.
رییس‌ جمهوری با اشاره به این که پالایشگاه غلات زر توسط بخش خصوصی و با استفاده از تسهیلات بانکی به بهره‌برداری رسیده است، گفت: اگر به بخش خصوصی میدان داده شود، شاهد یک حرکت خوب در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کشور خواهیم بود.
همچنین روحانی از ٥ بذر جدید محصولات زراعی و کشاورزی در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال در استان البرز رونمایی و از پژوهشکده بیوتکنولوژی در این استان دیدن کرد.
پروژه خط تولید الیاف شیشه نیز با دستور وی از طریق ویدئو کنفرانس در شهرک صنعتی اشتهارد استان البرز افتتاح شد.
این خط تولید الیاف شیشه با ظرفیت تولید سالانه 5 هزار تن در زمینی به مساحت 5 هزار و 400 متر مربع به بهره برداری رسیده و این پروزه صنعتی زمینه اشتغالزایی برای 14 نفر را فراهم کرده است.
برای راه اندازی این خط تولید 18 میلیارد ریال سرمایه گذاری شد. 
حسن روحانی در ادامه دومین سفر خود به استان البرز که روز 12 بهمن ماه همزمان با آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی صورت گرفت، در دیدار با جمعی از مردم و نخبگان فرهنگی و اجتماعی استان البرز با اشاره به این که امروز برخی به دنبال از بین بردن امید مردم هستند، گفت: ما دست منتقد سازنده را می‌بوسیم، اما تخریب امید ملت، خیانت به کشور است. 
دکتر روحانی برجام را محصول ایستادگی و مقاومت ملت ایران و هدایت‌های مقام معظم رهبری برشمرد و ‏افزود: مهمترین دلیل عصبانیت ترامپ از برجام به رسمیت شناختن حق غنی‌سازی ایران در این توافق است.‏ 
همچنین در هفته ای که گذشت وزیران دولت تدبیر و امید همچون هفته های قبل سفرهای متعددی به استان ها داشتند تا ازنزدیک مشکلات و راهکارهای رفع آنها را در محل مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت 
**توسعه کشور درگرو حمایت از بخش خصوصی است
محمد رضا نعمت زاده نیز در هفته گذشته به همراه رئیس جمهوری به استان البرز سفر داشت و در آئین افتتاح مجتمع فرآوری غلات کشور و 8 پروژه صنعتی مهم در استان ، گفت: از بخش خصوصی که با توانایی های زیاد، از اعتبارات و توان خود برای پیشرفت و توسعه کشور استفاده می کند، حمایت و آنها را تشویق می کنیم.
وزیر صنعت ، معدن و تجارت افزود: با به کار گیری دانش انسانی و نیروهای خلاق و توانمند جوان، می توانیم شاهد احداث چنین پروژه هایی بزرگ در کشور باشیم. 
وی ادامه داد: افتتاح خط تولید بردهای الکترونیک برای تولید یک میلیون عدد بردهای الکترونیکی برای لامپ‌های led و گیرنده دیجیتال در زمینی به مساحت 2 هزار و 400 مترمربع در زیربنای یک هزار و 220 متر مربع و اشتغالزایی برای 74 نفر در اشتهارد صورت گرفت. 
نعمت زاده اظهار داشت: افتتاح طرح تولید انواع قالب برش صنایع کاغذ و چاپ 100 تن در زمینی به مساحت 4 هزار متر مربع در زیربنای یکهزار و 500 متر مربع و اشتغالزایی برای 10 نفر در کرج است. 
وی ادامه داد: افتتاح خط تولید انواع رنگ صنعتی وساختمانی وترافیکی با ظرفیت 2 هزار و 790 تن انواع رنگهای صنعتی، ساختمانی و ترافیکی با اشتغالزایی برای 80 نفر طرح دیگری است که در اشتهارد به بهره برداری رسید. 
وزیر صنعت معدن و تجارت خاطرنشان کرد: خط تولید انواع یخچال و فریزر با ظرفیت تولید صد هزار دستگاه انواع یخچال و فریزر در زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع با زیر بنای 45 هزار متر مربع با اشتغالزایی برای 750 نفر نیز در کرج رونمایی شد. 
وی ادامه داد: خط تولید کنتاکتور فشار متوسط با ظرفیت پنج هزار سلول انواع تابلوی برق در زمینی به مساحت 40 هزار متر مربع با زیر بنای 23 هزار متر مربع با اشتغالزایی برای 276 نفر در کرج رونمایی شد. 
نعمت زاده گفت: افتتاح خط تولید چمن مصنوعی با ظرفیت یک هزار تن انواع چمن مصنوعی و کفپوش های ورزشی با اشتغالزایی برای 25 نفر نیز طرح دیگری است که در نظرآباد افتتاح شد. 
وی تصریح کرد: خط تولید پارچه بی بافت شیشه ای با ظرفیت 5 هزار تن پارچه های بی بافت از الیاف شیشه ای اشتغالزایی برای 14 نفر نیز در اشتهارد به بهره برداری رسید وهمچنین خط تولید انواع صابون با ظرفیت 43 هزار تن انواع شوینده، صابون، با اشتغالزایی برای 50 نفر در اشتهارد افتتاح شد. 

وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی
**1400 پروانه تولید فرآورده های طب سنتی طی 3 سال گذشته در کشور صادر شد
سید حسن قاضی زاده هاشمی نیز در هفته گذشته سفری به استان البرز داشت و همزمان با رونمایی از داروی گیاهی درمان آلزایمر و خانواده جدید باکتریایی در مجتمع جهاد دانشگاهی استان البرز گفت: از
افزایش 70 درصدی تولید گیاهان دارویی در کشور خبر داد.
وی ادامه داد: تا پیش از دولت یازدهم شمار پروانه های تولید فرآورده های طب سنتی یک هزارو 900 فقره بود که در سه سال گذشته یک هزارو 400 پروانه بر تعداد آنها افزوده شد.
وزیر بهداشت افزود: البته در بخش گیاهان دارویی سهم ما در بازار جهانی کم است هر چند که ایران به لحاظ تولید و تنوع این گیاهان از چین و هند به عنوان کشورهای مطرح تولید گیاهان دارویی کم ندارد. 
وی با بیان اینکه امروز در موضوع گیاهان دارویی و طب سنتی در کشور افراط و تفریط می شود، برخی طب سنتی را قبول ندارند وبرخی دیگر طب سنتی را درمانگر تمام درد ها می دانند، اظهارداشت: در بخش طب سنتی و گیاهان دارویی کشور در 200 سال گذشته به این بخش کم توجهی و از آن غفلت شده است. 
** دولت مصمم به توسعه خدمات حوزه سلامت است
هاشمی در ادامه سفر خود به استان البرز در حاشیه آیین بهره برداری از مرکز جامع اهدای خون استان البرز، گفت : طی سه سال گذشته وزارت بهداشت، درمان، آموزش پزشکی و سایر ارکان دولت در جهت رفع محرومیت و توسعه بیشتر کشور تلاش داشته اند و به طور قطع در آینده نیز همین مسیر را دنبال خواهیم کرد. 
وی اضافه کرد: خیرین زیادی در سراسر کشور در همه حوزه ها از جمله حوزه سلامت ایثار فعالیت می کنند و از این بابت باید تبریک گفت. 
وی ادامه داد: از سوی دیگر جای تاسف دارد که در حاشیه پایتخت و استان البرز شاهد محرومیت هایی هستیم که چند دهه است که مزمن شده اند لیکن به تدریج این محرومیت ها با کمک خیرین ، همت دولت و مدیران استانی در حال رفع است. 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه با بیان اینکه در بحث اهدای خون با مردم مواجه هستیم بیان داشت: مردم بسیار فداکار هستند و در این خصوص هیچ مشکلی نداریم و در این بخش خوشبختانه جزء کشورهای کم نظیر در دنیا هستیم و امروز وضعیت ذخیره خونی کشور بهتر از هر زمان دیگری است. 
قاضی زاده هاشمی ادامه داد: نمونه آن در حادثه پلاسکو بود که همه مردم علاقه مند به اهدای خون به مصدومان این حادثه بودند و هستند و لیکن مانع شدیم به این دلیل که اگر در یک بازه زمانی کوتاه فرآورده خونی زیادی جمع آوری شود در بلند مدت قابل استفاده نیست. 
وی ادامه داد: خوشبختانه سازمان انتقال خون در بین مردم دارای اعتباراست و مردم آن را باور دارند و هر زمانی که این سازمان اعلام کرده و نیاز به واحدهای خونی داشته مردم حضوری گسترده در پایگاه های انتقال خون داشته اند و از این بابت باید از مردم تشکر کرد. 

وزیر کشور
**عبدالرضا رحمانی فضلی نیز هفته گذشته سفری به استان کرمان داشت و همزمان با دهه فجر و حضور ایشان در استان چندین پروژه افتتاح و به بهره برداری رسید، عملیات اجرایی خط انتقال گاز به شهرستان نرماشیر و 35 روستای آن، فهرج و 35 روستا و 15 روستای خواجه عسکر از توابع شهرستان بم و افتتاح فاز نخست کارخانه خودروسازی کارمانیا با اعتباری بالغ بر 600 میلیارد ریال در مجموعه ارگ جدید شهرستان بم از جمله این طرح ها بود. 
**دولت تدبیر و امید، شر بزرگی را از کشور دور کرد
وزیر کشور در آیین افتتاح فاز نخست کارخانه خودرو سازی کارمانیا در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم ، گفت : دولت تدبیر و امید با هدایت و حمایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی، پشتیبانی مجلس و قوه قضاییه مسیری را در عرصه سیاست خارجی پیش گرفت که در نهایت شر بزرگی را از سر کشور دور کرد.
رحمانی فضلی افزود: عقل سلیم بر دفع شر تاکید دارد و هرچه رفع شر با هزینه کمتر باشد به نفع ماست که این اقدام انجام شد.
وی گفت: در عرصه سیاست خارجی توانستیم تحریم های مرتبط با برجام را از شورای امنیت بیرون آوریم و با تحقق برجام، میزان سرمایه گذاری ها و بازارهای صادراتی کشور افزایش و فشارهای سیاسی به شدت کاهش یافت.
وزیر کشور افزود: با تحقق این موارد با وجود کاهش قیمت نفت، توانسته ایم با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و فضای سیاسی مناسب، تورم را به تک رقمی برسانیم و رشد اقتصادی 7.4 نیز محقق شده است.
وی اظهار کرد: برخی موضوعات از برجام قابل مشاهده است که صادرات 2.2 میلیون بشکه نفت یکی از این موارد است.
رحمانی فضلی با اشاره به اینکه در آغاز به کار این دولت با وضعیت نامناسب اقتصادی مواجه بودیم گفت: از نظر شاخص های رشد، تورم، سرمایه گذاری و اشتغال شاخص های مناسبی نداشتیم و دولت با شعار حل مشکلات اقتصادی و سیاست خارجی پا به عرصه گذاشت.
وی تاکید کرد: مسیر اقتصاد کشور در یک مسیر روشن و مشخص برای همه ما اعم از مجلس، دولت، قوه قضاییه و فعالان اقتصادی است، روند موجود دارای ثبات اقتصادی و تصمیمات روشن و هدف نیز تحقق اقتصاد مقاومتی است. 
وی گفت: پنج سال است که هدف گذاری بزرگی از سوی مقام معظم رهبری با عنوان اقتصاد مقاومتی انجام شده است.
وزیر کشور با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی الگوی مناسبی است که همه باید تلاش کنیم تا محقق شود، گفت: مردمی بودن، درون زا بودن، برون گرا بودن، دانش بنیانی و عدالت محور بودن از ویژگی های اصلی اقتصاد مقاومتی در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی است.
** اصل مهم در شرایط کنونی حل مشکل اقتصادی است
عبدالرضا رحمانی فضلی در ادامه سفر خود به استان کرمان در نشست کارگروه منطقه سه ستاد اقتصاد مقاومتی استان، اظهار داشت: نتوانسته ایم متناسب با رشد اقتصادی و تحولات علمی اقتصادی دنیا پیش برویم و دولت ها در داخل که باید از این فرصت ها استفاده می کردند نتوانستند این مهم را محقق کنند.
وی بیان کرد: نبود اعتماد به جوانان و مردم، توجه و وابستگی جدی به کانون های اقتصادی دنیا، نقد فروشی و نقد خوردن، اقتصاد ما را به اقتصادی ضعیف تبدیل کرده است و پس از جنگ و تحریم ها که امکان رویارویی جدی را در عرصه اقتصادی به ما نمی داد، اکنون فرصتی است که در این حوزه وارد شویم.
رحمانی فضلی ادامه داد: امروز در حالی به مرحله رقابتی رسیده ایم که در سخت ترین شرایط رقابتی هستیم و در حوزه اقتصادی موفق می شویم.
وزیر کشور تصریح کرد: ایران ظرفیت های زیادی دارد که اگر بتوانیم قوانین و مقررات دست و پاگیر و برخی نظامات نامناسب در عرصه سرمایه گذاری و تولید را رفع کرده و تحولات در ساختارهای نوین تولید را در عرصه اقتصاد مقاومتی محقق کنیم، دستاورهای بسیار خوبی را کسب می کنیم.
وی افزود: برای رسیدن به موفقیت در عرصه اقتصاد مقاومتی و تداوم موفقیت ها در سایر حوزه ها کاملا مهیا هستیم و نسخه شفابخش و کامل اقتصاد بیمار و رنجور ایران اقتصاد مقاومتی است.
رحمانی فضلی گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در جایگاه طبیب بیمار مزمن اقتصادی کشور هستند و نباید تمایلات، تجربه های غلط و رسوبات ذهنی نامناسب باعث شود که نظرات ایشان را کامل اجرا نکنیم.
وی ضمن بیان سخنان رهبری که می فرمایند اقتصاد مقاومتی باید دانش بنیان باشد و این یک اصل مهم است زیرا بدون توجه به این اصل، صنایع از حوزه انتفاعی خارج می شوند، افزود: در این مقطع از انقلاب، رسالت بزرگ ما تداوم اقتصاد مقاومتی و تداوم فعالیت و کوشش در حوزه های تولیدی است و مردم کرمان در این عرصه خوب درخشیده اند.
وزیر کشور با بیان اینکه رتبه استان کرمان در عرصه اقتصاد مقاومتی، رتبه بالایی است گفت: نوآوری ها، خلاقیت ها، ابتکارات، انسجام، وحدت داخلی، تقسیم کار و جدیت مسئولان استان کرمان موجب شده که وضعیت بسیار خوبی قرار داشته باشید و باید تلاش کنید این روند ادامه یابد و این الگویی برای سایر استان هاست.
وی با اشاره به اینکه طرح همیاران آب در استان کرمان می تواند الگویی در سراسر کشور باشد گفت: مدیریت ارشد در استان کرمان فعال، با انگیزه و ایثارگرانه کارها را دنبال می کند و اکثر استانها در مسیر تحقق اقتصاد مقاومی با درجات مختلف کار می کنند و یقین بدانید این امر را به مقصد می رسانیم و این اراده رهبری، دولت نظام و مردم است.
وزیر کشور تاکید کرد: یکی از ویژگی های اقتصاد مقاومتی در نگاه رهبری، برون گرایی است و باید از ظرفیت های بیرونی کشور برای توسعه اقتصادی نیز استفاده کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات 
**حجم مبادلات ایران و روسیه 45 درصد رشد داشته است
محمود واعظی نیز هفته گذشته سفری به استان بوشهر داشت و در فرودگاه بوشهر در جمع خبرنگاران ضمن اعلام رشد 45 درصدی حجم مبادلات و همکاری های ایران و روسیه از سال گذشته تاکنون ، گفت: در این ارتباط در کمیسیون مشترک همکاریهای ایران و روسیه یک قرار داد برای احداث چهار واحد نیروگاهی در بندرعباس به ارزش یک میلیارد دلار امضا شده است. 
وی اضافه کرد: همچنین برقی کردن راه آهن گرمسار– اینچه برون نیز با یک میلیارد و 200 میلیون دلار از جمله دیگر پروژه های مصوب شده در این کمیسیون است. 
واعظی در باره فعالیتهای صادراتی بیان کرد: در زمان حاضر در کشور روسیه بازار خوبی برای لبنیات، سبزیجات و میوه جات ایران ایجاد شده است. 
وی بیان کرد: بسیاری از استانهای کشور بویژه استانهایی که محصولات گلخانه ای دارند زمینه صادرات محصول آنها به کشور روسیه فراهم شده است. 
واعظی در مورد همکاری وکار بزرگ مشترک ایران با اتحادیه اقتصادی اورآسیا اظهار کرد: مرحله نخست مذاکرات ایران با روسیه و چهار کشور ارمنستان، بلا روس، قزاقستان و قرقیزستان دو هفته پیش به نتیجه رسید و در اجلاس سراسری این اتحادیه مورد تائید قرار گرفت. 
وی اظهار کرد: دور بعدی مذاکره با اتحادیه اقتصادی اورآسیا برای امضای موافقتنامه 'تعرفه ترجیحی برای صادرات کالاهای ایرانی' به کشورهای یاد شده در این ماه انجام می شود. 
واعظی گفت: براین اساس تعرفه ها کاهش و بازار مناسبی برای صادرکنندگان ایرانی در این کشورها به وجود می آید. 
وی با اشاره به محصولات آبزیان و خرمای استان بوشهر اظهار کرد: برای صادرات آبزیان به روسیه تخفیف هایی در تعرفه ها منظور شده است و امروز در نشست با صادرکنندگان و کارآفرینان استان بوشهر در گناوه تلاش می شود، مشکلات آنان بررسی و زمینه برای صادارت محصولات آنها فراهم شود. 
وی یادآور شد: با توجه به اینکه وزارت ارتباطات مسئول کمسیون مشترک با هفت کشور مختلف است و وجود کشورهایی مانند امارات متحده عربی، آذربایجان، ترکیه، روسیه، مالزی، اندونزی و فیلیپین در اطراف ایران تلاش می شود، زمینه صادرات محصولات صادرکنندگان استان بوشهر در این کشورها فراهم شود. 
** برجام سند اقتدارجمهوری اسلامی است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در نشست شورای اداری استان ضمن بیان اینکه برجام باعث شد اقتصاد و اقتدار جمهوری اسلامی جایگاه خود را در دنیا پیدا کند، گفت: اگر برجام براساس نظر برخی ها که ادعا می کنند به ضرر منافع ایران است باید در آمریکا بخوبی از آن استقبال شود. 
واعظی اضافه کرد: این درحالی است که آمریکا بعد از نهایی شدن این سند دنبال کارشکنی برای انجام نشدن آن است. 
واعظی اظهار کرد: نتیجه مذاکرات 1+ 5 با هوشمندی رهبر معظم انقلاب، مقاومت مردم و وحدت و همدلی موجود در کشور این شد که رئیس جمهوری آمریکا امروز اعلام می کند ' این مذاکرات اشتباه بزرگ است و هیچ یک از منافع ما را تامین نکرده و آنرا پاره می کنم'.
وی ضمن تاکید این امر که' اما رئیس جمهوری آمریکا به طور یقین نمی تواند این کار را انجام دهد' 
اضافه کرد: وقتی سندی در شورای امنیت سازمان ملل ثبت می شود به عنوان سند بین المللی مطرح است و یک کشور و یک رئیس جمهور نمی تواند اعلام کند، آن را پاره می کنم. 
وی با اشاره به اوضاع بحرانی منطقه خاورمیانه گفت: در این شرایط بحرانی ایران با همت نیروهای انتظامی، نظامی و امنیتی در امنیت کامل قرار دارد. 
وی در باره وضعیت صادرات در استان بوشهر گفت: با توجه به قابلیت های موجود در این استان، اگر کمک و تلاش لازم صورت گیرد در زمینه صادرات حرف برای گفتن دارد. 
واعظی افزود: استان بوشهر در 10 ماه گذشته 13میلیارد دلار صادرات داشته است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد افزایش نشان می دهد. 
وی یکی از آروزهای مسئولان کشور را کنار گذاشتن صادرات نفت عنوان کرد و گفت: در این ارتباط امروز تراز صادرات غیرنفتی و واردات در کشور مثبت شده و انتظار می رود تا یک ماه آینده این کار به صورت کامل انجام شود. 
وی درمورد حجم سرمایه گذاری انجام شده در زمینه ارتباطات در استان بوشهر گفت: دولت تدبیر و امید تاکنون پنج هزارو 290 میلیارد ریال در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان بوشهر سرمایه گذاری کرده است.
** عزم دولت یازدهم به طور جدی، بر صادرات متمرکز است
محمود واعظی در ادامه سفر خود به استان بوشهر به گناوه سفر کرد و در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان بوشهر در فرمانداری گناوه گفت : بحث صادرات یکی از اولویت های مهم و خط مشی کلی است که عزم دولت یازدهم نیز به طور جدی، بر آن متمرکز است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در هر استانی بازدیدی صورت می گیرد، به بحث صادرات توجهی ویژه می شود که این نشان از عزم جدی دولت در این بخش دارد. 
وی با بیان اینکه صادرکنندگان دچار مشکلاتی هستند و این موضوع مختص استان بوشهر نیست، اظهارداشت: از گذشته واردات همانند اتوبان بدون چراغ قرمز بود و صادرات کشور نیز کوره راهی بود که انواع گرفتاری ها داشت. 
واعظی اضافه کرد: باید این فرهنگ را به وجود بیاوریم که صادرکننده برای کشورش ارزش می آفریند، باعث اشتغال و ارزآوری می شود و از همه مهمتر، نام محصول و کالای ایرانی را در همه خانه های خارج از کشور مطرح و بخوبی معرفی می کند. 
وی گفت: محصول همه این فعالیت ها، رونق اقتصادی است که این رونق بخشی بدون صادرات محقق نمی شود. 
رئیس کمیسیون همکاری های مشترک ایران و روسیه افزود: صادرات محصول مولفه هایی دارد که قیمت تمام شده ارزان، پایین بودن هزینه حمل و نقل، فرایند گمرکی روان و رقابت از عمده آنهاست و باید به آنها اهمیت داده شود. 
وی ادامه داد: سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای جهان، باید مرجعی شوند که هر صادرکننده با مشکلی برخورد کرد، بداند که یک پناهگاه دارد و دولت یازدهم بر این موضوع بارها تاکید کرده است. 
واعظی گفت: باتوجه به اینکه رئیس جمهوری قرار است در آغاز سال آینده به روسیه سفر کند، مشکلات و موانعی که صادرکنندگان در این جلسه بیان کردند، جمع بندی و تصمیم مناسبی اتخاذ خواهد شد. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی 
** راه اندازی کارخانه اسپیرال در شرکت لوله سازی اهواز گامی بزرگ در راستای اقتصاد مقاومتی است
علی ربیعی نیز هفته گذشته سفری به استان خوزستان داشت و در حاشیه افتتاح کارخانه اسپیرال شرکت لوله سازی اهواز اظهار کرد: تولید لوله های 24 و 100 اینچ در کارخانه اسپیرال شرکت لوله سازی اهواز ضمن تامین نیازهای این بخش، گامی بزرگ در راستای اقتصاد مقاومتی است.
وی ادامه داد: از ابتدای کار دولت تدبیر و امید توجه به بخش کشاورزی و تامین آب مورد نیاز آن ها یکی از اولویت ها و سیاستهای دولت بود که مقرر شد با اقتصادی کردن آب، نیازهای این بخش به خوبی تامین شود. 
وزیر تعاون افزود: همچنین درخوزستان و بسیاری از استان های دیگر برنامه های مختلفی در بحث انتقال آب، آبیاری های قطره ای و زهکشی ها صورت گرفته است.
ربیعی ادامه داد: کارخانه اسپیرال در دو صنعت نفت و آب کاربرد دارد و برای نخستین بار لوله های 24 و 100 اینچ در این کارخانه تولید شده و ما را از واردات بی نیاز می کند.
وی بیان کرد: برخی از لوله های صنعت حفاری نیز که تاکنون وارد کشور می شد دیگر در این کارخانه تولید می شود و در راستای اقتصاد مقاومتی گام بزرگی محسوب می شود.
ربیعی تصریح کرد: این کارخانه 261 شغل را از همان ابتدا ایجاد کرده و تاثیر بسزایی در بهبود وضعیت اشتغال این استان دارد.
وی اظهار کرد: هزینه ابتدایی راه اندازی این کارخانه یک هزار و 200 میلیارد ریال بوده و تاکنون باتوجه به پروژه هایی که در دست انجام است 110 میلیون تن سفارش کار برای تولید گرفته شده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با راه اندازی کارخانه اسپیرال ضمن کمک شایان به تولید داخل ،از خروج ارز از کشور نیز جلوگیری شده و امید است با گسترش مشاغل جانبی این کارخانه تعداد بیشتری از نیروهای این استان مشغول بکار شوند.
**منتقدان، دولت را منصفانه نقد کنند
وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی در ادامه سفر خود به استان خوزستان به دزفول سفر داشت و در آیین کلنگ زنی نیروگاه سیکل ترکیبی اندیمشک در منطقه پشمینه زار این شهر با تاکید بر خدمات چشمگیر دولت در بسیاری از ابعاد گفت: این تلاش های دولت غیر قابل انکار است و منتقدان نیز باید نقدها را منصفانه بیان کنند.
ربیعی افزود: دولت دکتر روحانی رسالت خود را توسعه و پیشرفت همراه با استقلال و آزادی می داند و همت و تلاش خود را برای تثبیت رشد و سپس برنامه ریزی برای توسعه بیشتر به کار گرفته است. 
وی اظهار کرد: منحنی رشد اقتصادی کشور نشان دهنده تلاش های انجام شده می باشد و علائم و روند اقتصادی رو به بهبود است. 
ربیعی تاکید کرد:باید با عقلانیت و سخت کوشی فاصله مان را با دنیا کم کنیم زیرا ما باید سهم بیشتری از پیشرفت به دست آوریم و در دهه فجر می خواهم اعلام کنم دولت روحانی عرصه کارآمدی انقلاب را افزایش داد. 
وی افزود:برای نیروگاه سیکل ترکیبی اندیمشک بالای هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری می شود و به طور مستقیم 400 شغل و به طور غیر مستقیم 600 فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد. 
ربیعی گفت:این نیروگاه با توجه به شرایط پیش بینی شده، قدرت افزایش دارد که پس از تثبیت به هزار مگاوات افزایش می یابد. 
وی افزود:یک کارخانه تولید فرآورده های لبنی هم در اندیمشک مورد بازدید قرار گرفت که امیداوریم با همکاری صندوق بازنشستگی کشوری فعال شده و 200 شغل برای مردم اندیمشک ایجاد شود. 
وی تاکید کرد:برای افزایش سطح رفاهی مردم شهرستان اندیمشک نیز تا حد امکان تلاش خواهد شد. 

وزیر اطلاعات
**تثبیت سرمایه در پروژه های کیش بیانگر احساس ثبات اقتصادی و حمایت مدیران است
حجت الاسلام سیدمحمود علوی نیز در آخرهای هفته گذشته سفری به کیش داشت و در حاشیه مراسم افتتاح مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش ضمن تبریک ایام مبارک دهه فجر، گفت: امیدوارم که همیشه در ایام دهه فجر شاهد بهره برداری از اقداماتی باشیم که به دست خدمتگذاران مردم در سراسر ایران اسلامی انجام می شود تا شاهد رشد و توسعه کشور اسلامیمان باشیم.
وی روند توسعه کیش را مثبت خواند و اظهار کرد: از سفر دوره قبل من بیش از یک سال و ده ماه می گذرد که در آن از مناطق مختلفی در کیش بازدید داشتم و در این دوره از بازدید دیدم نبض زندگی و سازندگی در جزیره کیش به خوبی می تپد که نشان دهنده حرکت رو به رشد این منطقه است.
وزیر اطلاعات دولت تدبیر وامید تصریح کرد: روند رو به رشد جزیره کیش که با استقامت و صلابت به راه خود ادامه می دهد، ریشه در نگاه خوب و مهندسی عمیق توسعه توسط مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش دارد زیرا آقای مونسان بدون ایجاد حاشیه و سر و صدا خدمتی خاموش، جهادی و آرام را در عرصه سازندگی انجام می دهد.
علوی ضمن ابراز خرسندی از حرکت های انجام شده، گفت: امروز ورود بخش خصوصی به عرصه های مختلف نوید بخش تحولات نوینی است زیرا تا این بخش احساس امنیت، حمایت و ثبات در بازار نداشته باشد، وارد عرصه سرمایه گذاری نمی شود و بیشتر به سمت تجارتی می رود که سرمایه در آن شناور است و تثبیت نمی شود اما خوشبختانه امروز می بینیم که بخش خصوصی در پروژه های متعددی سرمایه های خود را در جزیره کیش تثبیت کرده است.

وزیر آموزش و پرورش
** سلطه آموزش بر تربیت زمینه ساز مشکلات زیادی شده است
فخرالدین احمدی دانش آشتیانی در روزهای پایانی هفته سفری به مشهد مقدس داشت و در حاشیه نشست با اعضای مجمع خیرین مدرسه ساز خراسان رضوی در مشهد ضمن بیان اینکه سلطه آموزش بر تربیت باعث به وجود آمدن مشکلات بسیار زیادی در کشور شده و در این خصوص نظام آموزشی به بیراهه می رود، گفت : بسیاری از کسانی که به عنوان خیرین مدرسه ساز در چنین نشستهایی حضور می یابند خود معلمانی هستند که مشکلات دانش آموزان و مدارس را به خوبی درک کرده اند. 
وی ادامه داد: کنکور هم توانایی استعدادسنجی مناسبی ندارد و این موضوع زمینه ساز فعالیت موسسات و کتابهای آموزشی بسیار زیادی در کشور شده که عملا همه آنها از موضوع تربیت دور هستند. 
وزیر آموزش و پرورش ضمن بیان اینکه این نگرش در کشور باید تغییر کند تا تربیت به عنوان یکی از اصول جدی در آموزش و پرورش دنبال شود ادامه داد: باید در سنین پایین بسیاری از مهارتها آموزش داده شود تا فرد بتواند نقش موثری را در توسعه کشور ایفا کند. 
دانش آشتیانی گفت: باید برای کسانی که توانایی مالی ندارند شرایط مناسب با بهترین امکانات فراهم و فضای آموزشی با کیفیت برای دانش آموزان در سراسر کشور مهیا شود. 
وی در ادامه همچنین اظهار کرد: برای تمامی استانهای کشور به ویژه مناطق محروم هر سال اعتباری به صورت خاص به منظور بازسازی مدارس ناامن در نظر گرفته می شود تا مشکلات موجود در این زمینه به حداقل برسد. 
وزیر آموزش و پرورش افزود: دولت در زمینه ایمن سازی مدارس نمی تواند به تنهایی مشکلات را رفع کند لذا باید همه مردم به این موضوع کمک کنند. یکی از مشکلات فراروی ایمن سازی مدارس این است که مدرسه جایگزین در مناطق مختلف کشور وجود ندارد تا دوره ایمن سازی به بهترین شکل ممکن طی شود. 

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه 
اما در هفته گذشته روزهای پرکاری برای نوبخت، با سفربه استانهای مختلف کشور رقم خورد در این راستا رئیس سازمان برنامه و بودجه به استانهای مرکزی ، خراسان شمالی و اصفهان سفر کرد.
** توسعه زیرساخت های فرهنگی و اسلامی از اولویت های دولت است
محمدباقر نوبخت نیز در هفته گذشته سفری به استان مرکزی داشت و در جریان بازدید از مجتمع حوزوی خاتم الانبیا (ص) اراک ،گفت: در راس دولت یک شخصیت روحانی و حوزوی است و این دولت ضمن توجه به مباحث عمرانی به مولفه های فرهنگی و اسلامی نیز توجه دارد.
وی بیان کرد: استان مرکزی استانی عالم خیز و عالم پرور است و باید حمایت های لازم درخصوص مرکز بزرگ حوزوی خاتم الانبیا (ص) صورت گیرد.
معاون رئیس جمهوری در ادامه سخنانش، هدف از سفر به استان مرکزی را ابلاغ پیام رئیس جمهوری به مردم این استان و پیگیری مصوبات سفر کاروان تدبیر و امید اعلام کرد.
نوبخت اظهار کرد: در سفر رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید حدود 10 هزار میلیارد ریال اعتبار برای حدود 55 طرح مصوب شده که باید در مدت 2 سال اعتبارات آن تزریق شود تا در زمان مقرر تکمیل و بهره برداری شوند.
وی گفت: بخش قابل توجهی از این اعتبارات تا پایان اسفندماه امسال تخصیص می یابد و بخش دیگر در سال 96 پرداخت می شود.
**16هزار میلیارد تومان برای احیای واحدهای صنعتی کشور تخصیص یافت
رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه سفر خود به استان مرکزی در نشست مشترک شورای برنامه ریزی و توسعه و ستاد اقتصاد مقاومتی استان ، گفت : در عالی ترین سند فرادستی نظام بعد از قانون اساسی، تحقق اهداف توسعه یافتگی در افق 1404 و در کنار آن ایستادن در جایگاه نخست اقتصادی و فناوری در منطقه است.
وی بیان کرد: توسعه در سال 1395 مقصد برنامه پنجم و ششم است و این تحقق این امر از طریق رفع موانع تولید میسر است.
نوبخت ادامه داد: توسعه از طریق تسریع در تکمیل طرح های عمرانی دولتی با جدیت دنبال می شود و برای رفع موانع در مسیر کمک به واحدهای تولیدی، مقرر شد حداقل برای هفت هزار و 500 واحد تولیدی زیانده یا کم کم توان شناسایی شده در کشور، 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات درنظر گرفته شود.
نوبخت اظهار کرد: با توجه به ماهیت غیر دولتی بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی کشور، باید تسهیلات بانکی به عنوان سرمایه در گردش و سرمایه ثابت در اختیار این واحدها قرار گیرد.
وی عنوان کرد: بر اساس گزارش استاندار مرکزی در این راستا، حدود پنج هزار میلیارد ریال اعتبار در اختیار 703 واحد تولیدی از مسیر مستقیم با بانک و یا از طریق فرایند رونق تولید قرار گرفته است.
معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: 13 هزار واحد در سطح ملی از این تسهیلات استفاده کرده اند و امید است روز به روز شاهد رفع موانع تولید باشیم.
** افزون بر143هزارمیلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی پرداخت شد
معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین درهفته گذشته به استان خراسان شمالی نیز سفر داشت و 522 پروژه مخابراتی با حضور وی افتتاح شد .
نوبخت در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان شمالی ، اظهار کرد: 143هزار و 590 میلیارد ریال تسهیلات با هدف فعال شدن واحدهای تولیدی و افزایش رشد اقتصادی به 11هزار و 410 واحد در 10 ماه امسال پرداخت شده است.
وی پرداخت این تسهیلات را به واحدهای تولیدی در حوزه بخش غیردولتی دانست و بیان کرد: در حوزه دولتی هم کمک های زیادی برای اجرای پروژه های عمرانی انجام شده و مجوزهایی هم صادر شده است تا بتوانیم زمینه جذب سرمایه های خارجی را فراهم کنیم.
معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه در ادامه گفت: استان خراسان شمالی علاوه بر اعتبارات جاری و عادی از محل سفرهای استانی رییس جمهوری هم اعتباراتی دارد که این اعتبارات به طورقطع به اقتصاد استان کمک خواهد کرد.
وی اظهار کرد: همچنین از قانون بودجه یک ردیف دیگری نیز برای این استان اختصاص یافته است.
نوبخت اظهار کرد: خراسان شمالی در اعتبارات هزینه ای و عمرانی بیشترین رشد را در سراسر کشور دارد در حالی که حتی برخی از استان ها در این خصوص رشد منفی دارند.
وی افزود: این استان برای سال آینده نیز ردیف توسعه مستقلی دارد که این موضوع را قبلا تعهد کرده بودیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بخشی از اعتبارات عمرانی را نیز از طریق اسناد خزانه و اوراق اعمال خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه خراسان شمالی از نظر ثروت و دارایی استان توسعه یافته است، گفت: این استان بر اساس منابع زیر زمینی و معادن، دارایی های روی زمین از جمله ابنیه و ساختمان ها و سرمایه انسانی، استانی غنی است.
نوبخت همچنین با اشاره به اینکه نیروی انسانی سومین عامل دارایی و سرمایه جوامع محسوب می شود گفت: استان خراسان شمالی دارای نیروی انسانی توانمندی است.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه در روزهای پایانی هفته سفری به اصفهان داشت وبیش از 2 هزارو 406 پروژه مخابراتی با حضور وی به بهره برداری رسید.
** طی سال گذشته بیش از 11 میلیارد دلار سرمایه گذاری در ایران انجام شد
محمدباقر نوبخت در مراسم بهره برداری از 2 هزار و 406 پروژه مخابراتی استان اصفهان، گفت: این سرمایه گذاری ها پس از برجام که سرپنجه تدبیر اصفهانی ها در آن نقش داشت، انجام شده و البته به زمان نیاز است تا این سرمایه های ثبت شده اجرایی و مردم از ثمرات آنها استفاده کنند. 
وی با اشاره به اینکه برطرف شدن تحریم ها فرصت خوبی را برای تقویت اقتصاد کشور بوجود آورده است، افزود: دولت به رغم مشکلات فراوان و محدودیت های منابع مالی سعی کرده است با استفاده از فرصت بوجود آمده طرح های عمرانی و واحدهای صنعتی و تولیدی را که براثر تحریم ها دچار رکود و رخوت شده بودند، فعال کند. 
وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید در طی سه سال گذشته توانسته است رشد منفی اقتصادی را به رشد مثبت اقتصادی تغییر دهد، ادامه داد: رشد اقتصادی کشور در 6 ماه نخست امسال با احتساب درآمدهای نفتی به 6.5 درصد و بدون درنظرگرفتن درآمدهای نفتی به 4.5 درصد رسیده است . 
سخنگوی دولت با بیان اینکه برخی افراد حتی خورشید و روشنایی روز را در پاره ای موارد تکذیب یا تشکیک می کنند، گفت: خوشبختانه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی طی یکماه گذشته در 2 گزارش که آخرین آن سه روز قبل بود با تایید رشد اقتصادی ایران اعلام کرد که ایران در بین کشورهای منطقه از لحاظ اقتصادی با ثبات ترین است . سخنگوی دولت در عین حال تصریح کرد: برای آنکه رشد اقتصادی محقق شده بتواند یخ های ایجاد شده بر اقتصاد کشور در پی رشد منفی حاصل از تحریم ها را آب کند و آثار خود را در زندگی مردم نشان دهد، زمان نیاز دارد. 

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
**تاکید معاون رئیس جمهوری بر لزوم تدوین سند بالادستی گردشگری کشور
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز هفته گذشته سفری به مشهد مقدس داشت و در دیدار با کارآفرینان حوزه صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در محل موزه بزرگ خراسان بر لزوم تدوین سند بالادستی گردشگری کشورتاکید کرد و گفت: باید طرح جامع گردشگری تهیه و سیاست های کلی این صنعت به عنوان یک سند بالادستی تدوین تا افق روشنی برای این مهم در ایران ترسیم شود.
زهرا احمدی پور افزود: یکی از مشکلات عمده بخش گردشگری در ایران وجود نگاه های متفاوت درباره انواع گردشگری اعم از مذهبی، سلامت و نطیر آن و نبود یک سیاست و چشم انداز کلی در این عرصه است. 
وی خاطر نشان کرد: تمام آیین نامه ها، مصوبه ها، دستورالعمل ها، پژوهش ها و کارهای مطالعاتی که در عرصه گردشگری تولید شده؛ در در سه ماه گذشته در سازمان میراث فرهنگی جمع آوری شده است تا بتوان وضعیت متوازنی از مقاصد گردشگری در ایران به عنوان اولویت ها در سیاست های کلی گردشگری بوجود آورد. 
وی با تاکید بر ایجاد زیرساخت های متناسب با ظرفیت های گردشگری در ایران گفت: باید متناسب با ظرفیتی که می خواهیم برای ورود گردشگر به کشور ایجاد کنیم؛ بتوان زیرساخت ها لازم را بوجود آورد. 
احمدی پور با تاکید بر آموزش تولید صنایع دستی در مدارس گفت: دانش آموزان تصویر نامناسبی از صنایع دستی دارند و آنها را کهنه و سنتی می پندارند، بنابراین برای اصلاح این ذهنیت، نیازمند خرد جمعی و هم افزایی بین مردم هستیم. 
وی افزود: ساعت های درس هنر در مدارس می تواند به تولید صنایع دستی بومی ایران اختصاص یابد زیرا اگر دانش آموزان در مدارس با صنایع دستی آشنا شود، در آینده مصرف کننده آنها خواهند شد. 
وی بیان کرد: بخش زیادی از ناآگاهی دانش آموزان نسبت به ظرفیت های گردشگری و صنایع دستی و هنرهای سنتی به نبود هم افزایی بین هنرمندان و اقشار مختلف جامعه بازمی گردد زیرا اگر بتوان این عناصر را با هم پیوند داد، صنایع دستی تبدیل به یک سرمایه و ثروت ملی می شود. 
معاون رئیس جمهوری با تاکید بر نقش پررنگ زنان در احیای هنرهای سنتی ایران گفت: اگر هنر تبدیل به ثروت نشود نمی تواند خیلی اثرگذار باشد لذا زنان نباید به اینکه هنرها و توانمندی هایشان در حد انفرادی باقی بماند، قانع باشند. 
احمدی پور افزود: آمارها نشان می دهد که زنان در آموزش، ورود به دانشگاه و تخصص های مختلف از مردان پیشی گرفتند اما هنگامی که وارد عرصه تولید قدرت می شوند نگاه کاملا مردانه مانع از آن است که زنان بتوانند در فرآیندهای قانون گذاری، خلق و توزیع قدرت اثرگذار باشند. 
وی بیان کرد: دولت یازدهم فرصت بیشتری برای حضور زنان در قانونگذاری و خلق و توزیع ثروت فراهم کرد اما آن بخشی که زنان باید خود اثرگذار باشند، نباید مورد غفلت قرار گیرد. 
** قنات جهانی قصبه باید به جاذبه مهم گردشگری کشور تبدیل شود
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در ادامه سفر خود به خراسان رضوی به گناباد سفر داشت و در حاشیه بازدید از آثار تاریخی و گردشگری گناباد، گفت : قنات قصبه گناباد از ظرفیتهای بسیار خوبی برای توسعه گردشگری برخوردار است که باید با ایجاد زیرساختهای لازم جاذبه های گردشگری آن را برای جذب گردشگر داخلی و خارجی افزایش داد. 
زهرا احمدی پور اظهار کرد: با ثبت جهانی یک اثر، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مردم، دستگاههای اجرایی و نهادهای محلی از وظیفه خطیری برای حفظ آن برخوردار می شوند که هر یک باید به رسالت خود در این زمینه به خوبی عمل کنند. 
وی گفت: حفظ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار جهانی برای ما از اهمیت بسیار برخوردار است و برای جلوگیری از نابودی جاذبه های گردشگری آن به هر فعالیت عمرانی در اطرافش اجازه فعالیت نمی دهیم. 
احمدی پور افزود: توسعه اقامتگاه های بوم گردی از اقدامات مهم مورد توجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و از ظرفیتهای بخشهای مختلف برای توسعه کمی و کیفی آنها استفاده می شود. 
وی همچنین تقویت بوم گردها و اقامتگاه های بوم گردی را از ظرفیتهای مهم اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار کرد: در استان خراسان رضوی هفت مورد از این اقامتگاهها ایجاد می شود که تاکنون سه مورد به بهره برداری رسیده و بقیه در مرحله گرفتن اعتبار است. 
وی با اشاره به توان و ظرفیت گناباد برای توسعه اقامتگاه های بوم گردی گفت: این اقامتگاه ها به تدریج جای خود را در صنعت گردشگری باز می کنند و با پرداخت تسهیلات از فعالان این بخش نیز حمایت می شود. 

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست
** طرح های انتقال آب کارون هیچ مجوزی از سازمان حفاظت محیط زیست ندارند
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز هفته گذشته سفری به استان خوزستان داشت و در همایش روز تالاب ها در اهواز ضمن بیان اینکه سد گتوند با فشارهای سیاسی مقامات عالی در دولت قبل آبگیری شده، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در دولت یازدهم تا کنون هیچ مجوزی برای اجرای طرح های انتقال آب کارون صادر نکرده است.
معصومه ابتکار جدی گرفتن مساله ارزیابی های زیست محیطی و تعیین ردیف اعتباری برای تالاب ها را از اقدامات مهم این دولت برشمرد و افزود: در این دولت ارزیابی زیست محیطی برای طرح های بزرگ از یک امر تشریفاتی و بروکراتیک به یک فرآیند جدی و علمی تبدیل شد و همه طرح هایی که در دولت یازدهم آغاز شده از بعد الزامات زیست محیطی قابل اعتماد است.
وی اظهار کرد: یکی از دلایل آسیب به تالاب ها اجرای طرح های انتقال آب بین حوضه ای و سدسازی بوده است، به همین دلیل این دولت بر انجام ارزیابی های زیست محیطی تاکید دارد.
ابتکار تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط در دولت یازدهم تا کنون هیچگونه مجوزی برای طرح های برداشت و انتقال آب کارون صادر نکرده است.
معاون رئیس جمهوری از سد گتوند به عنوان نمونه یاد کرد و گفت: سدی عظیم با ظرفیت پنج هزار میلیارد مترمکعب روی کارون احداث شد و اگر چه قبل از تکمیل مطالعات، سازمان محیط زیست تایید اولیه ای صادر کرده بود اما بعد از اثبات مشکلات این سد، سازمان محیط زیست با آبگیری آن مخالفت کرد که در نهایت این سد با دستور سیاسی از سوی مقامات عالی در دولت قبل، آبگیری شد و دولت یازدهم با مشکلات آن روبه رو شده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین گفت: اهمیت تالاب ها با توجه به نقش آنها در معیشت مردم، اقتصاد و مقابله با مخاطرات طبیعی و توسعه پایدار قابل توجه است.
** مهار 20 هزار هکتار کانون فوق بحرانی گرد و غبار در خوزستان در اولویت است
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه سفر خود به استان خوزستان در نشست کارگروه مقابله با آلودگی هوا و گرد و غبار در استانداری خوزستان ، گفت: بر اساس گزارش ها، 20 هزار هکتار کانون گرد و غبار در خوزستان در شرایط فوق بحرانی است که قرار است، خوزستان آنها را بررسی و راهکار مهار آنها را ارائه کند تا در اولویت اجرا قرار گیرد.
وی با تاکید بر پیگیری و بررسی نحوه تحقق مصوبات سال 93 به ویژه در زمینه بهداشت، هواشناسی و بحران افزود: در صورت لزوم مصوبه دیگری را دوباره در هیات دولت مطرح می کنیم.
ابتکار افزود: تداوم گرد و غبار به معنی این نیست که هیچ تلاشی برای مقابله با آن صورت نگرفته است و برنامه ای وجود ندارد، بلکه دولت یازدهم در مبارزه با گرد و غبار اراده جدی دارد.
وی اضافه کرد: مطالعه کانون های گرد و غبار و برنامه مقابله در استان های درگیر با این پدیده تهیه شده به طور مثال در خوزستان مشکل اصلی و برنامه کاری مشخص شده است.
ابتکار اظهار کرد: یکی از دستاوردهای خوزستان که کاملا مشهود بوده احیای تالاب هاست، وضعیت تالاب های شادگان و هورالعظیم نسبت به گذشته بسیار بهبود یافته و کانون های احتمالی گرد و غبار از ناحیه این 2 تالاب مدیریت شده است.
وی مساله تامین حقابه تالاب های خوزستان را بسیار جدی و کلیدی دانست و تاکید کرد: انتظار است با تامین حقابه تالاب ها بخشی از مطالبات مردمی را پاسخ دهیم و با اتمام طرح انتقال آب کارون به تالاب شادگان تا خرداد ماه، اقدامات خوب و قابل قبولی در زمینه احیای تالاب ها داشته باشیم.

معاون اجرائی رئیس جمهوری 
**برنامه 50 میلیارد ریالی دولت برای جبران خسارات سیل سیستان و بلوچستان
محمد شریعتمداری نیز در هفته گذشته سفری به استان سیستان و بلوچستان داشت و در نشستی که با مسئولان استان در کنارک ، گفت: 50 میلیارد ریال بر اساس ماده 10 از طریق وزارت کشور برای جبران خسارات سیلاب سیستان و بلوچستان در نطر گرفته خواهد شد.
معاون اجرائی رئیس جمهوری افزود: همچنین 50 تا 60 میلیون ریال (پنج تا 6 میلیون تومان) به صورت کمک بلاعوض برای سیل زدگان این استان که منازل آنان دچار آسیب شده، پیش بینی شده است.
وی تصریح کرد: در بازدید از مناطق مختلف سیستان و بلوچستان مشکلات و نارسایی های شهری روستایی و بین شهری بررسی و مشخص شد بیشترین آسیب تخریب سیلاب به بناها و غیره وارد شده است.
معاون رئیس جمهوری بر شناسایی و آمادگی نقاط آسیب پذیر، ضرورت مدیریت بیشتر آبها برای جلوگیری از هدر رفت و جبران خسارات محصولات کشاورزی با در نظر گرفتن اعتبار مورد نیاز تأکید کرد.
وی گفت: با توجه به اینکه عمده آسیب های وارده براثر سیلاب در سیستان و بلوچستان به ابنیه غیر استاندارد و منازل خشتی و گلی بوده، کمک دولت به استاندارد سازی فضاها به استناد ماده 10 و 12 قانون بودجه ضروری است.
شریعتمداری تأکید کرد: با توجه به اهمیت موضوع سیلاب سیستان و بلوچستان امروز برای حضور در مناطق سیل زده این استان در نشست هیأت دولت شرکت نکردم.
وی با اشاره به خدمات دولت یازدهم در سیستان و بلوچستات گفت: این استان هم اینک با اجرای طرح های کلان به کارگاه سازندگی تبدیل شده است.
معاون اجرایی رئیس جمهوری، راه آهن چابهار- زاهدان، افزایش ظرفیت بندر چابهار، گازرسانی به شهرهای استان، ایجاد شرکت هواپیمایی تفتان ایر، طرح توسعه سواحل مکران و انتقال آب به وسیله لوله به 46 هزار هکتار زمین های دشت سیستان را از جمله طرح های بزرگ در دست اجرا در این استان ذکر و تأکید کرد: سیستان و بلوچستان هم اینک سراسر کار و تلاش و سازندگی است.
در ادامه سفر مدیران ارشد به نقاط مختلف کشور درهفته گذشته معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه به قم سفر داشت، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور به کرمان ، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش به زنجان، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بوشهر و معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به خرم آباد سفر کرد.
شهرهای کرمان ، گنبد کاووس ، شیرازو رشت، ساوه و خمین نیز به ترتیب در هفته گذشته مقصد قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ، معاون اقتصادی و برنامه ریزی وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، معاون وزیر امور اقتصادی و دارائی و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی واقتصادی کشورومعاون وزیر صنعت ،معدن و تجارت و مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کشور بودند.
اما هفته گذشته شیرازی ها پذیرای معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری اطلاعات بودند، مردم بندرعباس از معاون توسعه مدیریت ، منابع و امور استانهای وزارت صنعت ، معدن و تجارت میزبانی کردند، مسئولین آبادان به استقبال معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رفتند و مردم کرمانشاه نیز از قائم مقام وزیر صنعت ، معدن و تجارت پذیرایی کردند.
در هفته گذشته مردم و مسئولین مشهد مقدس نیز از بسیاری از مدیران ارشد استقبال کردند که در همین راستا معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، معاون روابط کار وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی از جمله این مدیران بودند.
همچنین معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کاشان ، معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری اطلاعات به اصفهان ، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون تولیدات گیاهی و زراعت وزارت جهاد کشاورزی به قم ، معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی گاز به استان گلستان وقائم مقام وزیر کشور به شهرری سفرکرد.
سفرهای استانی دولتمردان در سراسر کشور برای تحقق اجرایی طرح های عمرانی ، اقتصادی به منظور آبادانی و توسعه روستاهاست و پیگیری و به سر انجام رساندن طرح های در دست اجرا و حل مشکلات مردمی در این سفر ها در اولویت قرار دارند و تداوم آن از اهدف جدی دولت تدبیر و امید است.
1138/1104** خبرنگار و تنطیم کننده : ناهید صفری ** انتشار دهنده : سید سعید حسینینظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مشهد نیوز در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  • نام م نام خانوادگی :
    پست الکترونیکی :
    نظر شما :