امروز

جمعه, ۳۰ شهریور , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۶:۲۴ بعد از ظهر

سایز متن   /

استاندار خراسان رضوی:

همه گزارشها بر اصالت، صحت و سلامت انتخابات تاکید دارد

استاندار خراسان رضوی گفت: تمامی گزارشها اعم از هیاتهای اجرایی، فرمانداران، نمایندگان فرمانداران و هیاتهای نظارت در سطح این استان بر اصالت، صحت و سلامت کلیت انتخابات اخیر تاکید دارد.

به گزارش خبرگزاری روزمشهد(مشهدنیوز)، علیرضا رشیدیان عصر سه شنبه  افزود: بر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر مشارکت حداکثر، رعایت مر قانون و صیانت از هر رای به عنوان حق الناس، برای ما به عنوان برگزارکنندگان انتخابات امر مهم رای آورد یا نیاوردن نامزدها نبود بلکه برگزاری بیطرفانه در کمال صحت و امانتداری اهمیت نخست را داشت.

وی ادامه داد: بر همین اساس انتخابات اخیر در فضایی پرشور توام با رقابتهای جدی منجر به مشارکت حداکثری مردم شد. مشارکت 40 میلیونی مردم در انتخابات پیام روشن حاکمیت مردمسالاری دینی جمهوری اسلامی ایران نه تنها به منطقه بلکه به جهانیان بود.
استاندار خراسان ضوی گفت: در این استان مشارکت 77.5 درصدی مردم رکورد خوبی بود که محقق شد و آمار سه میلیون 456 هزار رای دهنده در این دوره قابل توجه و بیش از تمامی دوره های قبلی انتخابات ریاست جمهوری در خراسان بوده است.
وی افزود: مردم ما هوشمند و آگاه به حقوقشان بوده و بر اساس قانون، درایت و تشخیص خود رای دادند و مشارکت بالایی را رقم زدند که قابل تقدیر است. در این میان نقش جناحهای سیاسی، نامزدها و ستادها در داغ کردن تنور انتخابات و ایجاد ظرفیت برای مشارکت مردم نیز اساسی و ارزشمند بود.
رشیدیان ادامه داد: هر چند برخی موارد که رهبر معظم انقلاب اسلامی هم بعد انتخابات بدان اشاره داشتند و حین تبلیغات انتخاباتی طرح شد شایسته نظام نبود و در برخی موارد هم به دستگاههای اجرایی جفا شد.
وی گفت: بر اساس قانون و وظیفه قانونی وزارت کشور انتخابات برگزار و رای گیری انجام شد و هیاتهای نظارت شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی هم به صورت دقیق بر انتخابات و مراحل آن اعمال نظارت داشته اند.
استاندار خراسان رضوی افزود: صورتجلسات مربوطه در استان توسط دست اندرکاران امر و هیات نظارت امضا و برای شورای نگهبان ارسال شده است.

* انتخابات ریاست جمهوری مشکلی نداشت
وی همچنین تاکید کرد: در موضوع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خراسان رضوی هیچ مشکلی وجود نداشت. شکایات دریافت، بررسی و رسیدگی شده و در زمینه انتخابات شوراها هم طی بررسیها و شکایات دریافتی و برخی چالشهای مطرح شده بررسی و مشکلات رفع شده و هیچ مساله خاصی در استان نداریم.
رشیدیان افزود: گزارشها همه بر صحت و سلامت انتخابات تاکید دارد و مشکلی در این حوزه وجود نداشته است.

* بر خلاف برخی به خود نمره 20 نمی دهیم
استاندار خراسان رضوی همچنین گفت: همواره در کارهای اجرایی در وسعت و گستردگی انتخابات احتمال بروز اشکالات و ناهماهنگی وجود دارد که در همه دوره های گذشته هم بوده و ما بر خلاف برخی به خود نمره 20 نمی دهیم زیرا معتقدیم دیکته نانوشته غلط ندارد. اما این اشکالات در مجموع هیچ اثر موثری در انتخابات نداشته است.
رشیدیان افزود: دو اشکال اساسی در خراسان رضوی از سوی برخی مطرح شده بود. بر اساس گزارش شورای نگهبان که جمع بندی گزارشهای ناظر مسئولان استان از چهار هزار و 463 شعبه بوده است این دو اشکال به صورت جز به جز مورد بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: نخست تاخیر در آغاز فعالیت شعب اخذ رای بود که میزان تاخیرها در همه شعب بررسی و در نهایت همه احصا شد که از کل چهار هزار و 463 شعبه اخذ رای استان 325 شعبه با تاخیر 15 دقیقه ای و 349 شعبه با 30 دقیقه تاخیر فعالیت خود را شروع کرده بودند.
استاندار خراسان رضوی گفت: فقط هفت شعبه با سه ساعت تاخیر فعال شدند که علت این تاخیر هم اشکال در سامانه شعب، عدم حضور به موقع عوامل اجرایی و نیز نیروی انتظامی، نبود فهرست نامزدها در شعبه و عدم حضور نماینده فرماندار بود که همه آنها با جزئیات مشخص شده است.
وی افزود: در دوره های گذشته هم این مسائل وجود داشته است. در انتخابات اخیر گستردگی این موضوع بگونه ای نبود که بر اصل رای گیری لطمه وارد کند و در همان ساعات نخستین روز آرای مردم منتظر در پشت شعبی که با تاخیر فعال شده بودند اخذ شد.
رشیدیان ادامه داد: مساله مطرح دیگر کمبود تعرفه در شعب اخذ رای و توقف رای گیری بود که در مجموع بر اساس گزارش هیات نظارت فعالیت 288 شعبه به دلیل کمبود تعرفه در مقطعی متوقف شد اما از این تعداد 91 شعبه به مدت 30 دقیقه، 77 شعبه 60 دقیقه، 57 شعبه 120 دقیقه و 20 شعبه هم 180 دقیقه در اخذ آرا با مشکل مواجه شدند.
وی گفت: عمده این توقف فعالیت شعب هم مربوط به قبل از ظهر و تا ساعت 18 بود و فقط یک شعبه در فاصله زمانی ساعت 21 تا 22 به دلیل کمبود تعرفه برای زمانی از اخذ رای بازماند.

* مسائل بروز یافته اثر موثری بر نتیجه انتخابات نداشت
استاندار خراسان رضوی گفت: در سطح استان چهار هزار و 463 شعبه اخذ رای از ساعت هشت تا 24 رای گیری کردند. در مجموع چهار میلیون و 284 هزار و 480 دقیقه رای گیری انجام شده که در این مجموعه تاخیر در فعالیت شعب و توقف اخذ رای به دلیل نبود تعرفه معادل 61 هزار و 620 دقیقه بوده است.
وی به سه میلیون و 456 هزار و 16 رای ماخوذه در این انتخابات در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: تمامی آرای مردم بعد از رفع مشکل به سرعت اخذ شده است.
رشیدیان افزود: با فرض اینکه هر دقیقه یک رای آن هم نفع یک نامزد به صندوق ریخته شده باشد تاثیری در کلیت آرا نامزدها و نتیجه انتخابات نداشته است.
وی یکی دیگر از مباحث طرح شده را تعرفه های فاقد مهر عنوان و بیان کرد: بر اساس گزارش شورای نگهبان کل برگه های رای که در خراسان رضوی فاقد مهر بوده 653 مورد بود که در جریان انتخابات امری غیرطبیعی نیست.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: به عنوان مسئول برگزاری انتخابات در استان از مردم به دلیل بروز این اشکالات همچون تاخیر در شروع کار برخی شعب و بروز مواردی از کمبود تعرفه عذرخواهی می کنم زیرا باید تلاش می شد که همین اشکالات و مسائل هم بروز نمی کرد.
وی گفت: حجم کار بسیار گسترده و بیش از 75 هزار نفر دست اندرکار امر انتخابات در خراسان رضوی بودند که از این میان 15 هزار نفر را نیروهای امنیتی، انتظامی و بقیه را اعضای هیاتهای اجرایی و نظارت و مجریان تشکیا دادند. 70 درصد این افراد نیروهای آموزش و پرورش بودند که قشر فرهیخته و از گذشته های دور مورد اعتماد مردم هستند و همه تلاشها بر حفظ اعتماد مردم و صیانت از آرا و برگزاری انتخاباتی سالم بوده است.
رشیدیان افزود: این مسائل تاثیر موثری بر نتیجه و روند انتخابات نداشته است. در نظام جمهوری اسلامی ایران سازمان رای بر اساس قانون به نحوی تعیین شده که هم وظیفه اجرایی و هم نظارت به بهترین شکل انجام شود و در واقع سازمان رای ما بسیار سالم است و اگر اشکال و شکایتی هم باشد قانون راهکار رسیدگی به آن را مشخص نموده است.

* افراد به جای تخریب، مباحث خود را قانونی پیگیری کنند
استاندار خراسان رضوی گفت: بر این اساس افراد به جای سخنرانی، مصاحبه، تهمت و تخریب باید از مسیر قانونی موضوع را پیگیری کنند و همه به قانون گردن نهیم. هر جا اشکال، اشتباه و تخلفی باشد باید بر مبنای مر قانون با آن برخورد شود.
وی افزود: انتخابات اخیر، نتیجه حاصل از آن و مشارکت 40 میلیونی مردم یک موفقیت و پیروزی بزرگ برای همه است و هیچ بازنده ای در آن وجود ندارد. امروز در شرایط ناامن منطقه و سرکار آمدن تندروهای جنگ طلب در آمریکا و تشکیل ناتوی عربی علیه جمهوری اسلامی باید همه در کنار هم در سایه هدایتهای رهبر انقلاب اسلامی از این ظرفیت نظام برای اقتدار بیرونی و درونی بیشتر بهره ببریم.
رشیدیان ادامه داد: انتخابات و رقابتهای انتخاباتی تمام شد و منتخب مردم با تایید مراجع قانونی و تنفید مقام معظم رهبری نماینده و رئیس جمهوری قانونی و مشروع همه مردم است و همگان باید در پشت سر او برای پیشبرد اهداف کشور گام بردارند.
وی گفت: هر فردی که به نوعی در ذهنش تخریب، تضعیف و تشکیل ‘دولت در سایه’ و مشابه آن را با هدف تضعیف و زیرسئوال بردن این دولت داشته باشد کاری خلاف شرع و قانون می کند.
استاندار خراسان رضوی افزود: در این میان هر کس که بعد از تایید انتخابات و تنفیذ حکم توسط رهبری به کمک به دولت آید تا بر اساس چارچوب سیاستهای راهبردی گامهای جدیتری را برای مردم، کشور و نظام بردارد این فرد انقلابی تر، مومنتر و ملی تر است.

انتهاي پيام/

 

http://mashhadnews.ir/?p=13634
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تراپیکتراپیکتراپیکتراپیکطراحی سایتتراپیکتراپیک