کلید واژه      
پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶
  صفحه اصلی
  سیاسی
  اقتصادی
  اجتماعی
  ورزشی
  فرهنگی - هنری
  حوادث
  یادداشت
  گزارش
  گفتگو
  تصویر روز

<< اطلاعیه ها >>

شما می‌توانید خبر و دیدگاه خود را از طریق ایمیل

nn34165@gmail.com

به موسسه خبرگزاری روز مشهد ارسال نمایید

 

فرهنگی - هنری

  نسخه قابل چاپ       
ساعت : 4:6:17         تاریخ : 13/08/1394

نجات خانه «آیت‌الله کاشانی» با حکم دیوان عدالت
«دیوان عدالت اداری درخواست مالک ملک مجاور منزل «آیت‌الله کاشانی» در محدوده بافت تاریخی محله «اودلاجان» مبنی بر الزام صدور پروانه ساختمانی بیش از ارتفاع قانونی در حریم اثر تاریخی را رد کرد.»

از زمانی‌که بحث شکایت به دیوان عدالت اداری برای خروج از ثبت آثار تاریخی توسط مالکان عادی شده و هر از چند گاهی با حکم دیوان عدالت اداری یک بنای تاریخی از ثبت ملی خارج و پس از آن سرنوشت‌اش به دست مالکان‌شان می‌افتد، به تازگی همسایگان بناهای تاریخی هم این را حق خود می‌دانند که در عرصه و حریم درجه یک بناهای تاریخی بخواهند آسمان‌خراش بسازند و حکم‌اش را از دیوان عدالت اداری بگیرند.

 

اما این‌بار مُهر روی حکم نشان می‌دهد که دیوان عدالت اداری حکم‌اش را توجه به فرهنگ و تاریخ کشور به خصوص تاریخ معاصر ایران قرار داده و خانه‌ی «آیت‌الله کاشانی» از افتادن سایه‌ برج روی سرش نجات پیدا کرده است.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران، «پس از ارائه دادخواست خواهان ملک مجاور منزل آیت‌الله کاشانی در محدوده بافت تاریخی محله «اودلاجان» به دیوان عدالت اداری مبنی بر الزام صدور پروانه ساختمانی، بیش از ارتفاع قانونی در حریم آثار ثبت ملی توسط میراث فرهنگی استان تهران و شهرداری منطقه 12، شعبه اول دیوان عدالت اداری پس از دریافت لایحه و مستندات میراث فرهنگی استان تهران، با رد دادخواست مالک، اقدام میراث فرهنگی و شهرداری را در صادر نکردن پروانه درخواستی از سوی شاکی پرونده قانونی اعلام کرد.

 

رجبعلی خسروآبادی، مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در این زمینه اظهار کرد: در نامه‌ای به دیوان عدالت اداری اعلام کردیم که مطابق ماده پنجم قانون حفظ آثار ملی مصوب آبان 1390 مالک نمی‌تواند دولت را از اقداماتی که برای حفظ آثار ملی لازم می‌دانند، ممانعت کند.

 

وی افزود: خوشبختانه دستگاه قضایی به ویژه قضات دیوان عدالت اداری با نگاهی متفاوت از گذشته اقدام به صدور رای در حفظ آثار ملی می‌کند که این مهم به علت آن است که مقوله صیانت از میراث فرهنگی امروز به یک مطالبه عمومی در جامعه تبدیل شده است.

 

خسروآبادی ادامه داد: استناد دادخواست بیشتر شاکیان به دیوان عدالت اداری برای صدور پروانه ساختمانی در بافت تاریخی، ساخت‌وسازهای صورت گرفته در گذشته است، اما ملاک برای ما قانون است و کاری به مجوزهای غیرقانونی صادر شده در گذشته نخواهیم داشت.

 

وی افزود: شکل‌گیری شورای فنی میراث فرهنگی با حضور صاحب نظران باعث شده است تا پاسخگویی به درخواست‌های ساخت‌وساز در بافت تاریخی با اجماع نظر کارشناسان صورت گیرد و تا حد امکان از اعلام نظر انفرادی یک کارشناس که ممکن است نظرات شخصی خود را دخیل کند، خودداری شود.»
نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مشهد نیوز در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  • نام م نام خانوادگی :
    پست الکترونیکی :
    نظر شما :