امروز

چهارشنبه, ۲۵ مهر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۹:۴۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

مرمت یک عمارت تاریخی در خلیل آباد

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خلیل آباد گفت: مرحله دوم عملیات مرمتی عمارت تاریخی حاج ملاحسن وکیلی با مشارکت شورای اسلامی، دهیاری و خیران روستای هفت خانه در این شهرستان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری روزمشهد(مشهدنیوز)، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی روز شنبه گزارش داد: نتایج بررسی کارشناسی نشان داد آسیبهای فراوان در فضاهای ضلع شمالی این عمارت ضرورت مرمت جامع آن را دو چندان می کند.
وی افزود: پس از انجام مراحل مستندنگاری، تهیه فیلم، عکس و نقشه های اجرایی اقداماتی نظیر مهار جرزها، استحکام بخشی نقاط تحتانی و فوقانی آسیب دیده، دوخت و دوز ترکهای محل تقاطع دیوارها، بازسازی عین به عین پوشش هشتی، مرمت پوشش مطبخ، مرمت آجرکاری خرند تحتانی و بام ضلع جنوبی فضاهای شمالی، مرمت سر در ورودی و اجرای مجدد اندود کاهگل بام و کف سازی فضاها با آجر در دستور کار قرار گرفت.
مدیر اداره میراث فرهنگی خلیل آباد گفت: عمارت تاریخی حاج ملاحسن وکیلی واقع در روستای هفت خانه طی سالیان متمادی در معرض عوامل تخریبی خارجی اقلیمی قرار گرفته که همین امر باعث بروز آسیبهای ساختاری بر پیکره آن شده است.
وی افزود: به همین منظور برای جلوگیری از تخریب بیشتر و حفظ یکپارچگی و تداوم عمر این اثر اقدام به مرمت جامع عمارت با همکاری و مشارکت شورا، دهیاری و خیرین روستا شده است. این بنا نمونه ای از معماریا واخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی در منطقه ترشیز بزرگ است که می توان از آن به عنوان معماری دوره گذار نام برد.
او ادامه داد: اکثر بناهای فاخر منطقه سبک معماری مشابهی دارند که می توان از نمونه های احیا شده به خانه علمی بردسکن و دانش کاشمر اشاره کرد. روستای هفتخانه در هفت کیلومتری جنوب شهر خلیل آباد واقع است.

 

انتهای پیام/

http://mashhadnews.ir/?p=15655
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک